Miasto – Moda – Maszyna


  „Miasto – Moda – Maszyna. Przemysł włókienniczy w Łodzi oraz przemysł odzieżowy w Polsce”

Rozpoczynają się przygotowania do nowej wystawy stałej w CMWŁ, którą będzie można zobaczyć jesienią 2021.

Oś narracji stanowi szeroko rozumiany przemysł włókienniczy, który w XIX i XX w. kształtował oblicze Łodzi, wpływał na jej sytuację gospodarczą, społeczną i kulturową, a także stymulował rozwój przemysłu odzieżowego w Polsce.

Bogate i unikatowe zbiory CMWŁ posłużą do pokazania historii i rozwoju przemysłu włókienniczego w szerszym kontekście. Dzięki temu odwiedzający będą mogli prześledzić cały proces produkcyjny, poczynając od naturalnych surowców, a kończąc na tematyce gotowych wyrobów przemysłu tekstylnego, czyli tkanin i ubiorów. Pozwoli to zaprezentować widzowi procesy, zjawiska oraz konteksty społeczno-kulturowe, które odegrały istotną rolę w historii łódzkiego przemysłu włókienniczego, a także w rozwoju polskiego przemysłu odzieżowego i zachodzących pomiędzy nimi relacji. Wystawa przypomni o wydarzeniach, zakładach, przedsiębiorstwach oraz instytucjach, funkcjonujących na przestrzeni wieków w Łodzi.

Ekspozycja umiejscowiona na 3 kondygnacjach Białej Fabryki, osnuta jest wokół trzech wątków tematycznych, takich jak: maszyny i techniki włókiennicze, historia Łodzi oraz wzornictwo i moda.

Na parterze poświęconym maszynom i technikom włókienniczym będzie można zobaczyć zarówno pierwsze narzędzia używane przy obróbce surowców włókienniczych (takie jak ręczne wrzeciona, kołowrotek czy przędzarka), jak również nowoczesne maszyny włókiennicze stosowane w wielkich zakładach przemysłowych do produkcji masowej. 

Widzowie będą mogli prześledzić proces produkcji tkanin, poznając podstawowe surowce od wieków stosowane w przemyśle włókienniczym i przełomowe etapy w rozwoju technologii włókienniczej. Poznają techniki zdobnicze, w tym drukowanie tkanin klockami i wałami drukarskimi, jak i te uzyskiwane przy użyciu krosna podciągowego, maszyny Vaucansona czy żakardowej.

Ekspozycja na pierwszym piętrze poświęcona będzie zagadnieniom historycznym dotyczącym Łodzi. Opowieść rozpocznie się od czasów osady rolniczej, która za sprawą przybywających m.in. z Niemiec fabrykantów zaczęła się dynamicznie rozwijać. Zwiedzający poznają początki Łodzi fabrycznej, nieznane szerzej szczegóły związane z rodziną Ludwika Geyera, dzieje jego zakładów i warunki pracy w nich panujące, jak również szerszy obraz naszego miasta i działających w nim zakładów przemysłowych oraz ich dalsze losy ukształtowane pod wpływem wydarzeń II wojny światowej, pierwszych lat powojennych, czasów PRL oraz zmian po 1989.

Kolejna część wystawy, usytuowana na drugim piętrze, dotyczyć będzie tematów związanych ze wzornictwem i modą, a także z problematyką przemysłu odzieżowego po 1945 r. Zwiedzający obejrzą typowe przykłady polskiej mody tworzonej po II wojnie światowej nie tylko jako gałęzi przemysłu powiązanego z włókiennictwem, ale również jako ważnej sferze życia, odzwierciedlającej zmiany społeczno-kulturowe oraz polityczne zachodzące w drugiej połowie XX w. Wśród obiektów nie zabraknie typowych dla designu czasów PRLu tkanin przemysłowych pochodzących z wybranych zakładów państwowych. W przestrzeni pojawią się ubiory, akcesoria i inne obiekty z kolekcji CMWŁ, którym towarzyszyć będą materiały archiwalne oraz audiowizualne. Wśród nich znajdą się charakterystyczne przykłady mody produkowane nie tylko przez państwowy przemysł odzieżowy, ale również szyte i tworzone w warunkach domowych, a także ubiory i akcesoria zagranicznej produkcji, które w drugiej połowie XX w. często stanowiły modną alternatywę dla produktów dostępnych w Polsce. Narracja podzielona na dekady pozwoli w uporządkowany sposób prześledzić przemiany i uwypuklić najważniejsze zjawiska w polskiej modzie.

Wystawa będzie miała charakter interaktywny. Dopełnieniem prezentacji będą filmy, aplikacje, materiały dźwiękowe i animacje zaprezentowane za pomocą narzędzi multimedialnych. Muzealne obiekty zostaną udostępnione do bezpośredniego kontaktu z widzami. Zwiedzający będą mogli dotknąć surowców, materiałów i tkanin oraz spróbować swoich sił przy wykorzystaniu znajdujących się na ekspozycji maszyn. Do dyspozycji zwiedzających dostępne będzie “laboratorium tkaniny”, kino oraz przestrzeń do odpoczynku, w tym również strefa dla najmłodszych.

Wystawa zostanie wzbogacona programem towarzyszącym: oprowadzaniami kuratorskimi, wykładami i warsztatami.

Wystawa powstaje w zmodernizowanym, najstarszym skrzydle Białej Fabryki. Inwestycja przeprowadzona została w ramach projektu pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”, który otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych 2021”.

 

Dowiedz się więcej