Aktualności


Skarby ludowego drukarstwa



Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rozpoczęło współpracę ze Stowarzyszeniem na rzecz Promocji Kultury i Rzemiosł Dawnych „Wici” przy realizacji projektu “Polskie druki ludowe. Drzeworyt dawniej i dziś”. Celem projektu, inspirowanego dawnym rzemiosłem, jest poznanie techniki ręcznego stemplowania i przywrócenie dawnych wzorów, a następnie wyrzeźbienie nowych stempli do materiałów, których będzie można używać współcześnie.

Polskie wzornictwo ludowe jest niezwykle bogate i różnorodne, niezmiennie stanowi inspirację dla wielu marek zajmujących się projektowaniem i designem. Wywołuje sentymentalne wspomnienia, przypomina zasłyszane kiedyś ludowe opowieści i odnalezione w starej szafie babcine skarby. Solidne, tradycyjne rzemiosło, niewykorzystywane na masową skalę, przez co unikalne i niepowtarzalne, od lat jest obiektem zainteresowania architektów wnętrz, grafików czy projektantów odzieży.

- Nas zainteresowały dawne metody ręcznego stemplowania tkanin, poszczególne etapy tworzenia stempli – od naniesienia rysunku, przez wydobywanie głównych kształtów i powierzchni, po dopracowywanie małych elementów, dbałość o detale, precyzja i kunszt twórczy. Celem naszych działań jest wychodzenie do szerokiej publiczności. Chcemy uświadomić istnienie takich obiektów, pokazać ich potencjał i zastosowanie współcześnie – mówi Anna Raczkowska, prezeska „Wici”, rzeźbiarka i pomysłodawczyni projektu.

W ramach podjętej współpracy Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi udostępni Stowarzyszeniu „Wici” drewniane stemple drukarskie z XIX i XX wieku.

- W naszych zbiorach mamy bogatą kolekcję ponad 100 klocków drukarskich, w tym również narzędzi, którymi rzeźbiono drzeworyty. Jedną grupę stanowią przedwojenne klocki drukarskie z Dolnego Śląska. Inne to darowizny przekazane przez osoby prywatne, których rodziny zajmowały się wytwarzaniem stempli i ludowym zdobieniem tkanin. W ten sposób Muzeum otrzymało klocki i narzędzia rzemieślników z Warszawy i z Łodzi. Do II wojny światowej na Chojnach, przy ulicy Grzybowej, działała wytwórnia klocków drukarskich Józefa Wojciechowskiego. Pochodzące stamtąd narzędzia i stemple, w latach 70-tych przekazał nam syn pana Józefa. W przyszłym roku klocki drukarskie pojawią się na odświeżonych wystawach stałych poświęconych technice i wzornictwu przemysłowemu, nad którymi obecnie pracujemy – mówi Marcin Gawryszczak, kierownik Działu Przemysłu Włókienniczego CMWŁ.

W ramach projektu „Polskie druki ludowe. Drzeworyt dawniej i dziś” powstanie dokumentacja fotograficzna wybranych stempli z CMWŁ i procesu rzeźbienia klocków drzeworytniczych. Relacje będzie można oglądać na blogu Stowarzyszenia „Wici”, a finalne efekty zostaną udostępnione w formie elektronicznej na wolnej licencji. 

- Bardzo ciekawe jest móc dotknąć zbiorów, które przez wiele lat leżą ukryte w muzeum. Podobało mi się dotknięcie tej historii i uświadomienie sobie lat, których upływ widać w drewnie. W strukturze tego drewna tkwi historia. Niesamowite są detale wykonane przez dawnych rzemieślników oraz piękne, idealne kompozycje złożonych wzorów. Dokumentacja tych obiektów i jej upowszechnienie pozwoli pokazać ich kunszt i piękno – mówi Emilia Pawłusz, koordynatorka projektu.

 

Projekt jest realizowany w ramach Stypendium Artystycznego Prezydent Miasta Łodzi.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “EtnoPolska”.

Więcej informacji o projekcie na profilu FB „Wici” oraz Instagram „Wici” oraz profilu FB CMWŁ