Aktualności


Finisaż wystawy "Ziemia (P)oddana"



„Jaki świat pozostawimy następnym pokoleniom?” – takie pytanie zadali sobie i nam młodzi kuratorzy współtworzący ekspozycję „Ziemia (P)oddana” poruszającą temat relacji człowieka z naturą. Pretekstem do rozważań są dzieła sztuki z kolekcji muzeum ukazane w nowym, ekologicznym kontekście, jak również przygotowane przez młodzież instalacje poruszające temat nadmiernej eksploatacji zasobów Ziemi.

Wystawę można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jeszcze tylko przez tydzień.

A już w niedzielę, 13 lutego, w ramach finisażu Ziemi (P)oddanej, zapraszamy na szereg wydarzeń z ekologią w roli głównej:

Czy przyprawy i zioła można stosować tylko w kuchni? Pokażemy wam, że natura wokół nas mieni się feerią barw, które możemy wykorzystać! Zastanowimy się też, czy woreczki foliowe mogą mieć swój bardziej przyjazny naturze odpowiednik? Wykorzystując przyprawy, tkaninę bawełnianą i wosk pszczeli wykonamy woskowijki - wielorazowe opakowania. To dobry krok w stronę ekologii!

O kogo i o co się troszczymy w swoim życiu? W jaki sposób i dlaczego to robimy? Czy wiecie, że drzewa, żyjąc w dużych skupiskach, troszczą się o siebie nawzajem, wspierając się przez system korzeniowy? Podczas warsztatu przyjrzymy się, jak zmieniają się drzewa w różnych porach roku, zastanowimy się także, jakie mogą dręczyć je wtedy problemy i jak im zaradzić. A na koniec, ukorzeniając młode rośliny – szczególną troską obejmiemy te pędy, które wsparcia potrzebują najbardziej.

13 lutego (niedziela) o godz. 15:00, w ramach finisażu „Ziemi (P)oddanej”, odbędzie się oprowadzanie po wystawie, podczas którego opowiemy o tym, do czego zdaniem reprezentantów najmłodszego pokolenia mieszkańców Ziemi prowadzi brak troski o środowisko naturalne.

Bezpośrednio po oprowadzaniu (o godzinie 15:30) odbędzie się natomiast debata „Alarm! Czyli jak rozmawiać o klimacie?”, w której wezmą udział: Małgorzata Świderek (Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”), Szymon Bujalski („dziennikarz dla klimatu”, portal „Nauka o klimacie”), Izabela Pachołek i Franciszek Domański (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny). Rozmowę prowadzić będzie Joanna Kocemba-Żebrowska (Dział Edukacji CMWŁ).

Minęło półtora roku od otwarcia wystawy „Ziemia (P)oddana”. Tragiczne skutki zmiany klimatu stają się coraz bardziej odczuwalne na całym świecie. Świadomość społeczna na ten temat wciąż jest jednak nikła. Dramatyczne apele klimatologów związane z ocieplającym się globem, których w przestrzeni publicznej jest w ostatnim czasie coraz więcej, dotyczą w dużej mierze tej świadomości i konieczności wprowadzenia głębokiej, systemowej zmiany społecznej. Oprócz nieodzowności ustalenia określonych rozwiązań prawnych na poziomie polityki międzynarodowej, niezbędne jest również przeobrażenie sposobu, w jakim żyją ludzie.

Jak jednak tego dokonać? Jak przekonać całe społeczeństwa, że zmiana jest konieczna i że musimy wprowadzać ją już teraz? Jak przekształcić światopoglądy, by reprezentanci społeczeństw wysokorozwiniętych zdecydowali się na konieczne samoograniczenia w zakresie chociażby wyborów konsumenckich, żywnościowych czy transportowych? Jaki obieg informacji może być w tej kwestii najskuteczniejszy? I w jaki sposób może się do tego przysłużyć praca naukowców, aktywistów, edukatorów, dziennikarzy czy artystów?

Serdecznie zapraszamy.