Wystawy w zmodernizowanych wnętrzach


 



Dzięki pracom modernizacyjnym na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, udało się w większym stopniu wykorzystać zabytkowe przestrzenie budynków Białej Fabryki oraz drewnianych domów w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej. Odrestaurowane powierzchnie pozwalają na zbudowanie nowych wystaw stałych, poszerzających ofertę CMWŁ.

 

Wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w domach Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej

Wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” opowiada historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na przestrzeni XIX i XX w. na tle zdarzeń historycznych i społecznych. Inspiracją dla tych mikrohistorii były rodzinne wspomnienia, pamiętniki i wywiady, będące zapisem historii mówionych najstarszych mieszkańców Łodzi. Ta wielonarracyjna opowieść rozpoczyna się w 1895 r., losami Florentyny Bennich, matki znanego łódzkiego fabrykanta, a kończy w 1985 r. historią pani Haliny Klimy, emerytowanej nauczycielki rosyjskiego. W trakcie zwiedzania poznamy m.in. losy pracujących w fabryce Poznańskiego Olszyckich, zobaczymy, jak wyglądało codzienne życie wielodzietnej żydowskiej rodziny Chaji i Abrama Pierników, zajrzymy do pracowni krawieckiej pana Liberskiego i PRL’owskiego mieszkania milicjanta Kondraciuka.

Różnorodne ludzkie losy, wzloty i upadki, radości i trudy życia codziennego oraz barwna galeria postaci. Narrację spaja wspólny wątek – włókienniczy obraz Łodzi, transformacja dynamicznie zmieniającego się miasta, które determinowało życie jej mieszkańców.

W każdym z pięciu domów zlokalizowanych na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej (dawniej: Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) – obok rekonstrukcji wnętrz mieszkalnych i rzemieślniczych z danego okresu – znajdują się pomieszczenia kontekstu odnoszące ukazane mikrohistorie do szerszych realiów życia w Łodzi.

 

Planowana wystawa „Miasto – Moda – Maszyna. Przemysł włókienniczy w Łodzi oraz przemysł odzieżowy w Polsce” w budynku A

Rozpoczęły się przygotowania do nowej wystawy stałej w CMWŁ, którą będzie można zobaczyć jesienią 2021.

Oś narracji stanowi szeroko rozumiany przemysł włókienniczy, który w XIX i XX w. kształtował oblicze Łodzi, wpływał na jej sytuację gospodarczą, społeczną i kulturową, a także stymulował rozwój przemysłu odzieżowego w Polsce.

Bogate i unikatowe zbiory CMWŁ posłużą do pokazania historii i rozwoju przemysłu włókienniczego w szerszym kontekście. Dzięki temu odwiedzający będą mogli prześledzić cały proces produkcyjny, poczynając od naturalnych surowców, a kończąc na tematyce gotowych wyrobów przemysłu tekstylnego, czyli tkanin i ubiorów. Pozwoli to zaprezentować widzowi procesy, zjawiska oraz konteksty społeczno-kulturowe, które odegrały istotną rolę w historii łódzkiego przemysłu włókienniczego, a także w rozwoju polskiego przemysłu odzieżowego i zachodzących pomiędzy nimi relacji. Wystawa przypomni o wydarzeniach, zakładach, przedsiębiorstwach oraz instytucjach, funkcjonujących na przestrzeni wieków w Łodzi.

Ekspozycja umiejscowiona na 3 kondygnacjach Białej Fabryki, osnuta jest wokół trzech wątków tematycznych, takich jak: maszyny i techniki włókiennicze, historia Łodzi oraz wzornictwo i moda.

Na parterze poświęconym maszynom i technikom włókienniczym będzie można zobaczyć zarówno pierwsze narzędzia używane przy obróbce surowców włókienniczych (takie jak ręczne wrzeciona, kołowrotek czy przędzarka), jak również nowoczesne maszyny włókiennicze stosowane w wielkich zakładach przemysłowych do produkcji masowej. 

Ekspozycja na pierwszym piętrze poświęcona będzie zagadnieniom historycznym dotyczącym Łodzi. Opowieść rozpocznie się od czasów osady rolniczej, która za sprawą przybywających m.in. z Niemiec fabrykantów zaczęła się dynamicznie rozwijać. Zwiedzający poznają początki Łodzi fabrycznej, nieznane szerzej szczegóły związane z rodziną Ludwika Geyera, dzieje jego zakładów i warunki pracy w nich panujące, jak również szerszy obraz naszego miasta i działających w nim zakładów przemysłowych oraz ich dalsze losy ukształtowane pod wpływem wydarzeń II wojny światowej, pierwszych lat powojennych, czasów PRL oraz zmian po 1989.

Kolejna część wystawy, usytuowana na drugim piętrze, dotyczyć będzie tematów związanych ze wzornictwem i modą, a także z problematyką przemysłu odzieżowego po 1945 r. Zwiedzający obejrzą typowe przykłady polskiej mody tworzonej po II wojnie światowej nie tylko jako gałęzi przemysłu powiązanego z włókiennictwem, ale również jako ważnej sferze życia, odzwierciedlającej zmiany społeczno-kulturowe oraz polityczne zachodzące w drugiej połowie XX w.

Wystawa będzie miała charakter interaktywny. Dopełnieniem prezentacji będą filmy, aplikacje, materiały dźwiękowe i animacje zaprezentowane za pomocą narzędzi multimedialnych. Muzealne obiekty zostaną udostępnione do bezpośredniego kontaktu z widzami. Zwiedzający będą mogli dotknąć surowców, materiałów i tkanin oraz spróbować swoich sił przy wykorzystaniu znajdujących się na ekspozycji maszyn. Do dyspozycji zwiedzających dostępne będzie “laboratorium tkaniny”, kino oraz przestrzeń do odpoczynku, w tym również strefa dla najmłodszych.

Wystawa zostanie wzbogacona programem towarzyszącym: oprowadzaniami kuratorskimi, wykładami i warsztatami.

--

Wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Wspieranie działań muzealnych” oraz dzięki dotacji z budżetu miasta (z MKiDN – 303 900 zł oraz z UMŁ 83 319 zł).

Dowiedz się więcej


Inwestycje

Opis inwestycji przeprowadzonych w CMWŁ