Aktualności
Otwarcie wystawy "System mody. Ubrania w strategiach przemocy...

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy "System mody. Ubrania w strategiach przemocy i taktykach przetrwania w getcie łódzkim".
3 kwietnia 2025 godz. 18:00
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Łódź, ul. Piotrkowska 282
Wstęp bezpłatny
Getto łódzkie było miejscem, w którym uwięzieni Żydzi doświadczali głodu przemocy i cierpienia, a jednocześnie wydajnie pracowali w utworzonych tam fabrykach. Skala zorganizowanej produkcji, ale również jej efektywność i jakość wytwarzanych towarów zapewniły zamkniętej dzielnicy Łodzi najdłuższe funkcjonowanie spośród wszystkich utworzonych przez nazistów gett. Produkcja, zgodnie z industrialnymi tradycjami miasta obejmowała przede wszystkim tekstylia: mundury dla armii, ale także dla niemieckich obywateli. Była to w szczególności konfekcja: sukienki, płaszcze, kostiumy i bielizna oraz luksusowe nierzadko dodatki: kapelusze, torebki, buty, galanteria skórzana, pasmanteria. Niewolnicza praca, wykonywana w lęku przed śmiercią napędzała machinę nazistowskiej mody. Skazane na głód i nędzę getto produkuje piękno i luksus. Teatr mody ukrywa kulisy przemocy.
Wystawa śledzi koncept, jaki stał za powstaniem getta jako produkcyjnego „hubu" i mechanizmów, śledzi cały proces produkcji od materiału po prezentację gotowego dzieła i „brandingu", śledząc zarazem losy tych, którzy zostali w tę machinę wpisani, buntowali się wobec niej, opowiadali własne historie, a także własną modę. To opowieść o życiu mimo wszystko, poprzez rzeczy i z rzeczami. To opowieść o przemocy i śmierci, o pięknie i życiu, o wizerunkach i ich mocy, o materii rzeczywistości i sile sztuki.
--
System mody. Ubrania w strategiach przemocy i taktykach przetrwania w getcie łódzkim
3.04.2025-1.02.2026
Kuratorzy: Karolina Sulej, Paweł Michna
Opiekun merytoryczny: Marcin Gawryszczak
Koordynatorka: Aleksandra Kmiecik
Identyfikacja graficzna: Gra-Fika
Architektura wystawy: Koziej Architekci
Osoby artystyczne: Paulina Buźniak, Krzysztof Gil, Zuzanna Hertzberg, Małgorzata Markiewicz, Witek Orski, Agnieszka Wach i Błażej Worsztynowicz, Paweł Żukowski
Partnerem motoryzacyjnym Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest Lexus Łódź.
Mecenasem Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest PKO BP.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Wywiad z Arkadiusem
"Xawery Wolski: Sploty” – publikacja o roli kunsztu i rzemiosła w sztuce współczesnej
Sztuczna inteligencja w modzie – warsztaty Instytutu Ubioru i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi