SPOTKANIA AUTORSKIE


 Zapraszamy na spotkanie z Karoliną Sulej, autorką przełomowej książki „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”. Spotkanie poprowadzi Marcin Różyc, krytyk mody, wykładowca i kurator wystawy „Helena Bohle-Szacka. Przenikanie”, którą możecie oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Czy suknie mogą opowiadać o odczłowieczeniu, terrorze, zagładzie? Czy ubranie, moda, akcesorium może współtworzyć opowieść o traumie? To pytania, które stawia trwająca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wystawa „Helena. Bohle-Szacka. Przenikanie”, a także zagadnienia, które poruszymy podczas spotkania z pisarką i badaczką Karoliną Sulej.

Centralną postacią ekspozycji „Przenikanie” jest Helena Bohle-Szacka, ceniona projektantka, która w latach 60. kierowała domami mody Telimena i Leda. Jako nastolatka była więźniarką obozów koncentracyjnych w Ravensbruck i Helmbrechts. Jej pierwszy ładny, niemal modowy rysunek powstał w obozowym baraku. Powojenna spuścizna Bohle-Szackiej to zarówno atrakcyjny, nowoczesny rysunek żurnalowy i moda, jak i ilustracje przedstawiające tragedię życia w obozie.

Przełomowa książka „Rzeczy osobiste” Karoliny Sulej opowiada o ubraniach i innych rzeczach używanych przez więźniarki i więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady podczas II wojny światowej. Autorka nie unika wątku dbałości o wygląd. W książce znajdujemy m.in. opisy eleganckich sukien, które noszono w obozach, gdy zabrakło już pasiaków. Książka Sulej udowadnia, że ubrania, a także ich estetyka przestają być ważna dopiero wtedy, gdy znika nosząca je osoba. Znaczenie, funkcja, a nawet styl umiera dopiero wtedy, gdy umiera człowiek. Ubranie uczłowiecza.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 7 kwietnia (czwartek) godz. 17.30
Gdzie: Biblioteka CMWŁ
Bilety: normalny 8 zł | ulgowy 6 zł
Limit osób: 30

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Bibliotekę CMWŁ oraz Wydawnictwo Czerwone i Czarne.

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem książki Karoliny Sulej - w sklepiku przy muzealnej kasie znajdziecie: „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” oraz „Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny”.

--

Karolina Sulej, r.1985 – pisarka, reporterka, pisząca m.in do „Wysokich Obcasów” i „Vogue”, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie. Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku Modni. Od Arkadiusa do Zienia (2015), książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych, Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island (2018), za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej i którą w 2022 r. wystawiono na deskach Teatru Nowego w Łodzi. Współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (2018), współautorka książki-komentarza Własny pokój o Virginii Woolf (Osnova 2019). Jest też jednym ze współautorów Wanderlust – książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019. Nagrywa podcast o roli ubioru w życiu codziennym dla platformy Storytel – pod tytułem „Garderobiana” oraz podcast „Antropologiczne szepty” dla Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.

 

Dowiedz się więcej


Młodzież i dorośli

Oferta edukacyjna dla młodzieży i dorosłych.