Nowy rozdział


 Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.

Do opowiedzenia ich historii nie bez powodu sięgamy po język mody. Ubiór, zwłaszcza w przypadku kobiet, często jest bowiem pretekstem do ograniczania, oceniania i szufladkowania. Ale strój bywa także przestrzenią wolności, ekspresji, a czasem namiastką normalności w okrutnych czasach.

Głos niektórych bohaterek projektu został usłyszany przez cały świat. Inne postaci wciąż pozostają w cieniu. Skupiamy na nich uwagę, by zapełniać puste pola należne kobietom. A tytułowym Nowym rozdziałem zadajemy pytanie o dalszy ciąg kobiecej historii, a właściwie herstorii.

 

Rozdział 1

NOBLISTKI

11.02.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony noblistkom - Wisławie Szymborskiej i Oldze Tokarczuk - prowadzony przez Sylwię Stano i Zofię Karaszewską, z udziałem Janusza Noniewicza, Michała Rusinka i Teresy Walas.

 

Rozdział 2

PISARKI

25.02.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony pisarkom - Walerii Marrené-Morzkowskiej i Marii Przedborskiej - prowadzony przez Martę Zdanowską, z udziałem Karoliny Kołodziej, Marty Madejskiej i Marty Sikorskiej.

 

Rozdział 3

PROJEKTANTKI

11.03.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony projektantkom - Annie Skórskiej i Gosi Baczyńskiej - prowadzony przez Adama Drozdowskiego, z udziałem Aleksandry Jatczak-Repeć i Joanny Kowalskiej.

 

Rozdział 4

SOJUSZNICZKI

25.03.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony bohaterkom - Catherine Dior i Karolinie Żurowskiej - prowadzony przez Anetę Dmochowską, z udziałem Magdaleny Idem i Karoliny Sulej.

 

Rozdział 5

EMIGRANTKI

15.04.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony emigrantkom - Alicji Halickiej i Oldze Boznańskiej - prowadzony przez Urszulę Kozakowską-Zauchę, z udziałem Anny Straszewskiej i Sylwii Zientek.

 

Rozdział 6

ARTYSTKI

29.04.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony artystkom - Monice Drożyńskiej i Jadwidze Sawickiej - prowadzony przez Barbarę Czyżewską, z udziałem Katarzyny Słobody i Joanny Wolan.

 

Dowiedz się więcej