Geyer Music Factory 2023
Już po raz 14 na dziedzińcu Białej Fabryki usłyszymy muzyczne brzmienia. W tym roku za sprawą festiwalu Geyer Music Factory przeniesiemy się w świat muzyki znanej z filmowych hitów światowego kina.
Przeboje z serii filmów o Jamesie Bondzie, najbardziej znane tanga, musicalowe melodie oraz piosenki z bajek Disneya – to motywy przewodnie czterech koncertów, które odbędą się w czerwcu i lipcu na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
- Koncerty w ramach Geyer Music Factory to już tradycja, która na stałe wpisała się w letni kalendarz łódzkich wydarzeń. W tym roku artyści zaprezentują jazzowe, autorskie i popowe aranżacje znanych filmowych partytur. Festiwal obejmie szerokie spektrum kultury muzycznej: od koncertów kameralnych po bigbandowe wykonanie standardów muzyki filmowej – mówi Tomasz Gołębiewski, dyrektor artystyczny festiwalu, kameralista i pierwszy skrzypek Filharmonii Łódzkiej.
W ramach festiwalu odbędą się także oprowadzania po wystawach stałych „Miasto-Moda-Maszyna” oraz "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie", a także spacer po ulicy Piotrkowskiej.
Bilety na koncert dostępne będą w sprzedaży od 31 maja na stronie bilety.cmwl.pl oraz w kasie biletowej w dniach otwarcia muzeum.
Osoby niedosłyszące będą miały możliwość skorzystania z odbiorników sygnału ze słuchawkami.
Wszystkie koncerty odbywają się bez względu na pogodę na powietrzu (scena zadaszona dla artystów). W razie deszczu prosimy o przybycie w kurtkach przeciwdeszczowych lub pelerynach (parasole uniemożliwiają innym pełny odbiór koncertu).
REGULAMIN GEYER MUSIC FACTORY 2023
Harmonogram koncertów Geyer Music Factory 2023:
30.06.2023 | 21.00 [BILETY] [PLAN WIDOWNI]
Big Band Fabryka Wełny
The Best of James Bond Music
Temat muzyczny autorstwa Monty'ego Normana towarzyszy filmom o Bondzie od samego początku, jego fragment pojawia się tradycyjnie w scenie otwierającej i jest jedną z muzycznych wizytówek kina. W premierowej odsłonie Big Band Fabryka Wełny zmierzy się z James Bond Theme i wieloma innymi przebojami światowej kinematografii m.in.: On Her Majesty's Secret Service, Goldfinger, You Only Live Twice, A View to a Kill, Writing's on the Wall.
7.07.2023 | 21.00 [BILETY] [PLAN WIDOWNI]
Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki
The Hollywood Fantasy | Film & Tango
Duo Mikołajczyk & Jedynecki to jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zespołów kameralnych młodego pokolenia, łamiący stereotypy w zakresie instrumentarium i wymykający się utartym schematom repertuarowym. Światowej sławy skrzypek Maxim Vengerov opisał zespół jako „duet tak zgrany, że brzmi jak jeden instrument".
W programie koncertu znajdą się utwory takie jak: The Hollywood Fantasy (W. Kostrzewa), Por Una Cabeza (C. Gardel, Zapach kobiety) czy I've Seen That Face Before (Libertango) (A. Piazzolla, G. Jones — Frantic).
Karolina Mikołajczyk — skrzypce
Iwo Jedynecki — akordeon
14.07.2023 | 21.00 [BILETY] [PLAN WIDOWNI]
Aga Brenzak & Zagan Acoustic
Filmowe Musicale
Zagan Acoustic to zespół wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Muzycy od ponad 10 lat występują na estradach w Polsce i Europie. W repertuarze koncertu znajdą się piosenki obecne w filmach oraz musicalach. Wśród nich: Koty, Chicago, Cabaret, Piękna i Bestia, Anastasia, West Side Story czy Porgy and Bess.
Aga Brenzak — śpiew
Paweł Zagańczyk — akordeon
Joachim Łuczak — skrzypce
Przemysław Skałuba — klarnet, saksofon sopranowy
Jarosław Stokowski — kontrabas
21.07.2023 | 21.00 [BILETY] [PLAN WIDOWNI]
Paulina Grochowska, Małgorzata Nakonieczna, Michał Grobelny, Kamil Zięba
Piosenki z bajek Disneya
Największe przeboje Disneya! Przeniesiemy Was w świat pełen magii, wyśpiewując piosenki z takich filmów jak Król Lew, Kraina lodu czy Vaiana! To wszystko za sprawą wspaniałych wokalistów, których głosy możecie usłyszeć w wielu produkcjach Disneya.
Zespół towarzyszący:
Rafał Łępa — piano
Łukasz Belcer — gitara
Marcin Markuszewski — bas
Michał Piotrowski — perkusja
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Dodatkową atrakcję festiwalu stanowią specjalnie przygotowane na tę okazję oprowadzania po wystawach stałych CMWŁ – ścieżką filmową a także spacer kinematograficzny po ul. Piotrkowskiej.
30.06.2023 godz. 20.00 - „Ziemia Obiecana” - oprowadzanie po wystawie „Miasto-Moda-Maszyna” (parter) UWAGA! BRAK WOLNYCH MIEJSC!
„Ziemia Obiecana” Reymonta to najsłynniejsza powieść o Łodzi. Doczekała się dwóch ekranizacji: w 1927 oraz 1974 roku. Druga, najsłynniejsza ekranizacja – w reżyserii Andrzeja Wajda – to jedno z największych dzieł polskiej kinematografii. Film był nominowany do Oscara w 1976 r., z czym wiąże się ciekawa anegdota, obrazująca łódzki przemysł początku lat 70. XX w. Amerykańscy krytycy, po obejrzeniu filmu, nie mogli uwierzyć, że za żelazną kurtyną, w biednej Polsce mógł powstać film o tak ogromnym budżecie na scenografię. Nie wiedzieli jednak, że plenery wykorzystane w filmie to oryginalne wnętrza fabryk, niewiele różniące się od tych opisanych przez Reymonta. Podczas oprowadzania po I części wystawy zwiedzający będą mieć okazję do obejrzenia wnętrz, teraz już muzealnych, w jakich działa się akcja powieści.
07.07.2023 godz. 19.00 - „Łódź filmowa” - spacer po Piotrkowskiej
Piotrkowska – najważniejsza ulica Łodzi ma też swoje oblicze filmowe. Jej sceneria stała się tłem akcji wielu polskich filmów. Spacer po Piotrkowskiej w filmowej odsłonie będzie okazją do przypomnienia najciekawszych z nich.
14.07.2023 godz. 20.00 - „Moda w filmie” - oprowadzanie po wystawie „Miasto-Moda-Maszyna” (2 piętro) UWAGA! BRAK WOLNYCH MIEJSC!
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie dotyczyć będzie zjawisk zachodzących w polskiej modzie drugiej połowy XX w. Zwiedzający dowiedzą się o najważniejszych kreacjach w polskim i zagranicznym filmie, a także o stylizacjach ze srebrnego ekranu, które stały się inspiracją dla wielu
pokoleń.
21.07.2023 godz. 20.00 - „Kino i telewizja w XX wieku” - oprowadzanie po wystawie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” UWAGA! BRAK WOLNYCH MIEJSC!
Wystawa "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" opowiada o Łodzi poprzez historie osób żyjących na przestrzeni XIX i XX w. Podczas oprowadzania po ekspozycji zwiedzający dowiedzą się więcej o czasie wolnym łodzian w XX wieku, m.in. o popularnych wtedy kinach, najchętniej
oglądanych tam filmach, pierwszych telewizorach i dostępnych stacjach telewizyjnych. Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie możliwość zajrzenia do willi Światłowskiego, której wnętrza pojawiły się w amerykańskim filmie grozy o nawiedzonym domu pt. „House” z 2008 r.
--
Organizatorem 14 edycji festiwalu jest Fundacja Mozart i Ty. Projekt zapewnia dostępność koncertów i oprowadzań dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym i komunikacyjno-informacyjnym.
Zadanie "Geyer Music Factory 2023" jest realizowane dzięki dotacjiz budżetu Miasta Łodzi.
Dowiedz się więcej