Oprowadzania tematyczne


 Oprowadzania tematyczne z edukatorem to możliwość zwiedzania wystaw stałych i czasowych wybraną ścieżką. Podczas oprowadzania uczestnicy mają szansę zgłębiać konkretne zagadnienia.

 

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. 

Wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” opowiada historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na przestrzeni XIX i XX w. na tle zdarzeń historycznych i społecznych. Inspiracją dla tych mikrohistorii były rodzinne wspomnienia, pamiętniki i wywiady, będące zapisem historii mówionych najstarszych mieszkańców Łodzi.
 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Kiedy: 19 września
Godzina: 12:15 (oprowadza Marcin Gawryszczak) i 14:15 (oprowadza Katarzyna Trela)
Bilety: normalny 15 zł | ulgowy 10 zł
Limit osób: 10

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).

 

Ścieżka higieny to jedna z tras zwiedzania wystawy „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej. Oprowadzanie poprowadzi Andrzej Jankowski, edukator Działu Edukacji

Termin „higiena” dotarł do Polski w połowie XIX wieku ale ówczesne zwyczaje związane z dbaniem o czystość zdecydowanie różniły się od dzisiejszych. Aby zaznajomić ludzi z nowymi zaleceniami w tej dziedzinie, wydawano poradniki, np. o tym jak i dlaczego należy się kąpać. Sieć wodociągową i kanalizacyjną zaczęto budować dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym, ale jeszcze wiele lat później dużo domów nie miało dostępu do bieżącej wody. Podczas oprowadzania przyjrzymy się, jak dbano o higienę w dawnej Łodzi, jak radzono sobie bez wanny lub prysznica i jakich używano do tego akcesoriów. Zobaczymy też, jak rozwój technologiczny sprawił, że pranie czy sprzątanie stawało się coraz łatwiejsze.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 9 października
Godziny: 12:15 i 15:00
Bilety: normalny 15 zł | ulgowy 10 zł
Limit osób: 10

Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Dowiedz się więcej