Lekcje muzealne


 



W jaki sposób z rośliny powstaje tkanina? Dlaczego w fabrykach budowano wieże? Co mota motak? Trudne z pozoru zagadnienia z dziedziny nauk ścisłych łatwiej przyswoić poprzez doświadczenie. Lekcja trwa 45 minut, ale obiecujemy, że nikt nie zdąży się nią znudzić.
 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE: 

Czas trwania: 45 min.
Dział Edukacji we wtorki, środy i czwartki przyjmuje grupy poza godzinami dla zwiedzających:
wtorek – czwartek od 9:00
piątek – niedziela od 12:00.
Zapisy po wcześniejszym ustaleniu terminu i godziny z Działem Edukacji.
Bilet normalny: 6 zł, bilet ulgowy: 4 zł

Informacje o zapisach.

 

LEKCJE MUZEALNE:

  • Para – buch! Muzeum – w ruch!  (SZKOŁA PODSTAWOWA I – VIII, LICEUM) 

Dlaczego gwizdek czajnika gwiżdże, gdy gotuje się woda? W jaki sposób para wodna może wprawić w ruch całą fabrykę? Na te i wiele innych pytań dotyczących pary i możliwości jej wykorzystania spróbujemy odpowiedzieć podczas lekcji muzealnej „Para – buch! Muzeum – w ruch!”. Heron, Newcomen, Watt i Stephenson to tylko niektóre osoby, których wynalazki i odkrycia pojawią się w trakcie zajęć. Sprawdźcie sami.
 

  • Łódzkie legendy  (PRZEDSZKOLE, SZKOŁA PODSTAWOWA I –IV) 

Kim był Janusz i w jaki sposób przyczynił się do powstania miasta Łodzi? Jak narodziła się łódzka „Pietryna” i jakie urządzenie zamontował w swoim pałacu Izrael Poznański? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas lekcji muzealnej „Łódzkie legendy”. 
Spróbujemy zdefiniować pojęcie legendy i baśni. Poprzez wspólne rozwiązywanie zagadek, łamigłówek i krzyżówek poznamy wiele barwnych opowieści, w których opisane zostały ważne zdarzenia w dziejach Łodzi. Przyjdźcie i sami przekonajcie się jak wiele tajemnic na temat historii miasta kryje się w tych niezwykłych opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie!
 

  • Od włókna do tkaniny (SZKOŁA PODSTAWOWA V – VIII, LICEUM)

Czy tkanina może powstać z foliówki albo z nici jedwabnika? Skąd się biorą wełna i bawełna? Ile zastosowań ma len?  Co wspólnego mają ze sobą: tkanina poliestrowa, plastikowa butelka oraz płyta CD? Odpowiedzi na te pytania poznacie podczas lekcji „Od włókna do tkaniny”. Dowiecie się także z jakich rodzajów włókien powstają materiały w różnych krajach oraz do czego są one wykorzystywane. A pod koniec lekcji okaże się, czy możemy rozpoznać materiał posługując się jedynie zmysłem dotyku…