Partnerstwo


 

Partnerem Centralnego Muzeum Włókiennictwa jest Firma Monnari

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest partnerem firmy Monnari SA w zakresie promowania historii przemysłu włókienniczego Łodzi, popularyzowania historii mody i tkaniny artystycznej. Monnari ubiera panie z obsługi galerii Muzeum, wspiera wydawanie publikacji, organizację wystaw oraz wydarzeń kulturalnych w zamian za szeroki zakres świadczeń promocyjnych na rzecz Firmy.

 

--------------------------

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest siedzibą Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich (od 2014 r.), Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki (od 2010 r.). oraz Stowarzyszenia Miłośników Haftu „KANWA” (od 2002 r.).

Stowarzyszenie Historyków Sztuki skupia tych wszystkich, których – z racji wykształcenia, zamiłowania i pracy zawodowej – jednoczy troska i dbałość o sztukę, prowadzenie badań nad nią oraz ochrona i konserwacja dóbr kultury.

Stowarzyszenie Muzealników Polskich jest ogólnopolskim zrzeszeniem naukowo-zawodowym skupiającym członków grupy zawodowej jaką są polscy muzealnicy. SMP ma na celu ochronę dóbr kultury zgromadzonych w muzeach i upowszechnianie wiedzy o polskich muzeach i ich zbiorach a także reprezentowanie i wspieranie interesów środowiska muzealników w Polsce.

Stowarzyszenie Miłośników Haftu „KANWA” to ogólnopolska organizacja skupiająca twórców – amatorów. Jej celem jest propagowanie rękodzieła artystycznego (m.in. haftu krzyżykowego, richelieu, koronki szydełkowej, frywolitki, szycia patchworków). Stowarzyszenie prowadzi doradztwo i pomoc w doborze profesjonalnych materiałów i wzorów, umożliwia doskonalenie umiejętności, wymianę doświadczeń; prowadzi szeroką współpracę z innymi twórczymi klubami i kołami, organizuje prezentacje – wystawy w muzeum i innych galeriach.

--------------------------

Partnerem Centralnego Muzeum Włókiennictwa jest Uniwersytet Łódzki

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest partnerem Uniwersytetu Łódzkiego w zakresie rozwoju nauk humanistycznych i społecznych, w tym promowania oraz badania historii i dziedzictwa włókienniczego, a także nauk związanych z przemysłem włókienniczym.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest partnerem projektu edukacyjnego Uniwersytetu Łódzkiego – „Uniwersytet Łódzki dla Dzieci”. Projekt ma na celu popularyzację wśród najmłodszych wiedzy z zakresu nauk humanistycznych, ekonomicznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych. Obejmuje cykl zajęć wzorowanych na wykładach i warsztatach akademickich. W ramach tej współpracy Muzeum przygotowało warsztaty i wykłady:

Wykład: Para buch – Muzeum w ruch!

Jak to możliwe, że 180 maszyn znajdujących się ponad 150 lat temu w Białej Fabryce w Łodzi działało bez użycia prądu elektrycznego, czy ręcznego napędu? Setki krosien tkackich pracowało bez przerwy kilkanaście godzin dziennie, a w ruch wprowadzało je tylko jedno urządzenie. Fabryka była jak wielki organizm, którego serce to…maszyna parowa. Co wprawiało tą wielką machinę w ruch, jak działała i jak zmieniła cały przemysł włókienniczy? Tego wszystkiego dowiecie się podczas wykładu.

Warsztat: Czy słyszałeś o orbitku?

Czy we wszechświecie, poza naszą planetą istnieją inne formy życia? Jeśli tak, to co przypominają – ludzi, bakterie, pierwotniaki, a może dzieła sztuki? Podróżując po orbicie przekonamy się, że artyści w swej twórczości, również sięgają do tematów wziętych rodem z KOSMOSU. Znajdziemy tam Orbitka, a następnie wymyślimy i wykonamy z nietypowych materiałów tkackich własnego ufoludka. Dlaczego z nietypowych? Bo współczesne tkactwo to nie tylko tradycyjna przędza.

Warsztat: Trzymaj fason

Nie mam w co się ubrać! – brzmi znajomo? A czy próbowaliście założyć na siebie cokolwiek? Jeśli nie, to stworzymy Wam niepowtarzalną okazję. Sprawdzimy czy kurtka z foli bąbelkowej faktycznie ochroni nas przed deszczem, spódnica z gazet to idealne rozwiązanie na nudę, a t-shirt z tektury jest wygodny. Będziemy ciąć, upinać, gnieść, a nade wszystko projektować.

Wykład: Zanim pojawił się smartfon i świecące tenisówki, czyli nie tak dawne zabawy i moda dziecięca.

W co ubierały się dzieci w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej? W czym chodziły do szkoły, a w czym na podwórko? Jak w tym okresie wyglądały zabawki i zabawy. Jakie były hity komunijne lat 70., 80., i 90. i czy trzepak służył tylko do czyszczenia dywanów? O tym wszystkim, i nie tylko, dowiecie się podczas wykładu.

--------------------------

Partnerem Centralnego Muzeum Włókiennictwa jest Muzeum Miasta Łodzi

--------------------------

Partnerem Centralnego Muzeum Włókiennictwa jest Politechnika Łódzka

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest Partnerem Politechniki Łódzkiej w zakresie rozwoju nauk, w tym nauk społecznych i związanych z przemysłem włókienniczym. Jednostki współpracują w celu promowania oraz badania historii i dziedzictwa włókienniczego, badania zagadnień związanych z nowoczesnymi technologiami, informatyzacją, projektowaniem.

 

 

--------------------------

Partnerem Centralnego Muzeum Włókiennictwa jest Wydawnictwo Naukowe PWN

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest Partnerem Wydawnictwa Naukowego PWN w zakresie wzajemnych świadczeń promocyjnych dotyczących publikacji.

--------------------------

Partnerem Centralnego Muzeum Włókiennictwa jest firma Mirafo

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest Partnerem firmy Mirafo w zakresie wzajemnych świadczeń związanych z realizacją cyklu warsztatów pod nazwą "Mamy wenę". 

 

--------------------------

Partnerem Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest Łódzki Dom Kultury

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest Partnerem Łódzkiego Domu Kultury projektu edukacyjnego upowszechniającego kulturę w regionie realizowanego przez ŁDK w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najważniejszym celem jest kształtowanie świadomych odbiorców kultury oraz przekazanie praktycznych narzędzi do realizacji edukacji kulturalnej. Głównym podmiotem działań edukacyjnych są dzieci i młodzież szkolna, a także nauczyciele i animatorzy, od których zależy sposób prowadzenia edukacji kulturalnej w szkole.

--------------------------

Partnerem Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest Stowarzyszenie Topografie

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest Partnerem Stowarzyszenia Topografie w projekcie „Utrwalenie pamięci o włókienniczej Łodzi”, które polega na opracowaniu i udostępnieniu w Cyfrowym Archiwum Łodzian Miastograf.pl wywiadów z pracownikami łódzkich zakładów włókienniczych oraz digitalizacji zdjęć z domowych archiwów, a także przeprowadzeniu warsztatów pracy nad pamięcią zbiorową osób zatrudnionych w sektorze włókienniczym.