Aktualności


Zmarła Maria Zielińska



Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Marii Zielińskiej, wybitnej artystki, wieloletniego pedagoga akademickiego, ważnej postaci łódzkiego środowiska artystycznego.

Maria Zielińska (z d. Chmielińska) ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie w 1959 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Teresy Tyszkiewicz i prof. Lecha Kunki.

Konsekwentnym wyborem artystki stał się od czasu studiów druk na tkaninie, a w szczególności technika filmodruku (druku sitowego stosowanego na tkaninie). W Jej pracach unikatowych z lat 60. i 70. znalazło wyraz zamiłowanie do estetyki starych rycin i XVIII-wiecznych drukowanych tkanin. Obok barokowych ornamentów, zdobiły je bujne kompozycje stylizowanych kwiatów. Od lat 80. Zielińska wykorzystywała geometryczne kształty, tworząc tkaniny o charakterze abstrakcyjnym, w których założenie koncepcyjne artystki polegało na programowaniu wymienności elementów w tkaninie unikatowej drukowanej - tworzonej bez uprzedniego projektowania. Kolejny etap twórczości związany jest z cyklem „Ikon”.

Aktywność zawodowa Marii Zielińskiej obejmowała wiele obszarów działalności twórczej. Od 1972 roku współpracowała z przemysłem jako projektantka tkanin i rzeczoznawca. Była także autorką tekstyliów dla łódzkich wnętrz użyteczności publicznej, m.in. dla do Salonu Orientalnego willi Herbsta w Łodzi. Artystka przez niemal pół wieku, do 2004 roku była pedagogiem macierzystej uczelni. W latach 1978-1981 kierowała Katedrą Projektowania Tkanin, a od 1986 – Katedrą Druku na Tkaninie.

Prace Marii Zielińskiej były pokazywane na licznych wystawach indywidualnych. Prezentowane i doceniane przez publiczność i jurorów na wystawach zbiorowych, w kraju i za granicą; uczestniczyły w trzech edycjach Triennale Tkaniny Unikatowej i Przemysłowej (1972, 1975 – medal za tkaninę przemysłową, 1978) oraz w Ogólnopolskich Wystawach Tkaniny Unikatowej. Twórczość Artystki jest obecna w zbiorach i była wielokrotnie prezentowana na wystawach naszego muzeum. Cieszyliśmy się Jej życzliwością i przyjaźnią.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 24 czerwca o godzinie 12:30 na Cmentarzu Rzymskokatolickim św. Anny na Zarzewiu w Łodzi.

Najbliższym i rodzinie artystki składamy wyrazy współczucia.

--

Fotografia przedstawia artystkę na tle Jej tkaniny drukowanej pt. „Komoda” z 1968 roku, znajdującej się w zbiorach CMWŁ.

CZYTAJ RÓWNIEŻ


Wywiad z Arkadiusem

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Marcina Różyca, kuratora wystawy "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje" z Arkadiuszem Weremczukiem.

"Xawery Wolski: Sploty” – publikacja o roli kunsztu i rzemiosła w sztuce współczesnej

„Xawery Wolski: Sploty” - nowa publikacja naukowa pod redakcją Jarosława Lubiaka