Aktualności


Zaprojektuj muzeum – warsztat badawczy



Zapraszamy do udziału w warsztacie badawczym, w trakcie którego będziecie mogli ocenić jak urządzona jest przestrzeń Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz zaproponować własne rozwiązania w tym temacie.

Warsztat jest przeznaczony dla dorosłych opiekunów wraz dziećmi w wieku _od_ 6-7 lat oraz dorosłych bez dzieci. Maksymalna liczba uczestników to 20 osób.

Dla uczestników i uczestniczek mamy drobne podarunki :)

Czas trwania: 2 godziny zegarowe w godz. 11:30 – 13:30, w niedzielę 9 lutego, 2020 roku.

Udział w warsztacie wymaga wcześniejszej rejestracji pod nr tel. 500 527 855 w godzinach 8.00-16.00 (pn.-pt.).

---

OPIS WARSZTATU:

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów badawczych będą poproszeni o przyłączenie się w trakcie działania warsztatowego do badaczy etnologów z UŁ, działających już od kilku miesięcy w Muzeum.

Badacze z UŁ sprawdzają, jak przestrzeń muzealna odbierana jest przez publiczność, jak porusza się ona po Muzeum i odnajduje w jego wnętrzach oraz w całym kompleksie muzealnym, dostępnym dla zwiedzających; jak ocenia oznaczenia w przestrzeni muzeum oraz jakie są jej oczekiwania wobec Muzeum. Wszystko po to, aby w przyszłości CMWŁ mogło dokonać takich udoskonaleń w swojej przestrzeni, by dostosować się jeszcze lepiej do potrzeb różnorodnej publiczności w ramach dostępnych Muzeum możliwości.

Podczas warsztatów badawczych, ich uczestnicy staną się przez 2 godziny badaczami i jednocześnie projektantami przestrzeni muzealnej.

Dorośli i dzieci zostaną podzieleni na ok. 5 grup roboczych, którymi zajmować się będą tzw. opiekunowie (przede wszystkim etnolodzy z UŁ).

Grupy te:
1. Po pierwsze, wcielą się w badaczy i dokonają "diagnozy" przestrzeni muzeum: ocenią zatem, jakie wyzwania stawia ta przestrzeń w poruszaniu się po niej; czy można łatwo znaleźć w niej różne istotne miejsca dla widza, który przychodzi do muzeum; wybiorą istniejące już miejsca ze względu na ich czytelność i dobrze oznaczone oraz takie, które mogłyby być lepiej oznaczone lub są wcale nieoznaczone, a jednak warto byłoby je oznaczyć; ocenią też czego brakuje w tej przestrzeni, co powinno się w niej znaleźć i/lub być poprawione, by podnieść komfort przebywania publiczności w muzeum.

2. Po drugie, uczestnicy i uczestniczki warsztatów wcielą się w projektantów przestrzeni CMWŁ i oznaczą w całej dostępnej im przestrzeni muzealnej te punkty, gdzie powinny zajść zmiany, zdecydują czego owe zmiany powinny dotyczyć i na czym polegać.

3. Działania warsztatowe obejmą całą dostępną dla zwiedzających przestrzeń CMWŁ, tzn. budynek C, Kotłownię, podwórzec, portiernię; z wyłączeniem sal ekspozycyjnych.

4. Grupy warsztatowe będą się więc poruszały po całej wymienionej wyżej przestrzeni i oznaczały kolorowymi kartkami wybrane przez siebie miejsca i punkty, zaś opiekunowie grupek dokonywać będą dokumentacji fotograficznej tych działań i oznaczeń oraz będą robić także notatki z rozmów z "badaczami – projektami".

Na koniec warsztatów, wszyscy uczestnicy i opiekunowie grupek spotkają się w Sali Warsztatowej, by zebrać swoje wrażenia i refleksje.