Aktualności


NOWA CYFROWA WYSTAWA NA 600-LECIE ŁODZIPonad 100 unikatowych obiektów związanych z historią przemysłowej Łodzi można oglądać na portalu DIGITEX Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Są wśród nich archiwalne fotografie, tkaniny, elementy stroju czy przedmioty codziennego użytku związane z przeszłością wielkich fabryk i zakładów włókienniczych oraz drobnych warsztatów rękodzielniczych. Eksponaty w formie cyfrowej ukazują dzieje zarówno słynnych fabrykantów, jak i zwykłych robotników.

W 2023 roku obchodzimy 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich. Z tej okazji Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, razem z partnerami: Archiwum Państwowym w Łodzi oraz Muzeum Miasta Zgierza, przygotowało specjalny projekt poświęcony rocznicy 600-lecia naszego miasta.

Efektem współpracy jest cyfrowa prezentacja „600-lecie Łodzi” dostępna na portalu DIGITEX. Wystawa podzielona jest na pięć kategorii tematycznych: Przedmioty codziennego użytku, Ubiór i akcesoria stroju, Pamiątki po rzemiośle, przemyśle i handlu, Ikonografia i Archiwalia. Zdjęcia eksponatów uzupełnione są opracowaniami popularnonaukowymi i ciekawostkami, prezentując historię barwnego, wielokulturowego regionu.

Wśród prezentowanych obiektów znajdują się takie perełki, jak aparat fotograficzny z mieszkiem w postaci harmonijki z przełomu XIX/XX w. czy naczynie do wyrobu bitej śmietany z lat 30. XX w. Znajdziemy też dużo pamiątek pozostałych po łódzkich zakładach przemysłowych: proporczyki, szyldy, próbniki tkanin czy dyplomy. Duża część zbiorów to fotografie łódzkich fabrykantów, zdjęcia robotników, pocztówki czy widoki miasta z XIX i XX wieku, oficjalne dokumenty, umowy, świadectwa pracy i dyplomy.

Cyfrowa wystawa dostępna jest na platformie DIGITEX – po wejściu na portal wystarczy wybrać z menu kategorię „Wystawy”, a następnie „600-lecie Łodzi”:

https://digitex.cmwl.pl/dlibra/publicexhibition/119

Prezentacja dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a każdy z obiektów opatrzony jest audiodeskrypcją.

DIGITEX to wirtualny katalog obiektów pochodzących ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – jedynego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie muzeów gromadzących zróżnicowane i unikatowe zasoby związane z włókiennictwem, tkaniną i modą. Udostępnione w nim wizerunki muzealiów reprezentują 9 kolekcji obiektów CMWŁ uporządkowanych tematycznie oraz zbiory biblioteczne Muzeum. Na portalu zaprezentowanych jest łącznie pięć wirtualnych wystaw. Towarzyszą im opracowania o charakterze popularnonaukowym i edukacyjnym, adresowane do zróżnicowanego i szerokiego grona odbiorców, w tym także do niespecjalistów. Część edukacyjna portalu, przekazująca interdyscyplinarne treści w angażującej formie minigier i quizów, skierowana jest do młodszych odbiorców: dzieci oraz młodzieży. Obok zagadnień dotyczących szeroko pojętego włókiennictwa, wzornictwa, sztuk wizualnych, prezentowane są materiały przydatne w zgłębianiu innych przedmiotów (takich jak historia, matematyka, plastyka, zajęcia techniczne i komputerowe).

--

Projekt „600-lecie Łodzi - digitalizacja obiektów dokumentujących dziedzictwo przemysłu włókienniczego ze zbiorów CMWŁ i partnerów” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – w ramach programu „Kultura cyfrowa 2022”. Dofinansowanie MKiDN 50 000 PLN netto. Całkowita wartość zadania 63 390 PLN.