Aktualności


Zmarła Kazimiera Frymark-BłaszczykZ wielką przykrością przekazujemy wiadomość o śmierci Profesor Kazimiery Frymark-Błaszczyk (1931-2022), wybitnej polskiej artystki, związanej z łódzkim środowiskiem tkaniny artystycznej.

Kazimiera Frymark-Błaszczyk była uczennicą Jadwigi Zaniewickiej w Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy. Początkowo uczęszczała na studia konserwatorskie w Toruniu. Ukończyła łódzką Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych – w pracowni Lucjana Kintopfa i Reginy Kańskiej-Piotrowskiej studiowała tkaninę, a u Mariana Jeschke – malarstwo. Od chwili dyplomu, w 1955 roku, podjęła pracę dydaktyczną w PWSSP w Łodzi i równocześnie pracowała w Centralnym Laboratorium Przemysłu Dziewiarskiego. W 1967 roku stworzyła od podstaw i objęła Katedrę Dziewiarstwa, którą kierowała w łódzkiej ASP do 2001 roku.

Twórczość unikatowa Artystki przyniosła Jej wiele sukcesów i uznanie. Korzystała z różnych technik i materiałów i we wszystkich łączyła biegłość warsztatową z trafnością wyboru środków artystycznego wyrazu. Tkała kilimy i gobeliny, a w swych kompozycjach wykorzystywała walory technik kobierniczych. Była pionierką unikatowych artystycznych zastosowań dziewiarstwa maszynowego, realizując prace fascynujące fakturami, strukturami przestrzennymi i urodą ażurów dziewiarskiej materii. Wykonywała kompozycje z wikliny. Przez całe twórcze życie tworzyła miniatury tkackie – traktowane jak rodzaj zawsze dostępnego notatnika. Czyniła w nich zwięzłe zapiski z wyobraźni, wyrażała swoją spostrzegawczość i wrażliwość na urodę tkanki otaczającego świata.

Kazimiera Frymark-Błaszczyk uczestniczyła w licznych wystawach przygotowanych przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – w Polsce i poza jej granicami. W Muzeum wystawiała indywidualnie z łódzką grupą ATE; później miała retrospektywy – na 30-lecie i na 50-lecie twórczości (w 1985 i 2005 roku). Jej prace uczestniczyły w 1, 2, 3, 5, 7, 9 i 11 Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (1972-2004). Uczestniczyła we wszystkich Ogólnopolskich Wystawach Miniatur Tkackich, towarzyszących Triennale (1985-2019). Przychodziła do nas na wernisaże, była życzliwie zainteresowana rozwojem instytucji, nowymi wystawami. Będzie nam brakowało Jej przyjaznej obecności w Muzeum.

Bliskim Artystki składamy nasze serdeczne kondolencje.

Pogrzeb Kazimiery Frymark-Błaszczyk odbędzie się w środę, 13 lipca 2022 r. O godzinie 13.00 rozpocznie się msza św. żałobna w Kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi (ul. Obywatelska 60), natomiast o godz. 14.30 odbędzie się odprowadzenie do miejsca pochówku na Cmentarzu Rzymskokatolickim pw. św. Józefa (Stary Cmentarz w Łodzi) przy ul. Ogrodowej 39.