Aktualności


Zmarła Danuta Jaworska-ThomasZ przykrością przyjęliśmy wiadomość o śmierci Danuty Jaworskiej-Thomas. Niezwykła artystka i wspaniały człowiek, zmarła 7 sierpnia w Warszawie. Danuta Jaworska-Thomas urodziła się w 1920 roku. Studiowała w Poznaniu, a następnie w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, gdzie w 1955 uzyskała dyplom w pracowni kierowanej przez Lucjana Kintopfa.

Od 1955 do 1977 była pracownikiem Spółdzielni Artystów „Ład". Sprawowała tam m.in. nadzór artystyczny nad tkalnią, prowadziła sekretariat Komisji Artystycznej, pełniła nadzór nad realizacją zleceń powierzanych spółdzielni, pracowała na rzecz sklepu Ładu na Nowym Świecie. Była członkiem Spółdzielni do chwili jej rozwiązania w 1996. Dwukrotnie była Przewodniczącą Rady Spółdzielni. W latach 1968-1989 pracowała jako dydaktyk  w szkołach średnich. Od 1967 była członkiem Pracowni Doświadczalnej Tkactwa Artystycznego Okręgu Warszawskiego ZPAP. 

Artystka projektowała tkaniny nicielnicowe i żakardowe. Tworzyła tkaniny malowane. Realizowała kompozycje w technice haftu i aplikacji. Talent i dogłębna znajomość technik tkackich owocowały poszukiwaniami warsztatowymi. Szczególnie dużo uwagi poświęciła projektowaniu żakardów jednoraportowych i realizacjom na pograniczu żakardu i gobelinu. Jej tkaniny były wielokrotnie nagradzane; znajdują się w kolekcjach wielu muzeów w Polsce, także w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie są częstokroć wystawiane.  

Ceniliśmy zaangażowanie Artystki na rzecz tradycji polskiej sztuki użytkowej, szczególnie pielęgnowanie pamięci o Ładzie i jego twórcach. Kochaliśmy jej pogodę ducha i życzliwość ludziom.

Rodzinie i przyjaciołom Artystki składamy serdeczne wyrazy współczucia.

 

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 17 sierpnia o godz. 10:00 w kościele Nawrócenia św. Pawła Apostoła, ul. Kobielska 10. 
Po nim nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Komunalny na Wólce Węglowej.