Kolekcja odzieży


 Kolekcja obejmuje ubiory kobiece, męskie i dziecięce oraz akcesoria stroju z XX w. i XXI w. Jej profil uwzględnia zarówno ubiory pochodzące ze znanych domów mody (m.in. płaszcz i suknię z Domu Mód B. Herse, okazały zespół odzieży z Domu Mody Telimena, kostium damski z domu mody Chanel, czy czółenka zaprojektowane dla Diora przez R. Viviera), jak i projektowane przez artystów ubiory unikatowe i biżuterię, wytwórczość domową, rzemieślniczą, a także masową konfekcję. Paradoksalnie te ostatnie kategorie odzieży, z pozoru mniej atrakcyjne, mają szczególną muzealną wartość, gdyż dokumentują realia codziennego życia. Nieliczne muzea kolekcjonują tego typu obiekty. Dziany ręcznie dziecięcy sweterek, szydełkowy biustonosz, rajstopy helanco, ortalionowy płaszcz, spódnica „bananowa”, bluzka z tkaniny spadochronowej, dres z kreszu, futro z małpy, foliowy kapiszon, krawat z torlenu, koszula non-iron – każdy z tych obiektów niesie ze sobą ładunek wspomnień i emocji, zarazem mówiąc wiele o realiach epoki, w której powstał i był użytkowany. Te zazwyczaj niedoceniane przedmioty mają dla nas równie dużą wartość, jak kolekcjonerskie „perełki”.

Znajdujące się w naszej kolekcji ubiory domowe, rekreacyjne, robocze, balowe, ślubne, żałobne, do chrztu, itp. pozwalają przyjrzeć się zmieniającym się na przestrzeni czasu fasonom, jak również stylowi życia reprezentantów różnych grup społecznych. W kolekcji można wydzielić kilkanaście mniejszych zespołów asortymentowych. Są to bogate zbiory bielizny dziennej i nocnej, kapeluszy, torebek, butów oraz grupa obiektów z koronek ręcznych i maszynowych. Posiadamy też interesujące przedmioty związane ze znanymi postaciami, np. zespół odzieży i akcesoriów po malarce i scenografce Teresie Roszkowskiej czy eksponaty związane z osobą słynnego kreatora fryzur Antoniego Cierplikowskiego. Gromadząc ubiory młodych polskich projektantów oraz odzież najnowszą z firm branży konfekcyjnej, szczególnie z regionu łódzkiego, kolekcja odzieży weszła w XXI wiek.

Dowiedz się więcej


KOLEKCJA

Muzeum techniki i przemysłu, sztuki, designu, mody, historii regionu, etnograficzne… Dzięki niezwykle bogatym i zróżnicowanym zbiorom Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest po trosze każdą z tych instytucji.