Aktualności


Unikatowe kolekcje odzieży Arkadiusa w CMWŁZbiory odzieży współczesnej CMWŁ zostały wzbogacone o dwie unikatowe kolekcje odzieży projektu Arkadiusa: „Virgin Mary Wears The Trousers” oraz „United States of Mind”.

 

Arkadiusz Weremczuk, znany jako Arkadius, to pierwszy z polskich projektantów mody, któremu udało się założyć i rozsławić swoją markę zagranicą. Jego ubrania nosiły Janet Jackson, Björk czy Christina Aguilera. W świecie mody pojawił się w 1999 roku i szybko został okrzyknięty artystą ekstrawaganckim, ekscentrycznym i nieziemsko utalentowanym. Uznawany za nadzieję awangardowej mody i stawiany obok Alexandra McQueena czy Stelli McCartney. Ukończył Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie – uczelnię, należącą do czołowych europejskich instytucji kształcących projektantów mody. W 2001 roku brytyjski dziennik „The Independent” uznał go za jednego z 10 wiodących projektantów mody tworzących w Wielkiej Brytanii. Projekty Arkadiusa pojawiały się w sesjach zdjęciowych publikowanych w czasopismach takich jak: „Vogue Germany”, „i-D”, „The Face” czy „Vogue Italia”. Prace projektanta znajdują się w zbiorach londyńskiego Victoria & Albert Museum. Pokazywano je także w Mode Museum w Hasselt, Mode Museum w Antwerpii, Goethe-Institut w Nowym Jorku i Centre Georges Pompidou w Paryżu, natomiast jego realizacji nie ma jeszcze w zbiorach żadnej polskiej instytucji, co czyni zakup jego kolekcji wyjątkowo istotnym dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W swych pracach Arkadius łączył zachodnioeuropejskie tendencje z tym, co rodzime, lokalne, ludowe, odgrywając niebagatelną rolę w promowaniu polskiej kultury na świecie.

Pierwsza z zakupionych kolekcji „Virgin Mary Wears The Trousers” z 2001 r., przygotowana na sezon wiosna/lato 2002, nawiązuje do bogatej ikonografii polskiego katolicyzmu i ozdobnej, typowej dla kultury sarmackiej religijności. Widać w niej odwołania do bogatych sukien i wotów ozdabiających wizerunki Matki Boskiej, a także do ważnego dla polskiej ikonografii symbolu kłosów. Odwołania do polskiej kultury i religii stały się dla Arkadiusa narzędziem do zbudowania uniwersalnego przesłania skierowanego do przedstawicieli wszystkich wyznań: religia to wolność i miłość, a nie konflikty polityczne. Druga kolekcja „United States of Mind”, przygotowana na sezon wiosna-lato 2004, to pacyfistyczny protest skierowany przeciwko globalnym konfliktom zbrojnym. Charakter i siłę kolekcji budują połączenia symboli narodowych USA z symbolami związanymi z religią i kulturą żydowską oraz muzułmańską.

W 2022 r. muzeum planuje organizację czasowej wystawy monograficznej prezentującej zakupione kolekcje prac Arkadiusa w kontekście jego szerszej twórczości, odniesień społeczno-kulturowych i nawiązań do zjawisk polskiej i światowej historii przełomu XX i XXI w. Tym samym wystawa Arkadiusa wpisze się w cykl wystaw poświęconych polskim i zagranicznym projektantom, którzy odegrali znaczącą rolę w rozwoju mody polskiej.

--

Zakup dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów