Aktualności


Otwarcie wystawy "Helena Bohle-Szacka. Przenikanie"W czwartek 21 października 2021 roku o godzinie 18:00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi odbędzie się otwarcie wystawy "Helena Bohle-Szacka. Przenikanie". Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. 

Centralną postacią wystawy "Helena Bohle-Szacka. Przenikanie" jest artystka, projektantka mody, graficzka, ilustratorka, filantropka i kuratorka związana z Białymstokiem, Łodzią, Warszawą i Berlinem. Helena Bohle-Szacka (1928-2011) była Polką o niemiecko-żydowskich korzeniach. Jej polskość była wielokulturową mozaiką, która w sposób znaczący wpłynęła na jej życie. W czasie II wojny światowej Helenę Bohle więziono w obozach koncentracyjnych w Ravensbrück i Helmbrechts.

Dziedzictwo Bohle-Szackiej i potrzeba jego upamiętnienia stały się punktami wyjścia do stworzenia ekspozycji, która opowiada nie tylko o przeszłości, ale także o teraźniejszości i przyszłości, do których owo dziedzictwo przenika.

W piątek 22 października o godzinie 17:00 odbędzie sie oprowadzanie po wystawie z kuratorem - Marcinem Różycem.

Podczas oprowadzania opowie on nie tylko o postaci Heleny Bohle-Szackiej i jej twórczym, bogatym w doświadczenia życiu, ale także o inspiracjach, jakie stały za pracami zaproszonych do współpracy twórców i twórczyń, którzy zinterpretowali zbiory Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Ich dzieła, oparte na biografii i twórczości Heleny Bohle-Szackiej, stały się pretekstem do rozmowy o terrorze i wolności, a  także o tożsamości narodowej, przyjaźni, modzie i pamięci.

Bilety na oprowadzanie w cenie 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy) dostępne są w kasie i na stronie bilety.cmwl.pl

 

„Helena Bohle-Szacka. Przenikanie”
21.10.2021-20.03.2022

Artyści i artystki, m.in.: Lidia Cankova, Krzysztof Gil, Luke Jascz, Tasha Katsuba, Sebulec, Jana Shostak, Władysław Strzemiński, Kamil Wesołowski
Przestrzeń: Zuza Golińska
Kurator: Marcin Różyc
Projekt plakatu: Krystian Berlak
Produkcja: Aleksandra Kmiecik
Koordynator wydawniczy: Karolina Melon
Współpraca ze strony Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku: Katarzyna Siwerska

--

Projekt dofinansowano ze środków Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość“ (Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“) w ramach programu „Historia lokalna”.

 

Fotografia pochodzi ze zbiorów Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

fotografia: duet HaWa