wykłady o historii i sztuce


 Cykliczne wykłady o sztuce i historii miasta dla młodzieży, dorosłych i seniorów. Poruszamy szerokie spektrum tematów od dziejów mody, poprzez losy łódzkich fabrykantów, aż po architekturę. Wykładom towarzyszy prezentacja obiektów z kolekcji CMWŁ związanych z tematyką spotkania. 

 

Czas trwania: 60 min.
Wybrane soboty, godz. 12.15
Bilet normalny: 6 zł, bilet ulgowy: 4 zł
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy

 

LISTOPAD 2019

24.11 (niedziela), godz. 15.00
„Krwawa profesja – kat i jego (nie)winne ofiary”

Prowadzenie: Damian Langner

Karę śmierci wraz z torturowaniem wykonywano od czasów najdawniejszych, początkowo jednak to społeczeństwo samodzielnie dochodziło sprawiedliwości. Próby kodyfikacji przepisów, budowa aparatu sądownictwa, rozwój procesu i postępowania karnego wymusiły jednak powstanie instytucji stałego funkcjonariusza wykonującego zawodowo wyroki sądowe.

W XIII wieku w miastach i wsiach polskich, wraz z wprowadzaniem prawa niemieckiego pojawił się urząd katowski. W zależności od popełnionej zbrodni, oprawca miał prawo torturować skazańca dotkliwiej lub mniej. W przypadku niewielkiego przewinienia karą była jedynie chłosta. 

Między XV a XVII wiekiem prześladowanie kobiet posądzonych o czary ogarniało stopniowo cały kraj, osiągając swój punkt kulminacyjny w XVIII wieku. Na stosach płonęły głównie żebraczki, nędzarki bez poparcia i majątku. Zdarzało się także, iż o czary posądzane były mieszkające na uboczu zielarki.

Na wykładzie zostanie przybliżona historia niechlubnego zawodu kata, a także dawne metody jakimi się posługiwał, aby wymusić na skazańcach zeznania.

 

Dowiedz się więcej