Aktualności


Zmarł Józef KłosińskiSą w naszym życiu osoby, do których cisza i bezruch po prostu nie pasują. W takich przypadkach, nawet gdy zabraknie ich wśród nas, ich obecność w opowieściach, uczuciach i wspomnieniach ludzi jest żywa i pełna iskry. 4 listopada odszedł od nas Pan Józef Kłosiński, starszy mistrz, który stworzył od podstaw wystawę "Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX/XX wieku. Prezentacja maszyn w ruchu". Nie tylko gromadził eksponaty, na których znał się jak nikt inny, ale także składał je, konserwował, przywracał je do życia pełnego ruchu. Wiedział o nich niemal wszystko. Nie tylko dlatego, że z wykształcenia był technikiem włókiennikiem, ale przede wszystkim dlatego, że przez 25 lat pracował na nich w pabianickim Pamoteksie. Zaczynał tam jako tkacz, natomiast kończył jako mistrz zmianowy.

Swoją wiedzę wykorzystywał w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Jego pasję i niezwykły dar opowiadania doceniali nie tylko znawcy tematu (odebrał m.in. Medal „Pro Publico Bono” wręczany przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi), ale przede wszystkim zwiedzający wystawę. Wśród ich opinii słychać powtarzający się jak refren głos: fascynujące opowieści, fachowa wiedza, czekamy na więcej…

Kim był dla nas, kolegów i koleżanek z CMWŁ? Wspaniałym opowiadaczem historii, kimś bliskim i przyjaznym jak członek rodziny, jak dziadek, który ma zawsze dobre słowo i czas, nawet dla niesfornych dzieci. Będzie nam go bardzo brakować.

(Fot. Krzysztof Jarczewski)