16. Międzynarodowe Triennale Tkaniny – wystawa czasowa
5 października 2019 r. - 26 lipca 2020 r.
Międzynarodowe Triennale Tkaniny, najstarsza i najważniejsza prezentacja zjawisk związanych z medium tkaniny, w 2019 roku odbędzie się po raz 16. To dobra okazja, by przyjrzeć się tkaninie w szerszym kontekście.
Tematu przewodnim jest „Przekraczanie granic”. Ten temat zawiera w sobie wiele problemów współczesności, które redefiniują znaczenie tożsamości naszej cywilizacji, grup etnicznych, społecznych czy każdego z nas z osobna. W dobie nagromadzenia stale zmieniających się czynników jesteśmy niemal cały czas zmuszani do przesuwania granic naszego rozumienia rzeczywistości lub do ich wyznaczania, choćby w kwestii godności lub poczucia osobistego bezpieczeństwa. Czy dążymy jako cywilizacja do świata bez granic? Wydaje się, że granice mają pejoratywne znaczenie, a ich przekraczanie jest wyrazem wolności. Niejednokrotnie stanowiły źródło konfliktów pomiędzy wyznaczającymi je i utrzymującymi, a tymi którzy chcieli je przekraczać. Nienaruszalność czy obalanie granic rysuje się zatem jako wielki cywilizacyjny problem, który ma swoje odbicie w kwestiach politycznych, społecznych, kulturowych, naukowych, religijnych, w problemach dotykających każdego z nas osobiście. Ten szeroki problem znalazł wreszcie wyraz w artystycznej ekspresji. Tkanina artystyczna doświadczyła go szczególnie. Ponad pół wieku temu twórcy musieli łamać reguły, jakie tkaninie narzuciły wieki, aby wprowadzić ją w poczet sztuk wyzwolonych. Z tego konfliktu zrodziły się dzieła wybitne, przesuwające granice postrzegania sztuki. Dziś, po latach swoistego kryzysu tkaniny, odradza się ona, integrując jeszcze ściślej z innymi dziedzinami, tym samym zaciera dzielące je granice. Wierzymy, że najbliższe Międzynarodowe Triennale Tkaniny przyniesie ciekawy i ważny komentarz do tych zjawisk, których jesteśmy świadkami i uczestnikami.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie specjalny pokaz "Dialogi - poza granicami" towarzyszący 16. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, którego otwarta struktura, pozwala spojrzeć na medium tkaniny z wielu perspektyw. Do udziału w tej wyjątkowej wystawie zaproszonych zostało kilku ważnych artystów z różnych krajów: Caroline Achaintre, C.T. Jasper i Joanna Malinowska, Piotr Uklański oraz Anne Wilson. W tym kontekście ciekawie wygląda historyczny kontrapunkt dla współczesnych prac – gobeliny zrealizowane według projektów Georges’a Braque’a i Le Corbusiera w legendarnym ośrodku produkcji tkanin w Aubusson. Połączenie tradycyjnej techniki wykonania z nowoczesną wizją artystyczną było jedną z dróg odnowy dwudziestowiecznej tkaniny artystycznej.
Więcej o 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny i wystawach towarzyszących można przeczytać tutaj.