Aktualności


Zakup wyposażenia do Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w ŁodziZakażenie i kwarantanna to pojęcia, które kojarzą się nam jednoznacznie z czasami pandemii. Jednak nie każdy wie, że zakażone mogą być również ... muzealne obiekty. Gdy nie są odpowiednio zabezpieczane, łatwo ulegają niszczycielskiej sile mikroorganizmów i insektów. Aby uniknąć zakażenia, które w łatwy sposób może rozprzestrzenić się na resztę muzealnych zbiorów, potrzebna jest nie tylko specjalistyczna wiedza i umiejętności  konserwatorów, ale również nowoczesny sprzęt.

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dobiegł właśnie końca projekt polegający na przywróceniu do funkcjonowania Sali do kwarantanny znajdującej się przy Pracowni Konserwacji. To tutaj na obserwację będą trafiać nowe muzealne nabytki. Dzięki dofinansowaniu MKiDN sala została wyposażona w specjalistyczny sprzęt do czyszczenia, odkażania i zamrażania zainfekowanych obiektów. 

- W naszych zbiorach znajdują się obiekty wykonane m.in. z tkaniny, papieru, skóry, wełny, drewna czy piór. Elementami aranżacyjnymi wystaw są też produkty spożywcze. To pożywka dla szkodników, takich jak mole, skórniki, szubaki, kołatki i inne. Dlatego każdy obiekt, który trafia do naszych zbiorów lub wraca z wypożyczenia jest dokładnie sprawdzany pod kątem stanu zachowania, odkurzany przed umieszczeniem go w magazynie a w razie potrzeby dezynfekowany – mówi Agata Pawelec, kierowniczka Pracowni Konserwacji CMWŁ.

W ramach ministerialnego projektu zakupiono zamrażarki z temperaturą mrożenia -24 stopni przeznaczone do zamrażania insektów. Sala do kwarantanny została również wyposażona w komory do dezynfekcji, do których trafiają mniejsze obiekty odkażane parami alkoholi. Do utrzymywania obiektów w czystości posłużą dwa nowe wysokiej klasy odkurzacze – piorący i z filtrem wodnym. Zakupiony sprzęt wraz z nowymi meblami pozwoli na jeszcze lepsze zabezpieczanie muzealnych zbiorów i znacznie usprawni proces przygotowania obiektów do prezentacji na potrzeby nowych wystaw. 

--

Projekt: Zakup wyposażenia do Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – III etap

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 61 837 PLN netto.