Aktualności


Oprowadzanie kuratorskie po wystawie jubileuszowejZapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie jubileuszowej „Działy otwarte / Działy zamknięte”. Kuratorka wystawy Marta Kowalewska oprowadzi zwiedzających po wystawie dla której punktem wyjścia stały się refleksje nad historią instytucji, specyfiką kolekcji czy w końcu zmieniającą się rolą muzeów.

Tytuł projektu nawiązuje do koncepcji organizacyjnej muzeum jego pierwszej dyrektorki, Krystyny Kondratiuk opartej na działach otwartych i zamkniętych. Tytuł został potraktowany jednak szeroko, na wielu poziomach. Odnosi się do struktury, ale również skłania do refleksji nad zmieniającą się przez lata rolą instytucji czy też toczącą się obecnie międzynarodową debatą nad nową definicją muzeum zaproponowaną podczas trwania Konferencji Generalnej Międzynarodowej Rady Muzeum ICOM w Kioto we wrześniu 2019 r. Propozycja ta mówi, że „Muzea są wielogłosowymi przestrzeniami demokratycznej integracji służącymi krytycznemu dialogowi na temat przeszłości i przyszłości.” Ekspozycja nie odpowiada na wiele rodzących się pytań, jest jednak ważnym głosem w dyskusji. 

Pojęcie (gr. museion, łac. musaeum) używane jest od ponad 2500 lat, jego rozumienie zmieniało się i ewoluowało, przyjmowało różnorodne znaczenia. Wystawa jubileuszowa nie jest wystawą historyczną w sensie przywołania faktów i ich chronologicznego uporządkowania. Zrywa z wizją muzeum jako formą instytucji zamkniętej, jedynie katalogującej i badającej przeszłość, ale ukazuje je raczej jako strukturę otwartą na interpretacje, pole działań artystycznych. 

Dodatkowe informacje dotyczące wystawy dostępne są na stronie CMWŁ

Marta Kowalewska — historyczka sztuki, główna kuratorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Kuratorka wielu ekspozycji, m.in.: 16 Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi, czy wystawy „Metamorfizm” poświęconej twórczości Magdaleny Abakanowicz. Redaktorka publikacji „Splendor tkaniny”, „Sploty idei”, „Metamofizm”. Autorka licznych artykułów, wywiadów i tekstów krytycznych na łamach prasy fachowej i w katalogach wystawowych. Popularyzuje wiedzę o Polskiej Szkole Tkaniny, współpracując z zagranicznymi organizacjami: European Textile Network (członkini zarządu), Toms Pauli Foundation w Lozannie, Centre for Heritage, Arts and Textile (CHAT) w Kong Kongu oraz organizatorami Hangzhou Triennial of Fiber ART w Chinach. Przewodnicząca Rady Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 26 lutego (piątek) o godzinie 17:00
Bilety: normalny 15 zł | ulgowy 10 zł 
Limit osób: 25 

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Kup bilet na oprowadzanie kuratorskie

Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).