Lekcje muzealne


 W jaki sposób z rośliny powstaje tkanina? Dlaczego w fabrykach budowano wieże? Co mota motak? Trudne z pozoru zagadnienia z dziedziny nauk ścisłych łatwiej przyswoić poprzez doświadczenie. Lekcja trwa 45 minut, ale obiecujemy, że nikt nie zdąży się nią znudzić.

 

Czas trwania: 45 min.
Wtorek, środa i niedziela, godz. 9.00-17.00, po wcześniejszym ustaleniu terminu i godziny z Działem Edukacji
Czwartek, piątek, sobota, godz. 12.00-19.00, po wcześniejszym ustaleniu terminu i godziny z Działem Edukacji
Bilet normalny: 6 zł, bilet ulgowy: 4 zł


Informacje o zapisach.

 

LEKCJE MUZEALNE:

  • Fabryka pełna wynalazków  (SZKOŁA PODSTAWOWA V– VIII, LICEUM)

Czy rzeczywiście Jan Gutenberg wynalazł druk? Czy James Watt był pierwszym, który wykorzystał parę jako siłę napędową? Zapraszamy w podróż w świat historii, nauki i techniki podczas lekcji muzealnej „Fabryka pełna wynalazków”. Maszyny włókiennicze i inne obiekty zgromadzone w muzeum będą pretekstem do opowieści na temat wynalezienia maszyny parowej, komputera, krosna tkackiego, żelazka i nie tylko.
 

  • Para – buch! Muzeum – w ruch!  (SZKOŁA PODSTAWOWA I – VIII, LICEUM) 

Dlaczego gwizdek czajnika gwiżdże, gdy gotuje się woda? W jaki sposób para wodna może wprawić w ruch całą fabrykę? Na te i wiele innych pytań dotyczących pary i możliwości jej wykorzystania spróbujemy odpowiedzieć podczas lekcji muzealnej „Para – buch! Muzeum – w ruch!”. Heron, Newcomen, Watt i Stephenson to tylko niektóre osoby, których wynalazki i odkrycia pojawią się w trakcie zajęć. Sprawdźcie sami.
 

  • Łódzkie legendy  (PRZEDSZKOLE, SZKOŁA PODSTAWOWA I –IV) 

Kim był Janusz i w jaki sposób przyczynił się do powstania miasta Łodzi? Jak narodziła się łódzka „Pietryna” i jakie urządzenie zamontował w swoim pałacu Izrael Poznański? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas lekcji muzealnej „Łódzkie legendy”. 
Spróbujemy zdefiniować pojęcie legendy i baśni. Poprzez wspólne rozwiązywanie zagadek, łamigłówek i krzyżówek poznamy wiele barwnych opowieści, w których opisane zostały ważne zdarzenia w dziejach Łodzi. Przyjdźcie i sami przekonajcie się jak wiele tajemnic na temat historii miasta kryje się w tych niezwykłych opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie!
 

  • Od włókna do tkaniny (SZKOŁA PODSTAWOWA V – VIII, LICEUM)

Czy tkanina może powstać z foliówki albo z nici jedwabnika? Skąd się biorą wełna i bawełna? Ile zastosowań ma len?  Co wspólnego mają ze sobą: tkanina poliestrowa, plastikowa butelka oraz płyta CD? Odpowiedzi na te pytania poznacie podczas lekcji „Od włókna do tkaniny”. Dowiecie się także z jakich rodzajów włókien powstają materiały w różnych krajach oraz do czego są one wykorzystywane. A pod koniec lekcji okaże się, czy możemy rozpoznać materiał posługując się jedynie zmysłem dotyku…
 

  • Co ma Geyer do Górniaka (SZKOŁA PODSTAWOWA V – VIII)

Dlaczego Biała Fabryka jest białą i kto ją wybudował? Ilu ludzi pracowało tutaj przed stu laty, co produkowali, dlaczego budynek wygląda jak średniowieczny zamek? Tego wszystkiego dowiecie się podczas lekcji „Co ma Geyer do Górniaka?”. Zajęcia, przeznaczone dla dzieci i młodzieży na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, dotyczą tematu: rodzina Geyerów i jej wpływ na rozwój Łodzi. Nie zalejemy was morzem informacji, ale przysłowie „Po nitce do kłębka” nabierze dosłownego znaczenia! Przygotujcie się na solidną porcję dobrej zabawy podczas której, trochę przy okazji, łykniecie co nieco wiedzy, jak ważną rolę odegrała w naszym mieście wielopokoleniowa rodzina Geyerów i gdzie do tej pory możecie odnaleźć ślady ich pracy i życia.