W kratkę


 W kratkę – wystawa rodzinna w willi letniskowej

W kratkę może być zeszyt lub pogoda, ale też tkanina. A kratka kratce nierówna, choć z założenia wzór układa się z regularnie krzyżujących się pionowych i poziomych linii.

W zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znajduje się wiele kraciastych obiektów. Jest wśród nich także chusta robotnicza, którą zdobi wspomniany już deseń. Używana była przez kobiety pracujące w zakładach przemysłowych Łodzi w XIX i pierwszej połowie XX wieku.

Prosta, niepozorna, a jednak bardzo praktyczna, ciepła i trwała. Stosowana jako nakrycie głowy, osłaniano nimi także ramiona. Zabezpieczała przed chłodem i kurzem. I choć poszczególne chusty różniły się nieco od siebie, wszystkie były w kratkę!

Robotnicza chusta stała się punktem wyjścia do stworzenia wystawy, która zainauguruje działalność przestrzeni ekspozycyjnej w niedawno wyremontowanej willi letniskowej będącej częścią Muzeum. Jest to miejsce, które ma służyć przede wszystkim dzieciom oraz ich najbliższym – rodzicom, opiekunom, nauczycielom.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace artystek i artystów oraz projektantek i projektantów inspirowane kraciastą chustą, które zostały stworzone specjalnie na tę okazję. Zaproszone osoby na rozmaite sposoby odnoszą się do formy i funkcji chusty robotniczej. W willi zostaną też pokazane chusty ze zbiorów muzealnych wraz z zaproszeniem do szukania ich również na wystawach stałych w innych budynkach Muzeum.

Wystawa wpisuje się w architekturę willi, podkreślając jej wyjątkowy charakter. Prace wchodzą w relację z przestrzenią, grają ze światłem i funkcjami pomieszczeń. Wnętrze i dzieła zapraszają do odpoczynku, swobodnego bycia razem. Całość sprzyja rozmowie i twórczej wymianie w rodzinnym gronie.

--

wernisaż:

10 września 2022 / sobota

12:00

wystawę będzie można oglądać:

do 5 maja 2024

udział biorą: Iwona Chmielewska, Monika Drożyńska, Pani Jurek, Magdalena Karpińska, Kosmos Project

kuratorka: Magdalena Kreis

producentka kreatywna, koordynatorka projektu: Magdalena Gonera

producentka wykonawcza: Teofila Włodarczyk

identyfikacja graficzna: Studio Lekko

--

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Miasta Łodzi.

 

Dowiedz się więcej


Galeria

Zobacz galerię fotografii z wystawy "W kratkę".