Aktualności


Nagrody Prezydent Miasta ŁodziWczoraj podczas uroczystej Inauguracji sezonu artystycznego 2021/2022, która odbyła się w Teatrze Lalek im. Henryka Ryla w Łodzi, zostały wręczone nagrody Prezydent Miasta Łodzi. Z radością informujemy, że wśród laureatek znalazły się Magdalena Gonera – kierowniczka Działu Edukacji CMWŁ oraz prof. Ewa Latkowska-Żychska – wspaniała artystka i pedagog blisko związana z naszym muzeum, m.in. w ramach działań Rady Programowej 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Serdecznie gratulujemy również Tomaszowi Armadzie, którego projekty pokazywaliśmy w CMWŁ.
 

Magdalena Gonera od 2017 r. kieruje Działem Edukacji w CMWŁ. W pierwszych miesiącach pracy opracowała i wdrożyła nową koncepcję funkcjonowania Działu, opartą działaniach edukacyjnych, których nadrzędną zasadą jest dialog z odbiorcą. Pod jej kierunkiem zostały zainicjowane cykle zajęć dla uczestników indywidualnych ze wszystkich grup wiekowych – od maluszków (1-3 lata), po seniorów. Zaprojektowała i czuwała nad budowaniem aranżacji największej sali edukacyjnej spośród dostępnych w łódzkich instytucjach kultury, nawiązującej wystrojem do włókienniczej specyfiki Muzeum. Zbudowała zespół edukatorów, nieustannie szkolących się, by jak najlepiej sprostać oczekiwaniom odbiorców. Dzięki jej działalności wzrosła frekwencja na wydarzeniach edukacyjnych.

Magdalena Gonera jest pomysłodawczynią i koordynatorką projektu partycypacyjnego dla dzieci i młodzieży „Punkty widzenia” (nagrodzony Punktem dla Łodzi), którego kontynuacją jest wystawa „Ziemia (P)oddana” nagrodzona Plastrem w kategorii „wystawa roku” oraz prestiżową Energią Kultury, przyznawaną przez publiczność.

Jako osoba związana ze środowiskiem filmowej Łodzi, aktywnie uczestniczyła w budowaniu scenografii do 7 wystaw czasowych i stałych, między innymi: „Dior i ikony paryskiej mody”, „Metamorfizm. Magdalena Abakanowicz”, „Łódzkie Mikrohistorie, Ludzkie Mikrohostorie, gdzie pełniła funkcję aranżerki oraz koordynatorki zespołu ze strony instytucji. Obecnie pracuje w zespole odpowiedzialnym za wystawę stałą „Miasto, Moda, Maszyna”.

W Muzeum pełni rolę doradczyni i konsultantki w wielu zespołach zajmujących się m.in. pozyskiwaniem funduszy i współpracą międzyinstytucjonalną.

 

Prof. Ewa Latkowska-Żychska to doceniana na świecie artystka, która związała się zawodowo z tutejszą Akademią Sztuk Pięknych. Jako pedagog wykształciła wiele pokoleń twórców. Studiowała na tej uczelni w latach 1969-1974, dyplom obroniła w pracowni legendarnego Antoniego Starczewskiego w 1976 r. W 2000 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego.

Jej twórczość związana jest z papierem czerpanym, fotografią, malarstwem, jednak początkowo skupiła na tkaninie artystycznej. Od lat siedemdziesiątych XX w. artystka rozwijała poszukiwania formalne obejmujące autorskie wykorzystanie tradycyjnych technik tkackich – gobelinu, sumaku, dywanu wiązanego, oplotu na osnowie dla uzyskania efektów fakturowych oraz graficznych i ostatecznego malarskiego wyrazu kompozycji. Jej prace nacechowane są wrażliwością i przenikliwością obserwacji, stanowią tkackie transpozycje pejzażu.

Od wczesnych lat działalności artystycznej jej prace były pokazywane na ważnych pokazach tkaniny artystycznej na świecie, w tym w Biennale Tkaniny w Lozannie (1977), wielokrotnie na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (1978, 1985, 1992, 1998, 2004, 2010, 2016), Nemzetközi Miniatűrtextil Biennálé, w Szombathely (1980, 1984, 1986), Biennale From Lausanne to Beijing w Chinach (2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020), a także m.in. na wystawach w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Węgrzech czy w warszawskiej Zachęcie.

Jest autorką i współautorką ponad 300 wystaw, licznych tekstów krytycznych o sztuce, utworów poetyckich i książek artystycznych.