Kolekcja odzieży


 



Kolekcja odzieży Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, tworzona od 1975 roku, obejmuje ponad 4,5 tysiąca eksponatów. W jej skład wchodzą zarówno przykłady mody kobiecej, jak i męskiej, a także liczne akcesoria stroju, pochodzące głównie z XX w. Wśród nich znaleźć można pelerynę i suknię z Domu Mody Bogusław Herse, ubiory z Domu Mody Przemysłu Odzieżowego „Telimena”, propozycje z Hofflandu, a także sylwetki projektu Jerzego Antkowiaka dla Przedsiębiorstwa Państwowego „Moda Polska”. Na uwagę zasługują również obiekty stworzone przez studentów Państwowej Szkoły Wyższej Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi), a także ubiory unikatowe projektowane przez artystów w latach 80. XX wieku. W kolekcji znaleźć można przykłady ubiorów szytych przez domowe krawcowe czy akcesoria stroju takie jak nakrycia głowy, torebki, obuwie i biżuteria, które ukazują przemiany, jakie zachodziły nie tylko w modzie, ale również w życiu codziennym na przestrzeni dekad. W zbiorach znajdują się także starsze eksponaty pochodzące z XVIII i XIX wieku.

Wśród najnowszych przykładów polskiej mody, wchodzących w skład kolekcji odzieży, warto wymienić ubiory projektu Arkadiusa, czyli Arkadiusza Weremczuka – polskiego projektanta, o którego kolekcjach było głośno zarówno w polskiej, jak i zagranicznej prasie. Sylwetki, prezentowane podczas Londyńskiego Tygodnia Mody, stanowiły komentarz na temat zjawisk zachodzących w kulturze i polityce. Obok autorskich propozycji w kolekcji odzieży znajdują się również przykłady mody produkowanej masowo w XXI w., w tym ubiory pochodzące z łódzkich firm, które pojawiły się na polskim rynku po 1989 roku.

Kolekcja obejmuje nie tylko ubiory i akcesoria, ale również dokumentację związaną z modą i przemysłem odzieżowym: projekty, fotografie, rysunki i katalogi. Największą część zbioru stanowią projekty z kolekcji Mody Polskiej autorstwa Jerzego Antkowiaka. Inny liczny zbiór fotografii i rysunków związany jest z postacią Antoine’a, czyli Antoniego Cierplikowskiego – polskiego fryzjera z Sieradza, który podbił Paryż swoimi nowatorskimi pomysłami. W zbiorach można znaleźć również przykłady dokumentacji technicznej pochodzącej z zakładów przemysłu odzieżowego działających w PRL-u.

Dowiedz się więcej


KOLEKCJA

Muzeum techniki i przemysłu, sztuki, designu, mody, historii regionu, etnograficzne… Dzięki niezwykle bogatym i zróżnicowanym zbiorom Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest po trosze każdą z tych instytucji.