Grupy zorganizowane


 

SENSOWNY BEZSENS

Warsztat inspirowany wystawą INSTALACJA MASQUEMASK AUTORSTWA JAIME HAYON
„Niemożliwe! Tak się nie da!” - słyszeliście to kiedyś? 
A jednak… w sztuce wszystko jest możliwe! To, co jest pozornie bez sensu, może nas rozśmieszyć, zaskoczyć, wyrwać z utartego sposobu myślenia lub odkryć głębsze treści. Sprzeczności będą punktem wyjścia do różnych nietypowych działań, jakie przygotowaliśmy dla Was w ramach tego warsztatu. 
A ich efekty będą wręcz… absurdalne!

Zapraszamy!


ZAMASKOWANI

Warsztat inspirowany wystawą INSTALACJA MASQUEMASK AUTORSTWA JAIME HAYON
Zamaskowani bohaterowie są wśród nas! 
Na co dzień nieśmiali i niepozorni, a za maska na twarzy silni, nieustraszeni, ratujący świat!
Na warsztacie udowodnimy, że każdy może być SUPERBOHATEREM i odkryjemy Wasze SUPERrmoce! Wyzwanie polega na tym, by je rozpoznać i umieć z nich korzystać!


MAM GŁOS

Warsztat inspirowany wystawą 100 FLAG NA 100-LECIE PRAW WYBORCZYCH POLEK
Czy są nam potrzebne prawa, zakazy i nakazy? Czy ograniczają naszą wolność, a może ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie? Czy trudno jest wypracować rozwiązanie zadowalające wszystkich? Przekonamy się o tym podczas warsztatu! Twój głos się liczy! 

Warsztat dla dzieci i młodzieży od 12 lat.


GRANIE NA EMOCJACH

Warsztat inspirowany wystawą INSTALACJA MASQUEMASK AUTORSTWA JAIME HAYON
Każdego dnia towarzyszy nam dużo EMOCJI. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że  nawet przedmioty codziennego użytku mają na nas wpływ. 
Idąc na warsztaty do muzeum czujecie RADOŚĆ, CIEKAWOŚĆ, a może obawę, że pozaszkolne wyjście szybko się skończy i będzie trzeba wracać na lekcje? Zaufajcie nam, że te zajęcia Was ZASKOCZĄ.
Wybrane obiekty będą częścią niezwykłej dramy, którą zaprezentujecie podczas warsztatu. 
Gwarantujemy niezapomniane EMOCJE.

Warsztat dla dzieci i młodzieży od 12 lat.

 

MAM NA TO PATENT! 

Warsztat inspirowany wystawami REKONSTRUKCJA TKALNI Z PRZEŁOMU XIX I XX W. PREZENTACJA MASZYN W RUCHU oraz KOTŁOWNIA. MUZEUM INTERAKTYWNE 

Skonstruowaliście kiedykolwiek coś, czego nikt przed Wami nie wynalazł?
Pomysły wielkich odkrywców były często na początku traktowane jako niedorzeczne! A jednak czy wyobrażacie sobie życie bez żarówki lub telefonu?
W trakcie warsztatu wymyślimy i zaprojektujemy urządzenia, które usprawnią naszą codzienność! Ponieważ na naszych zajęciach wszystko jest możliwe, to nie tylko stworzymy ale też opatentujemy te niezwykłe prototypy!

 

PLAKAT-ówka 

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum

Pion czy poziom? Woda czy ogień? Leżenie na plaży czy spacer po mieście? Do czego doprowadzą Cię odpowiedzi na te pytania? Przekonasz się, przychodząc na warsztat PLAKAT-ówka! 
W trakcie zajęć dowiemy się, czym jest plakat, czy powstaje w jakimś konkretnym celu oraz czy da się go jakoś zaszufladkować!”. 
 

PODAJ CEGŁĘ

Warsztat inspirowany wystawą REKONSTRUKCJA TKALNI Z PRZEŁOMU XIX I XX W. PREZENTACJA MASZYN W RUCHU

Co to jest fabryka? Jak wygląda? Czym się różni od domów mieszkalnych? Czy wydaje jakieś dźwięki? Podczas warsztatów będziemy szukać cech charakterystycznych architektury przemysłowej, wsłuchamy się w dźwięki fabrycznych maszyn i będziemy próbowali je sami odtworzyć! Spróbujemy też zbudować jak najwyższy komin i stworzymy własną kolorową fabrykę.

 

BLASK NEONU

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum

Czy billboard, plakat i neon to jedynie reklama, czy również forma artystyczna?
Czym jest sztuka w przestrzeni publicznej?
Od kiedy istnieje i kto się nią zajmuje?
Na warsztatach poszukamy odpowiedzi na te pytania. Przyjrzymy się artystom, którzy tworzą w przestrzeni publicznej, a przede wszystkim zgłębimy tajniki odradzającej się mody na neon i sami spróbujemy go stworzyć!

 

JAKIE JEST MIASTO - KAŻDY WIDZI

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum

Łódź ze swoją zróżnicowaną architekturą to istotne miejsce na mapie naszego kraju. Istnieje wiele sposobów na przedstawienie tego, jak ukształtowany jest jej teren i związane z nim rozmieszczenie budynków, parków, ulic. Co w mieście jest ważne dla każdego z nas? Na jakie elementy miasta ludzie zwracają uwagę? Na warsztatach stworzymy własną, oryginalną mapę-przewodnik, która pomoże innym osobom zapoznać się z ciekawymi miejscami w mieście. Do wykonania własnych map posłużą nam materiały na co dzień nie wykorzystywane do tworzenia tego typu projektów tj. tkanina, bawełniane sznurki, wełna oraz guziki.

 

ZNACZKI, WŁÓCZKI, MYDŁO I POWIDŁO, CZYLI WARSZTAT O KOLEKCJI

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum

„Masz w domu istne muzeum!” – słyszałeś to kiedyś? A czy faktycznie można mieć w domu muzeum? Po co właściwie istnieją muzea? Po co w domach ludzie gromadzą przedmioty, które nie są niezbędne do życia? Po co tworzą zbiory i kolekcje, oraz czym różni się jedno od drugiego? Będziecie wybierać obiekty kolekcjonerskie, tworzyć przykładowe kolekcje a nawet… projektować druki promocyjne.

Warsztat przeznaczony dla dzieci od lat 7.


PRZEMYTNICY SZTUKI

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum

Ile rzeczy zmieści się do wakacyjnej walizki? Walizka pęka w szwach! Trzeba dopchnąć kolanem, żeby nie wystawał ręcznik a zamek błyskawiczny i tak się nie domyka? Wyobraźcie sobie, że Krystyna Kondratiuk przewoziła w walizkach nawet dzieła sztuki... Dlaczego?
Przyjdź na warsztat, a dowiesz się, jak efektywnie spakować kosmetyczkę, ubrania, buty, a nawet dzieła sztuki. Do tematu pakowania podejdziemy od iście matematycznej strony, mierząc, ważąc i obliczając skrupulatnie wszelkie parametry.

Warsztat przeznaczony dla dzieci.

 

CO ARTYSTA MIAŁ NA MYŚLI?

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum

Jak odbierać dzieło sztuki? Czy istnieje gotowa instrukcja, jak odczytać intencje artysty? Czy patrząc, każdy widzi to samo? I wreszcie, czy za pomocą jedynie zmysłu słuchu możemy „zobaczyć” obiekty znajdujące się w muzeum? Uczestnicy warsztatu podczas łatwych i przyjemnych działań przekonają się, co i w jaki sposób można powiedzieć o współczesnej tkaninie artystycznej. Na koniec zmierzymy się z tym, co mogło „chodzić po głowach” artystów w momencie tworzenia dzieła.

Warsztat przeznaczony dla młodzieży.

 

JAKIE TO JEST?

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum

Duże - małe, geometryczne - niegeometryczne, wielobarwne - jednobarwne, gładkie - chropowate. Czy jesteśmy w stanie dokładnie określić, jakie jest dzieło sztuki ? Czy to na co patrzymy jest faktycznie takie, jak nam się wydaje? Na warsztacie "Jakie to jest?", będziemy oglądać przedmioty "wyłączając" jeden z najważniejszych zmysłów - WZROK. Kiedy już wszystkiego się "dopatrzymy", korzystając z materiałów lekkich jak jedwab i ciężkich jak skała, stworzymy własne dzieło, wedle ściśle określonej instrukcji.

Warsztaty dla dzieci od lat 7.

 

TRZYMAJ FASON

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum

Nie mam w co się ubrać! – brzmi znajomo?

A czy próbowaliście założyć na siebie cokolwiek? Jeśli nie, to stworzymy Wam niepowtarzalną okazję. Sprawdzimy czy kurtka z foli bąbelkowej faktycznie ochroni nas przed deszczem, spódnica z gazet to idealne rozwiązanie na nudę, a t-shirt z tektury jest wygodny. Będziemy ciąć, upinać, gnieść, a nade wszystko projektować.

Warsztat przeznaczony dla młodziezy i dorosłych.

 

STUK! STUK! STUK! TAK DZIAŁA DRUK

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum

Warsztat, na którym nie będziemy działać standardowo, a już na pewno myśleć SZABLONOWO. Nauczymy się rozpoznawać przedmioty po kształtach i śladach, jakie zostawiają na płaszczyźnie. Używając cebuli, zgniecionej gazety, czy własnoręcznie zrobionej matrycy zadrukujemy powierzchnię tworząc niepowtarzalne wzory.

Warsztat przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uwaga, warsztat brudzący!

 

nie LEN się w muzeum

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum

Czy len się leni? Czy sam się rozpleni? Czy zmultiplikuje się w muzeum przestrzeni?

Na warsztacie z pewnością lenić się nie będziemy! Zaczniemy wyprawą na Kresy, gdzie siejąc, międląc, czesząc i kręcąc, poznamy len od podszewki, a używając metody kopiuj-wklej stworzymy prace inspirowane tkaninami wileńskimi. Uwaga! Zajęcia zdecydowanie dla pracusiów.

Warsztat przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 

Dowiedz się więcej


Uczestnicy indywidualni

Opis zajęć przygotowanych z myślą o indywidualnych gościach muzeum.