Aktualności


Konkurs "Łódź we wspomnieniach"



Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Topografie przy wystawie stałej „Miasto. Moda. Maszyna”, ogłasza konkurs, w którym do zdobycia są papierowe egzemplarze książki Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000 wydanej w 2020 roku nakładem Stowarzyszenia Topografie i Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Książkę otrzyma aż 10 osób!

Aby wziąć udział w konkursie należy napisać krótki tekst (maks. strona A4 znormalizowanego maszynopisu/ 500 słów w przypadku pisma odręcznego) przedstawiający autorskie refleksje, wspomnienia, wyobrażenia, własne bądź zasłyszane historie o jednym z łódzkich zakładów włókienniczych lub o miejscach czy instytucjach powstałych na ich dawnych terenach i z wykorzystaniem ich budynków.

Powstałe teksty można dostarczyć osobiście – składając je w Kasie Biletowej CMWŁ, przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres edukacja@cmwl.pl lub tradycyjnej na adres: Dział Edukacji CMWŁ, ul. Piotrkowska 282, 93-034 Łódź do 16.03.2022 roku (decyduje data stempla pocztowego).

Dostarczane prace powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem autora/autorki. Prosimy także o podanie adresu zamieszkania oraz numerem telefonu kontaktowego.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 24.03.2022, a 27.03.2022 podczas wykładu Joanny Kocemby-Żebrowskiej, edukatorki Działu Edukacji CMWŁ „Łódzkie zakłady włókiennicze w historiach ich pracowników” odbędzie się wręczenie nagród.

 

O konkursie i o kryteriach wyboru prac:

To nie jest konkurs literacki, ale walory literackie będą miały znaczenie!

To nie jest też konkurs na najlepszą historię, którą samemu się przeżyło, choć z pewnością osobiste doświadczenie to właśnie to, czym warto się dzielić.

Każdy może wziąć udział w konkursie, niezależnie od tego ile ma lat, czy pochodzi z Łodzi, czy nadal mieszka w tym mieście, czy pracował w zakładach przemysłu włókienniczego i na ile je zna. Do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszym miastem: jego historią, tożsamością i rozwojem.

Łódź była miastem przemysłu włókienniczego. To dzięki niemu miasto intensywnie rozwijało się w wieku XIX i prężnie funkcjonowało w wieku XX. W latach transformacji ustrojowej kolejne zakłady przemysłowe ulegały likwidacji, a ich pracownicy byli zwalniani. Dziś, po latach, możemy już z większym dystansem oceniać zasadność tamtych decyzji oraz obserwować ich skutki.

Każdy kto jest z Łodzi, zna Łódź lub łodzian, choćby przez chwilę był w tym mieście, czytał o nim lub oglądał jego zdjęcia musiał natknąć się na ślady po przemyśle włókienniczym. Dla części mieszkańców tego miasta wciąż to właśnie ten przemysł jest istotnym czynnikiem budowy ich tożsamości. Opowiedzcie nam o tym!

Jeżeli pracowaliście w przemyśle włókienniczym, to krótko podzielcie się swoimi wspomnieniami związanym z Waszym miejscem pracy. Niezależnie od tego, czy jesteście łodzianami czy jedynie czasem bywacie w tym mieście, napiszcie, jakie refleksje wzbudzała w Was obserwacja likwidacji zakładów, a jakie niszczejących bądź zrewitalizowanych fabryk. Jeżeli urodziliście się w czasach, gdy zakłady były już zamknięte, to opiszcie swoje doświadczenia związane z odkrywaniem historii wybranych terenów poprzemysłowych. Puśćcie wodze fantazji! Przedstawcie autorskie refleksje, wspomnienia, wyobrażenia, własne bądź zasłyszane historie o jednym z łódzkich zakładów włókienniczych lub o miejscach czy instytucjach powstałych na ich dawnych terenach i z wykorzystaniem ich budynków.

Teksty muszą się mieścić na stronie A4 znormalizowanego maszynopisu lub zawierać się w ilości 500 słów (w przypadku pisma odręcznego).

Niezależne jury przyzna nagrody (drukowaną wersję książki Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000) dziesięciu osobom.

 

Nagroda:

Książka Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000 została napisana przez zespół autorski w składzie:  Agata Zysiak, Marcin Szymański, Joanna Kocemba-Żebrowska, Marta Madejska, Wiesława Różycka-Stasiak, Ewelina Kurkowska, Michał Gruda (Stowarzyszenie Topografie, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2020).

Wielki przemysł, wielka cisza to historie największych zakładów przemysłowych i łódzkiego świata pracy w okresie PRL oraz transformacji w naszym mieście. Historia gospodarcza i losy poszczególnych fabryk uzupełniają się z głosami pracownic i pracowników. Gromadzone od lat materiały przybliżają losy 30 wybranych fabryk, a fragmenty historii mówionych zabierają nas na hale produkcyjne, do laboratoriów a nawet robotniczych domów.

Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami, archiwalnymi reklamami zakładów przemysłowych i fotografiami lotniczymi a dodatkowo można w niej znaleźć:

  • słownik terminów produkcyjnych
  • listy adresowe fabryk
  • schematy produkcji włókienniczej
  • mapę wybranych zakładów pracy

“Wielki przemysł, wielka cisza” to podsumowanie kilkuletniej pracy zespołu osób związanych z Łódzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich Topografie, które od dekady tworzy Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl, gdzie można znaleźć jeszcze więcej materiałów o Łodzi.

Książka otrzymała nagrodę Złoty Exlibris za 2020 rok przyznawaną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Łodzi w kategorii „Najlepsza książka o Łodzi”: https://www.wbp.lodz.pl/aktualnoci/zloty-ekslibris-news.html

Oraz nagrodę naukową Rektora UŁ za osiągnięcia naukowo-badawcze za 2020 rok (nagroda zespołowa): http://www.lib.uni.lodz.pl/wystawy/nagrody/2020/

Wersja elektroniczna jest do pobrania tutaj:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdIm-Gk3uaqltLJYlWdPKQB5TtVcu2EHzwbLcHdLnKBY-xwCA/viewform

Książka nie jest przeznaczona do sprzedaży. Niewielki nakład papierowych egzemplarzy jest dostępny w każdej łódzkiej miejskiej bibliotece oraz najważniejszych bibliotekach uczelni wyższych w Łodzi.

“Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę. Chętnie sięgną po nią miłośnicy Łodzi, a także historycy społeczni, historycy przemysłu, praktycy historii mówionej. Może przydać się jako pomoc przewodnikom miejskim oraz jako pomoc edukacyjna w szkolnictwie wyższym. (…) O jej unikalnym charakterze świadczy jednak przede wszystkim wykorzystanie historii mówionej, która daje wgląd w doświadczenie i życie codzienne pracownic i pracowników łódzkiego przemysłu w XX wieku.”

 – dr. hab. Joanna Wawrzyniak, Uniwersytet Warszawski

Projekt wydania książki został dofinansowany z Programu Patriotyzm Jutra – Muzeum Historii Polski oraz przez Urząd Miasta Łodzi.