Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje


 Na przełomie XX i XXI wieku urodzony w 1969 roku w Parczewie Arkadiusz Weremczuk stał się jedną z najciekawszych osobowości London Fashion Week. W 2001 roku „The Independent” umieścił go w dziesiątce topowych mistrzów brytyjskiej mody. Był odkryciem nowego milenium. Arkadius jest jedną z kilku pochodzących z Polski osób, które zapisały się w dziejach europejskiej mody. Należał do kosmopolitycznych londyńskich awangardzistów, ale w jego modzie wybrzmiewała polska kultura szlachecka, ludowa, a także marzenia twórców Młodej Polski. Arkadius jest też ważną częścią modowej historii Warszawy.

Projektant zderzał i łączył sacrum z profanum. Jego muzami była zarówno Matka Boska, jak i pracownica seksualna. Sięgał do źródeł wiary i religii, czyli do miłości, i za jej pomocą głosił pacyfistyczne idee i antydyskryminacyjne postulaty. Otwarcie opowiadał o seksie, erotyce, rozkoszy i innych wielkich namiętnościach.

Arkadius jest zachłannym odbiorcą i interpretatorem kultury i sztuki, a także ich twórcą. Antyk i Shakespeare spotykały się w jego twórczości z antykapitalizmem, a religia z queerem. Wpływała na niego twórczość Allena Jonesa. Inspirowały go reklamy usług seksualnych. Bywał u królowej i w gejowskich klubach. Na wybieg zapraszał cenione supermodelki i celebrytę z Big Brothera, osoby transpłciowe i uprawiające sztukę drag. Pseudonim projektanta nawiązywał do Arkadii, krainy szczęścia, ale takiej, w której śmierć nie wzbudza przerażenia.

Przechowywane w zbiorach CMWŁ dziedzictwo Arkadiusa skonfrontowano z tkaninami artystycznym z kolekcji muzeum i ze sztuką współczesną. Architektura wystawy łączy nowożytny kościół ze świątynią Afrodyty, arkadię z pokazem mody. Jest synkretyczna, eklektyczna i rozkoszna.

Otwarcie wystawy odbędzie się 9 czerwca 2024.

--

„Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje”
9.06.2024-27.07.2025

Kurator: Marcin Różyc
Współpraca: Anna Grala i Michał Herynowski

Architektura i przestrzeń: Zuza Golińska
We współpracy z: Gosia Machaj

Koordynatorka: Aleksandra Kmiecik
Identyfikacja wizualna: @pktwidz
 

Artyści, artystki, artystyx: Maja Berezowska, Zuza Golińska,Joanna Hasior, Marcin Janusz, Radek Anais Laró, Sebulec, Zonia Pionk, Łukasz Stokłosa, Ewa Wacherlohn, Marek Wodzisławski.

Zdjęcia i filmy z archiwum Arkadiusa: Carlos Graca, Noelle Hoeppe, Matt Jura, Sara Hodges, Tomasz Magierski, Robert Wolański.

Dodatki: Salim Azzam, Mateusz Bidziński, Jimmy Choo, Givenchy, Marcin Kitty Kossakowski, Filip Kozak, Marta Kulik, Lewre, Monika Łuczak, Natacha Marro, Barbara Munzer, Vanity Nap, Anna Orska, Marine Serre, Lena Kowalewicz-Wegner, Maciej Stańczak.

 

--

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 94 740 PLN netto.

 

Dowiedz się więcej