Aktualności


Zmarł Hanns HerpichZe smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tym, że 7 lipca zmarł w Norymberdze Hanns Herpich (1934-2022) – wybitny niemiecki twórca tkaniny artystycznej, którego dorobek, związany z nurtem abstrakcji geometrycznej, łączony jest z tradycją Bauhausu.

Hanns Herpich był absolwentem Staatliche Textilfach- und Ingenieurschule w Münchenberg; w 1964 roku podjął pracę jako kierownik doświadczalnych warsztatów barwienia, tkania i druku na tekstyliach w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. Przeszedł kolejne etapy akademickiej drogi, by na początku lat 90. objąć Katedrę Tkaniny Artystycznej i stanąć na czele władz uczelni, najpierw jako jej Prorektor i od 1995 do 1998, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. Był jednym z pierwszych twórców, którzy zainteresowali się artystycznym potencjałem sterowanych numerycznie krosien. Nowoczesne techniki włókiennicze stanowiły nie tylko przedmiot jego zainteresowań  dydaktycznych, ale stały się narzędziem, za pomocą którego wyrażał własny język sztuki, tworząc unikatowe dzieła - podziwiane i wielokrotnie nagradzane. Uczestniczył  w 8. Biennale internationale de la Tapisserie w Lozannie w 1977. Wielokrotnie wystawiał w Polsce i utrzymywał bliskie kontakty ze środowiskiem polskich twórców.

Był i pozostanie obecny w naszym Muzeum. Dwukrotnie uczestniczył a także był laureatem Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi – zdobywcą brązowego medalu 6 MTT (1988) i Medalu Centralnego Muzeum Włókiennictwa 8 MTT (1995), jak również był jurorem Triennale.  W 2003 r. ekspozycja  „Hanns Herpich. Refleksja + Dyfuzja” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa inaugurowała obchody jubileuszu 50-lecia pracy twórczej Artysty. W 2016 podarował Muzeum tworzący w kilkanaście cykli zespół tkanych obrazów, oraz trójwymiarową kompozycję reprezentującą istotny i ceniony nurt Jego działalności autorskiej – instalacji i aranżacji realizowanych w przestrzeniach architektonicznych – sakralnych i świeckich. Z wdzięcznością przyjęliśmy cenny dar, który reprezentuje ważny nurt poszukiwań współczesnej światowej tkaniny artystycznej.

Zespół Muzeum składa Rodzinie i Przyjaciołom Artysty kondolencje.