Polecamy wystawy


 

Włodzimierz Cygan. Tkanina 6×3

Willa Richtera, Siedziba Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, ul. Wólczańska 199

Od kilku lat pracuję cyklami. To mi pozwala sprawniej ocenić trafność podejmowanych decyzji a także zwiększa możliwość różnych sposobów ekspozycji w zależności od specyfiki wnętrza. Wnętrza willi Richtera z 1888 roku, będącej siedzibą Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi swoimi podziałami narzucają sposób eksponowania w zestawach po trzy obiekty o średnich formatach. Założyłem, że wybiorę sześć potrójnych zestawów pochodzących z ostatnich moich prac. Są to: Cykl Interakcje z 2019, cykl Pułapki 3 z 2020, cykl Totemy z 2022, cykl Między wierszami – Codzienności z 2021, cykl Między wierszami – Przedostatnie słowa z 2021 oraz cykl Między wierszami – Na przetrwanie czasu mroku z 2022. Interakcje i Totemy to zestawy, w których nie zastosowałem włókna optycznego. W pozostałych światło emitowane przez generatory LED i przynoszone przez światłowody stanowi integralny środek wyrazu artystycznego, a w zależności od zastosowanego generatora LED może być białe i stabilne, bądź barwne – zmienne.

Kod 6 x 3 nawiązuje także do organizowanych przeze mnie indywidualnych wystaw moich prac podczas odbywającego się w moim mieście co trzy lata Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Ta najnowsza - szósta z kolej, także powstała z myślą o uczestnikach i gościach tegorocznej 17-tej edycji Triennale.

 

Dobrosława i Bogusław Kowalewscy  "Ty i Ja"

Galeria Olimpus, al. Kościuszki 24

Wystawa jest sukcesem tego co składa się na istotę sztuki  życia, pracy i miłości. Ponad czasem i przestrzenią jest wspólną obecnością pary artystów Dobrosławy i Bogusława Kowalewskich.

Dzieła małżonków współistnieją szczególnie przekonywująco mimo różnic materiałów i technik jakimi zostały powołane.

Dobrosława w komplikacji linearnej swoich haftów potrafi nasycić ich płaszczyzny światłem.  Zadziwia jego obecnością, kiedy zmieniając dystans obcowania z jej dziełami odkrywamy, że to materialność tkaniny. Włókna, włóczki po prostu nici skrupulatnie wyczarowujących przekaz artystki jej własną techniką haftu.

Analizując dzieła Bogusława Kowalewskiego odnajdujemy myśl zatrzymaną w poszukiwaniach formy.  To obłaskawianie materii, które stało się rozpoznawalnym znakiem twórcy. Materii niepokornej, której zawsze używał. Jego dzieła przypisane zostały nurtowi tkaniny. W tkaninach Bogusława Kowalewskiego moc i siła skórzanych pasów spotykają się z delikatnością linii włosia. Metal gubi swoją sztywność zaprzątnięty w rolę osnowy czy wątku. Obłaskawiona w ten sposób materia niezaprzeczalnie nabiera miękkości tkaniny.

Fakt towarzyszenia wystawy „Dobrosława i Bogusław Kowalewscy  Ty i Ja „ 17 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi to także ukłon w stronę przeszłości. Mieszkanie Państwa Kowalewskich na ulicy Piotrkowskiej było miejscem licznych spotkania artystów podczas wielu edycji łódzkiego triennale tkaniny. To był otwarty gościnny dom stwarzający przestrzenie tak potrzebne wymianie poglądów i sztuce.

Dzieła Kowalewskich eksponowane były na wielu prestiżowych wystawach w kraju i za granicą. Wyróżnione zostały złotym medalem na 6 Międzynarodowym Triennale Tkaniny w roku 1988 a na 16 edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi Dobrosława Kowalewska zdobyła grand prix.