Modernizacja zabytkowej willi


 



Willa z ulicy Scaleniowej w Rudzie Pabianickiej posiada kilkudziesięcioletnią historię. W latach 30. XX wieku należała do fabrykanta Szai Światłowskiego. Podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu, w budynku zorganizowano całoroczne mieszkania. W 2008 roku, będąc w opłakanym stanie, została przetransportowana do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ze względu na zagrożenie konstrukcyjne, brak kanalizacji i ogrzewania obiekt przez lata był wyłączony z funkcji wystawienniczych i zamknięty dla zwiedzających.

Chociaż willa jako budynek letniskowy nie posiadała ogrzewania i była szczególnie narażona na czynniki biologiczne i atmosferyczne, udało się zachować około 70% oryginalnej struktury z sosnowego drewna. Pozostałe elementy wymieniono na takie, które swoim wiekiem odpowiadały willi. Oczyszczona została elewacja, stolarka okienna i drzwiowa, naprawiono okiennice i okucia. Do pomalowania budynku użyto farb woskowych w oryginalnej kolorystyce, specjalnie przygotowanych do tego celu. Dość dużym wyzwaniem było zabezpieczenie zabytkowych okien – szyby zostały wyjęte ze szprosów, które w większości były uszkodzone. Po naprawie i oczyszczeniu okna zostały ponownie zakitowane. Odnowione zostały także werandy i tarasy okalające bryłę obiektu.

W ramach prac modernizacyjnych w budynku dokonano montażu wewnętrznego ogrzewania centralnego. Zamontowane urządzenia są ergonomiczne – pozwalają na odzyskanie ciepła i ograniczają straty energii. Zaizolowane zostały również fundamenty, od wewnątrz, i jak i od zewnątrz dzięki użyciu metody iniekcji krystalicznej. Wykonano także izolację ścian fundamentowych od zewnątrz. Aby zachować zabytkową elewację obiektu, przy jego dociepleniu od wewnątrz skorzystano z pianki rezolowej. Dzięki zainstalowaniu centralnego ogrzewania oraz klimatyzacji, willa nadaje się do całorocznej eksploatacji. Przebudowa wymagała pewnych zmian w konstrukcji budynku. By ułatwić zwiedzanie willi osobom z niepełnosprawnościami, wewnątrz została zamontowana winda.

W willi zamontowano również system specjalistycznego oświetlenia – z centralą sterowania DALI, która pozwala na stopniowanie światła i stworzenie aż czterech scen do aranżacji przestrzeni. Na łącznej powierzchni 900 m2 willi zamontowano aż 200 punktów świetlnych, co stworzy wyjątkowy efekt i pozwoli modelować oprawą oświetlenia w zależności od potrzeb.

W ramach zagospodarowania terenu nawierzchnia z tłucznia otaczająca willę została wymieniona na nawierzchnię z kostki granitowej.

Modernizacja willi oraz domków w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej jest częścią realizowanej w CMWŁ inwestycji pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”. Całkowita wartość projektu wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.

Dowiedz się więcej


Inwestycje

Opis inwestycji przeprowadzonych w CMWŁ