Podsumowanie inwestycji


 Odnowione elewacje i zmodernizowane przestrzenie Białej Fabryki, nowoczesna infrastruktura oraz przystosowane do celów wystawienniczych wnętrza mieszczące dwie nowe wystawy stałe, które w sposób przekrojowy przedstawiają bogatą historię Łodzi. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dobiegł końca kompleksowy projekt inwestycyjny warty 15 milionów złotych.

Biała Fabryka, zbudowana w latach 30. XIX w. przez znanego fabrykanta Ludwika Geyera, będąca siedzibą Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest jednym z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Reprezentuje styl neoklasycystyczny i stanowi symbol włókienniczej historii miasta. Dzięki realizowanemu w latach 2018-2022 projektowi inwestycyjnemu pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”, który otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 budynek odzyskał dawną świetność, a zmodernizowane przestrzenie zostały przystosowane do spełniania nowoczesnych standardów ekspozycyjnych oraz multimedialnych i interaktywnych funkcji kulturalno-edukacyjnych.

W ramach wieloetapowej inwestycji przeprowadzone zostały m.in. prace na zachodniej, południowej i północnej elewacji budynku. Łącznie zmodernizowano ponad 2 200 melewacji, przy zachowaniu historycznej struktury fasady zabytku. Odnowione zostały również wnętrza najstarszej części dawnej fabryki Ludwika Geyera widocznej od ulicy Piotrkowskiej. Renowacji poddano belki, stropy i przełożono ponad 100 000 drewnianych klepek parkietu. Elewację pomalowano farbą krzemieniową w kolorze starej bieli, dzięki czemu fabryka wygląda dziś tak, jak blisko 200 lat temu. Udało się również zachować pierwotny, historyczny wygląd wnętrz odtworzony na podstawie zdjęć z 1938 roku.

Obecnie na trzech poziomach skrzydła A rozciąga się nowa wystawa stała MIASTO-MODA-MASZYNA, która jest opowieścią o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy, o jej energii, dynamice, wzlotach i upadkach oraz życiu codziennym mieszkańców. Na przestrzeni ponad 2500 m2 prezentowanych jest niemal 400 obiektów z kolekcji muzeum. Ostatnie, czwarte piętro to przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe.

W ramach inwestycji przeprowadzono także gruntowną renowację zabytkowych domów znajdujących się na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej. Prace modernizacyjne trwały ponad dwa lata i objęły pełne docieplenie ścian zewnętrznych budynków oraz podłączenie do centralnego ogrzewania. Elewacje domów zostały oczyszczone oraz pomalowane, a wnętrza odświeżone. Dzięki inwestycji muzeum zyskało obszerne przestrzenie ekspozycyjne, które pozwoliły przygotować nową ofertę wystawienniczą i edukacyjną. Za sprawą termomodernizacji obiekty są dostępne dla zwiedzających przez cały rok.

Obecnie w pięciu drewnianych domach znajduje się wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” opowiadająca historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. W zabytkowych budynkach znalazły się rekonstrukcje wnętrz mieszkalnych, zakładów rzemieślniczych oraz pokoje kontekstu ukazujące tło historyczne, społeczne i kulturowe.

- Dzięki tak kompleksowej inwestycji możemy teraz w pełni wykorzystywać możliwości naszych muzealnych przestrzeni. Zmodernizowane wnętrza spełniają obecnie najnowocześniejsze standardy ekspozycyjne, zapewniając naszym gościom komfort zwiedzania - mówi Aneta Dalbiak, dyrektorka CMWŁ, podkreślając znaczenie wielomilionowej inwestycji.

Perełką wśród odrestaurowanych obiektów jest zabytkowa willa letniskowa z ulicy Scaleniowej w Rudzie Pabianickiej, która w latach 30. XX wieku należała do fabrykanta Szai Światłowskiego. Do muzeum trafiła w 2008 roku w opłakanym stanie. Ze względu na zagrożenie konstrukcyjne, brak kanalizacji i ogrzewania obiekt przez lata był wyłączony z funkcji wystawienniczych i zamknięty dla zwiedzających. Podczas gruntownej modernizacji udało się zachować około 70% oryginalnej struktury z sosnowego drewna, oczyszczona została elewacja, stolarka okienna i drzwiowa, naprawiono okiennice i okucia. Odnowione zostały zabytkowe okna, werandy i tarasy okalające bryłę obiektu. Zamontowano też instalację centralnego ogrzewania, klimatyzację oraz windę dla osób z niepełnosprawnościami.

Już we wrześniu 2022, za sprawą nowej wystawy „W kratkę”, stanie się miejscem przeznaczonym do rodzinnego wypoczynku oraz interaktywną przestrzenią działań warsztatowo-edukacyjnych, której odbiorcami będą dzieci i młodzież. Trzon ekspozycji zostanie oparty o dzieła współczesnych artystów wizualnych działających w różnych obszarach sztuki: od ilustracji, przez witraż, film animowany po instalacje. Inspiracją dla tworzonych specjalnie na potrzeby projektu obiektów będą wybrane prace
z kolekcji tkaniny przemysłowej muzeum – chusty robotnicze i tkaniny w kratkę.

- Cieszę się, że dzięki wkładowi finansowemu ze środków Unii Europejskiej przekazanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości prawie 9 mln zł, a także zaangażowaniu samorządu, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w nowej odsłonie otwiera swoje bramy dla mieszkańców miasta oraz turystów coraz liczniej odwiedzających Łódź i cały region. Dzięki realizowanemu przez ostatnie 4 lata projektowi, połączona została tradycja z nowoczesnymi technikami, przeprowadzone prace konserwatorskie, modernizacyjne oraz zakupione wyposażenie pozwolą muzeum realizować nowy, wartościowy program kulturalno-edukacyjny na miarę oczekiwań mieszkańców Łodzi oraz odwiedzających go miłośników historii i kultury – mówi prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Wsparcie ze strony Unii Europejskiej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi kwotą niemal 9 milionów złotych przyniosło oszałamiający efekt w postaci niezwykle wartościowej wystawy oraz unowocześnienia  jednego z najpiękniejszych zakątków Europy. Tożsamość europejska w tym miejscu skupiona została niczym w soczewce. Wielowiekowa tradycja i dziedzictwo wielokulturowej wspólnoty uczyniły z Łodzi symbol nowoczesności i gospodarczego sukcesu. Dziś, w przededniu 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich, blask odzyskał kolejny obiekt, w którym zapisana jest historia tego miasta. Jego edukacyjny i historyczny wymiar jest nierozerwalnie połączony z nowoczesnością i innowacyjnością, które zapiszą następne karty historii miasta, tym razem w przyszłości – podsumowuje Christopher Todd, Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

 

Projekt pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia” otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł. Całkowita wartość projektu: 15 606 772,59 zł.

Dowiedz się więcej