SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 1-4


 

Oferta warsztatów i lekcji stacjonarnychTwórcza wolność i swobodna ekspresja. Eksperymentowanie i nieszablonowe myślenie. Działania dostosowane do wieku, możliwości percepcyjnych oraz manualnych każdego uczestnika. To wszystko proponuje Dział Edukacji CMWŁ! Mamy do dyspozycji największą salę warsztatową spośród łódzkich muzeów, prowadzimy zajęcia inspirowane wystawami czasowymi, oraz historią Białej Fabryki.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Kiedy:
wtorek, środa: 9.00–17.00
czwartek: 9.30–19.00
piątek i sobota: 12.00–19.00
niedziela: 12.00–17.00

Termin zajęć ustalamy indywidualnie.

Czas trwania:
Warsztat: 90 min.
Lekcja: 60 min.
Oprowadzanie: 90 min.

Koszt:
Warsztat: 8 zł od uczestnika
Lekcja: 4 zł od uczestnika
Oprowadzanie: 10 zł od uczestnika
opiekunowie biorą udział bezpłatnie.

Rezerwacja: mail: edukacja@cmwl.pl / telefon: 500 527 855

Informacje potrzebne do rezerwacji:

 • preferowany termin zajęć
 • temat zajęć
 • wiek i liczba uczestników
 • kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, numer telefonu)
 • dodatkowe informacje (np. o osobach z niepełnosprawnościami)
 • opcjonalnie: dane do faktury

Płatność: W kasie bezpośrednio przed zajęciami lub przelewem

 

POBIERZ PDF Z OFERTĄ

 

WARSZTATY:

 • W KRĘGU ŻYWIOŁÓW

Jakie są właściwości żywiołów? Czy moglibyśmy przetrwać bez nich na Ziemi? Kiedy nam pomagają, a kiedy są groźne i niebezpieczne? Podczas warsztatu poznamy cechy każdego z żywiołów – wyzwolimy w sobie ciepło ognia i przez chwilę staniemy się kroplą w morzu. Zastanowimy się też, czy możemy porównać się do któregoś z żywiołów, a na koniec stworzymy żywiołową mapę samych siebie.

PODCZAS WARSZTATU ODWIEDZIMY WYSTAWĘ CZASOWĄ: "ZIEMIA (P)ODDANA"
MAKSYMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW: 30

 

 • DO DZIEŁA Z KLIMATEM

Jaki jest wpływ człowieka na otaczający świat? Czy Ziemia ma niewyczerpane zasoby, które możemy bez końca wykorzystywać? Co możemy zrobić, by zapobiec katastrofie ekologicznej? Podczas warsztatu poznamy zasady postawy proekologicznej oraz świadomej konsumpcji. Udowodnimy, że mamy realny wpływ na losy naszej planety, za którą jesteśmy odpowiedzialni! Na koniec sprawdzimy też, czy nasz styl życia pomaga chronić środowisko!

PODCZAS WARSZTATU ODWIEDZIMY WYSTAWĘ CZASOWĄ: "ZIEMIA (P)ODDANA"
MAKSYMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW: 30

 

 • POCZUJ RYTM!

Czym jest rytm? Czy można go usłyszeć, poczuć, zobaczyć? Podczas różnorodnych działań, takich jak wspólne słuchanie dźwięków, obserwacja oddechu czy przyglądanie się dziełom sztuki odkryjemy, że rytm jest obecny nie tylko w muzyce ale też w otaczającej nas rzeczywistości, w naszych ciałach i w sztuce. Stworzymy także własne rytmiczne kompozycje muzyczne i plastyczne.

PODCZAS WARSZTATU ODWIEDZIMY WYSTAWĘ CZASOWĄ: "DZIAŁY OTWARTE/ DZIAŁY ZAMKNIĘTE"
MAKSYMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW: 30

 

 • ENE, DUE, LIKE...

„Jeszcze 5 minut zabawy, proooszę!” Brzmi znajomo?! Dlaczego tak bardzo lubimy się bawić? Co jest takiego w lalkach, pluszowych misiach czy klockach, że tracimy zupełnie poczucie czasu? Na warsztat weźmiemy nie tylko dawne zabawki, ale też porównamy je z tymi współczesnymi, a także ożywimy kilka dawnych zabaw i gier! Na koniec sami stworzymy swoją własną zabawkę w stylu retro!

PODCZAS WARSZTATU ODWIEDZIMY WYSTAWĘ STAŁĄ "ŁÓDZKIE MIKROHISTORIE. LUDZKIE MIKROHISTORIE"
MAKSYMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW: 10*
*w przypadku większej liczby uczestników, zostaną podzieleni na mniejsze grupy

 

 • OD KUCHNI

Kuchnia jest w każdym domu. Może być osobnym pomieszczeniem albo częścią pokoju. Jedzenie przygotowujemy w kuchni, a gdzie je zjadamy? Najczęściej przy stole, który może być mały albo duży, prostokątny, kwadratowy lub okrągły. Do jedzenia przydadzą się też różne naczynia – talerze, półmiski, kubki a także sztućce. Sprzęty kuchenne, sposoby podawania jedzenia oraz używane do tego naczynia kiedyś wyglądały inaczej niż dziś. Przyjrzymy się kuchniom i salonom z końca XIX i końca XX wieku a następnie sami przygotujemy stół i potrawy! (niestety nie nadające się do jedzenia).

PODCZAS WARSZTATU ODWIEDZIMY WYSTAWĘ STAŁĄ "ŁÓDZKIE MIKROHISTORIE. LUDZKIE MIKROHISTORIE"
MAKSYMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW: 10*
*w przypadku większej liczby uczestników będą podzieleni na mniejsze grupy

 

 • DO CZYSTA

Obecnie w każdym domu jest łazienka, ale nie zawsze tak było. Czy mamy w domu kran czy nie to i tak umyć się trzeba. Dobrze jest też czasem uprać swoje ubrania. Podczas warsztatu zobaczymy jak dawniej radzono sobie bez bieżącej wody, czego używano do mycia się i do prania i jak wyglądały kiedyś pralki. Sprawdzimy jakie właściwości ma mydło a na koniec stworzymy coś, co uprzyjemni wam kąpiel!

PODCZAS WARSZTATU ODWIEDZIMY WYSTAWĘ STAŁĄ "ŁÓDZKIE MIKROHISTORIE. LUDZKIE MIKROHISTORIE"
MAKSYMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW: 10*
*w przypadku większej liczby uczestników, zostaną podzieleni na mniejsze grupy

 

 • ŁÓDŹ FABRYCZNA

Łódź to miasto, które dawniej było pełne fabryk. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się, co to jest fabryka, jak wygląda i jakie można w niej usłyszeć dźwięki? Sprawdzimy, co wspólnego z fabryką ma czajnik, poszukamy cech charakterystycznych architektury przemysłowej i wsłuchamy się w dźwięki fabrycznych maszyn.

PODCZAS WARSZTATU ODWIEDZIMY WYSTAWĘ STAŁĄ: "KOTŁOWNIA"
MAKSYMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW: 30

 

 • JAKIE JEST MIASTO – KAŻDY WIDZI

Łódź to istotne miejsce na mapie naszego kraju. Istnieje wiele sposobów na przedstawienie tego, jak ukształtowany jest jej teren i związane z nim rozmieszczenie budynków, parków, ulic. Co w mieście jest ważne dla każdego z nas? Na jakie elementy miasta ludzie zwracają uwagę? Na warsztatach stworzymy własną, oryginalną mapę-przewodnik, która pomoże innym osobom zapoznać się z ciekawymi miejscami w mieście.

MAKSYMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW: 30

 

LEKCJE:

 

 • ŁÓDZKIE LEGENDY

Poprzez wspólne rozwiązywanie zagadek, łamigłówek i krzyżówek poznamy wiele barwnych opowieści, w których opisane zostały ważne zdarzenia w dziejach Łodzi. Przyjdźcie i sami przekonajcie się jak wiele tajemnic na temat historii miasta kryje się w tych niezwykłych opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie!

MAKSYMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW: 30

 

 • PARA – BUCH! MUZEUM – W RUCH!

Dlaczego gwizdek czajnika gwiżdże, gdy gotuje się woda? W jaki sposób para wodna może wprawić w ruch całą fabrykę? Na te i wiele innych pytań dotyczących pary i możliwości jej wykorzystania spróbujemy odpowiedzieć podczas lekcji muzealnej „Para – buch! Muzeum – w ruch!”. Heron, Newcomen, Watt i Stephenson to tylko niektóre osoby, których wynalazki i odkrycia pojawią się w trakcie zajęć. Sprawdźcie sami.

PODCZAS WARSZTATU ODWIEDZIMY WYSTAWĘ STAŁĄ: "KOTŁOWNIA"
MAKSYMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW: 30

 

OPROWADZANIA:

 

 • WYSTAWY CZASOWE

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o artyście, konkretnym dziele, uzyskać odpowiedzi na pytania pojawiające się w trakcie oglądania, podzielić się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami na interpretację prac, wybierzcie oprowadzanie po wystawach czasowych.

MAKSYMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW: 30

 

 • WYSTAWY STAŁE

Jeśli chcecie posłuchać o historii wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców, poznać losy bohaterów ukazane na przestrzeni XIX i XX w. oraz szerszy kontekst minionych czasów, wybierzcie oprowadzanie po wystawach stałych: „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” i „Kotłownia – muzeum interaktywne”.

 

Proponujemy kilka ścieżek zwiedzania do wyboru:

 • Ogólna – podczas której zapoznamy się z historiami mieszkańców domów i ich życiem codziennym.
 • Postępu Technicznego – zobaczymy jak wynalazki zmieniały codzienne życie ludzi.
 • Wzornictwa – przyjrzymy się, jak zmieniały się mody w wystroju i wyposażeniu wnętrz.
 • Wielokulturowa – poznamy obyczaje mieszkańców dawnej Łodzi, będących przedstawicielami różnych kultur i religii.
 • Higieny – sprawdzimy jak dbano o higienę w dawnych czasach.
 • Dzieciństwa – prześledzimy jak zmieniały się codzienność i warunki życia dzieci w mieście.
 • Pracy – dowiemy się gdzie i w jakich warunkach pracowali dawniej Łodzianie.

MAKSYMALNA LICZBA OSÓB: 10*
*w przypadku większej liczbie uczestników, zostaną podzieleni na mniejsze grupy

Dowiedz się więcej


OFERTA WARSZTATÓW DO POBRANIA

Pobierz ofertę warsztatową w formacie .pdf