Grupy zorganizowane


 

PODAJ CEGŁĘ

Warsztat inspirowany wystawą REKONSTRUKCJA TKALNI Z PRZEŁOMU XIX I XX W. PREZENTACJA MASZYN W RUCHU.

Co to jest fabryka? Jak wygląda? Czym się różni od domów mieszkalnych? Czy wydaje jakieś dźwięki? Podczas warsztatów będziemy szukać cech charakterystycznych architektury przemysłowej, wsłuchamy się w dźwięki fabrycznych maszyn i będziemy próbowali je sami odtworzyć! Spróbujemy też zbudować jak najwyższy komin i stworzymy własną kolorową fabrykę.

 

WARSZTATURA

Warsztat inspirowany wystawą JERZY ANTKOWIAK. MODA POLSKA

Czy słoń może mieć małe uszy, a żyrafa krótką szyję? Czy istnieją wielbłądy z czterema garbami? W naszej wyobraźni TAK!

Na zajęciach dowiemy się, czym jest karykatura i krok po kroku prześledzimy, jak ją wykonać. Stworzymy prześmiewczy obraz zwierząt, a przy okazji – podchodząc z dystansem do własnego wyglądu – uwydatnimy pozytywne cechy każdego z nas.

 

BLASK NEONU

Warsztat inspirowany wystawą JERZY ANTKOWIAK. MODA POLSKA

Czy billboard, plakat i neon to jedynie reklama, czy również forma artystyczna?
Czym jest sztuka w przestrzeni publicznej?
Od kiedy istnieje i kto się nią zajmuje?
Na warsztatach poszukamy odpowiedzi na te pytania. Przyjrzymy się artystom, którzy tworzą w przestrzeni publicznej, a przede wszystkim zgłębimy tajniki odradzającej się mody na neon i sami spróbujemy go stworzyć!

 

JAKIE JEST MIASTO - KAŻDY WIDZI

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum.

Łódź ze swoją zróżnicowaną architekturą to istotne miejsce na mapie naszego kraju. Istnieje wiele sposobów na przedstawienie tego, jak ukształtowany jest jej teren i związane z nim rozmieszczenie budynków, parków, ulic. Co w mieście jest ważne dla każdego z nas? Na jakie elementy miasta ludzie zwracają uwagę? Na warsztatach stworzymy własną, oryginalną mapę-przewodnik, która pomoże innym osobom zapoznać się z ciekawymi miejscami w mieście. Do wykonania własnych map posłużą nam materiały na co dzień nie wykorzystywane do tworzenia tego typu projektów tj. tkanina, bawełniane sznurki, wełna oraz guziki.

 

NIE OCENIAJ PO OKŁADCE!

Warsztat inspirowany wystawą JERZY ANTKOWIAK. MODA POLSKA

Pasja, przebłysk, pomysł! Kolorowe magazyny i oryginalne projekty Mody Polskiej będą punktem wyjścia do burzy mózgów oraz zrealizowania szalonych pomysłów na projekt własnego czasopisma, niekoniecznie o modzie! Jeśli chcesz zrozumieć, na czym polega praca grafika działającego zwykle pod presją czasu, masz w sobie smykałkę do pracy w zespole, albo nie i chcesz spróbować pracy w grupie, to koniecznie przyjdź na ten warsztat do Centralnego Muzeum Włókiennictwa!

 

CZARNO NA CZARNYM

Warsztat inspirowany wystawą JERZY ANTKOWIAK. MODA POLSKA

Czy czerń może być wesoła? A może raczej jest dystyngowana i elegancka? Czy kruk w kolorze zielonym byłby równie tajemniczy jak teraz, gdy jego pióra są czarne? Odpowiedzi poszukamy na wystawie „Jerzy Antkowiak. Moda Polska”, na której czarne są ściany, czarna jest podłoga, manekiny i przede wszystkim stroje projektu Jerzego Antkowiaka. Sprawdzimy, czy czerń „pomaga” zaistnieć innym kolorom, czy raczej im przeszkadza? Przy okazji… zastanawialiście się dlaczego jaskółka Mody Polskiej ma czerwony łebek? My wiemy i chętnie zdradzimy Wam ten sekret podczas warsztatu!

 

ZNACZKI, WŁÓCZKI, MYDŁO I POWIDŁO, CZYLI WARSZTAT O KOLEKCJI

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum.

„Masz w domu istne muzeum!” – słyszałeś to kiedyś? A czy faktycznie można mieć w domu muzeum? Po co właściwie istnieją muzea? Po co w domach ludzie gromadzą przedmioty, które nie są niezbędne do życia? Po co tworzą zbiory i kolekcje, oraz czym różni się jedno od drugiego? Będziecie wybierać obiekty kolekcjonerskie, tworzyć przykładowe kolekcje a nawet… projektować druki promocyjne.

Warsztat przeznaczony dla dzieci od lat 7.

 

MAM OKO NA OP-ART

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum.

Czy zawsze możemy wierzyć naszym zmysłom? Czy wzrok może nas mylić? Czy biel jest zawsze bielą, a czerń czernią? Czy możesz być jednocześnie niski i wysoki albo wolny i szybki? Podważymy stałość rzeczywistości i odważnie wkroczymy we wszechobecną względność! Po warsztatach już nic nie będzie dla nas tak oczywiste jak dotychczas!

Warsztat przeznaczony dla dzieci i młodzieży.


PRZEMYTNICY SZTUKI

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum.

Ile rzeczy zmieści się do wakacyjnej walizki? Walizka pęka w szwach! Trzeba dopchnąć kolanem, żeby nie wystawał ręcznik a zamek błyskawiczny i tak się nie domyka? Wyobraźcie sobie, że Krystyna Kondratiuk przewoziła w walizkach nawet dzieła sztuki... Dlaczego?
Przyjdź na warsztat, a dowiesz się, jak efektywnie spakować kosmetyczkę, ubrania, buty, a nawet dzieła sztuki. Do tematu pakowania podejdziemy od iście matematycznej strony, mierząc, ważąc i obliczając skrupulatnie wszelkie parametry.

Warsztat przeznaczony dla dzieci.

 

CO ARTYSTA MIAŁ NA MYŚLI?

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum.

Jak odbierać dzieło sztuki? Czy istnieje gotowa instrukcja, jak odczytać intencje artysty? Czy patrząc, każdy widzi to samo? I wreszcie, czy za pomocą jedynie zmysłu słuchu możemy „zobaczyć” obiekty znajdujące się w muzeum? Uczestnicy warsztatu podczas łatwych i przyjemnych działań przekonają się, co i w jaki sposób można powiedzieć o współczesnej tkaninie artystycznej. Na koniec zmierzymy się z tym, co mogło „chodzić po głowach” artystów w momencie tworzenia dzieła.

Warsztat przeznaczony dla młodzieży.

 

JAKIE TO JEST?

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum.

Duże - małe, geometryczne - niegeometryczne, wielobarwne - jednobarwne, gładkie - chropowate. Czy jesteśmy w stanie dokładnie określić, jakie jest dzieło sztuki ? Czy to na co patrzymy jest faktycznie takie, jak nam się wydaje? Na warsztacie "Jakie to jest?", będziemy oglądać przedmioty "wyłączając" jeden z najważniejszych zmysłów - WZROK. Kiedy już wszystkiego się "dopatrzymy", korzystając z materiałów lekkich jak jedwab i ciężkich jak skała, stworzymy własne dzieło, wedle ściśle określonej instrukcji.

Warsztaty dla dzieci od lat 7.

 

TRZYMAJ FASON

Warsztat inspirowany wystawą JERZY ANTKOWIAK. MODA POLSKA

Nie mam w co się ubrać! – brzmi znajomo?

A czy próbowaliście założyć na siebie cokolwiek? Jeśli nie, to stworzymy Wam niepowtarzalną okazję. Sprawdzimy czy kurtka z foli bąbelkowej faktycznie ochroni nas przed deszczem, spódnica z gazet to idealne rozwiązanie na nudę, a t-shirt z tektury jest wygodny. Będziemy ciąć, upinać, gnieść, a nade wszystko projektować.

Warsztat przeznaczony dla młodziezy i dorosłych.

 

KOLOROWE WZORY, WZORZYSTE KOLORY

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum.

Czy kolor może być wesoły lub smutny? Czy czerwień działa tylko na byka? Czy odpowiednia kolorystyka stroju może podkreślić naszą urodę? W trakcie warsztatów zetkniemy się z niemal tajemną wiedzą na temat tego jak barwy wpływają na nasz nastrój i wizerunek. Wykorzystując wielokolorowe tkaniny o zróżnicowanej fakturze stworzymy kompozycje abstrakcyjne, które z powodzeniem mogłyby stanowić dekorację ubrania. Dowiemy się też, dlaczego kolor wymaga odwagi!

Warsztat przeznaczony dla dzieci.

 

STUK! STUK! STUK! TAK DZIAŁA DRUK

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum.

Warsztat, na którym nie będziemy działać standardowo, a już na pewno myśleć SZABLONOWO. Nauczymy się rozpoznawać przedmioty po kształtach i śladach, jakie zostawiają na płaszczyźnie. Używając cebuli, zgniecionej gazety, czy własnoręcznie zrobionej matrycy zadrukujemy powierzchnię tworząc niepowtarzalne wzory.

Warsztat przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uwaga, warsztat brudzący!

 

nie LEN się w muzeum

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum.

Czy len się leni? Czy sam się rozpleni? Czy zmultiplikuje się w muzeum przestrzeni?

Na warsztacie z pewnością lenić się nie będziemy! Zaczniemy wyprawą na Kresy, gdzie siejąc, międląc, czesząc i kręcąc, poznamy len od podszewki, a używając metody kopiuj-wklej stworzymy prace inspirowane tkaninami wileńskimi. Uwaga! Zajęcia zdecydowanie dla pracusiów.

Warsztat przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

PUŚCIĆ FARBĘ

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum.

Czy z przypraw, mąki i wody można zrobić jedynie coś pysznego do jedzenia? A gdyby tak z wyposażenia kuchni stworzyć prawdziwą farbę i namalować nasze ulubione danie? Cynamon do naleśników, czy na kartkę? Czujecie już ten głód artystyczny? Ponadto na warsztacie sprawdzimy czy kolory mają nam coś konkretnego do powiedzenia, zapomnianą legendę, ciekawą historię, a może dobrą wróżbę ?

Warsztat przeznaczony dla dzieci i młodzieży.

 

 

Kontakt do Działu Edukacji: 

nr tel. 500 527 855, 42 684 61 15 

edukacja@cmwl.pl

Czas trwania warsztatu: 90 min

Dowiedz się więcej


Uczestnicy indywidualni

Opis zajęć przygotowanych z myślą o indywidualnych gościach muzeum.