Aktualności


Wernisaż wystawy "Ostatnie lato"



Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy "Ostatnie lato".

30 sierpnia 2024 o godz. 19:00

Willa letniskowa w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej


Ależ w tym roku upalnie! Nawet osy sennie latają nad paterą z owocami. Zwłaszcza wiśnie obrodziły – kosztują zaledwie kilka groszy. Podobno dojechały już pierwsze arbuzy z Zaleszczyk. Może jak ojciec będzie jechał z miasta, to przywiezie. Ach, jakie to szczęście być na letnisku, a nie w zadymionym i głośnym mieście! Do południa chodzić w jedwabnej pyjamie albo zażywać kąpieli słonecznych, po obiedzie pójść na łódki, a potem do cukierni z towarzystwem. Szkoda, że lato tak szybko mija. Ostatnie w tej dekadzie…

„Ostatnie lato” to opowieść o odpoczynku i czasie wolnym w latach 30. XX wieku. Ekspozycja umiejscowiona została w zabytkowej willi z Rudy Pabianickiej znajdującej się obecnie na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej.

o wystawa, jakiej jeszcze nie było – bo oprócz oglądania obiektów związanych z wypoczynkiem, można ich używać do... wypoczywania. Pograć w serso czy krykieta, poszkicować na sztaludze, zagrać na przedwojennym pianinie czy posiedzieć z książką na werandzie pełnej roślin.

Zapraszamy na letnisko! Czujcie się swobodnie i korzystajcie ze wszystkiego, co dla Was przygotowaliśmy.

Do zobaczenia!

Wernisaż odbędzie się 30 sierpnia 2024 o godz. 19:00 w willi letniskowej Szai Światłowskiego na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wstęp wolny.

 

--

Kuratorzy i scenografowie: Magdalena Gonera i Filip Appel

Konsultant merytoryczny: Marcin Siedlarek

Współpraca: Marcin Antczak (historia willi), Filip Finke (patynowanie), Andrzej Jankowski (kwerendy), Daniel Okrasa (repliki strojów), Marcin Turski (tłumaczenie tekstów na język angielski), Joanna Więckowska (redakcja i korekta), Marzena Wiśniak (teksty), Szymon Włoch (redakcja i korekta tekstów angielskich), Izabela Żak (głos w telefonie), Przemysław Żak (adaptacja techniczna gramofonu, radia i telefonu)

Koordynator: Amadeusz Urbanek

Identyfikacja wizualna, dźwięk, przedruki: Filip Appel

Wystawa to zawsze wysiłek zbiorowy. Od pozyskania funduszy, przez przygotowanie umów i zamówienia publiczne, pozyskanie i konserwację obiektów, prace remontowo-budowlane, działania promocyjne i edukacyjne, konsultacje merytoryczne i techniczne aż po sprzątanie i rozliczenia. Nie każdą pracę widać, ale każda jest ważna i jesteśmy za nią wdzięczni!

Podziękowania dla osób i instytucji, które pomogły nam w zdobyciu obiektów i wyposażenia wnętrz: Dominice Ostrowskiej z rodziną, Karolinie Dzikowskiej, Muzeum Warszawy, Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu, Muzeum Etnograficznemu w Krakowie, sklepowi Roślinnik.

CZYTAJ RÓWNIEŻ


Doroczna Konferencja Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH)

W dniach 23-25 października odbyła się w Łodzi Doroczna Konferencja Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć.