17. MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY


 

8 października 2022 r. - 7 maja 2023 r.Tkanina od dekad używana jest przez artystów – na równi z malarstwem, rzeźbą czy grafiką - jako ważne narzędzie służące do komunikowania istotnych prawd dotyczących otaczającego nas świata. Praca z tkaniną daje niemal nieograniczone możliwości. Poprzez różnorodność faktur i jej plastyczność, pozwala na swobodne formowanie. Wymaga jednocześnie od artysty wyciszenia, kontemplacji i osobistego kontaktu z tworzywem. 

Międzynarodowe Triennale Tkaniny, odbywające się niemal od 50 lat, jest jednym z najważniejszych na świecie wydarzeń, ściągających do Łodzi twórców i miłośników tkaniny artystycznej ze wszystkich kontynentów. To jednocześnie przegląd najważniejszych tendencji i dokonań we współczesnej sztuce tkaniny. Wydarzenie odbywa się cyklicznie co 3 lata. W tym roku przypada jego 17 edycja.

Na wystawie, którą otworzyliśmy 8 października 2022, zaprezentowano 56 prac wyłonionych przez międzynarodowe jury spośród niemal pół tysiąca nadesłanych zgłoszeń z całego świata. Tego dnia poznalismy również laureatów tegorocznej edycji

Otwarta formuła konkursu oraz wskazanie tematu przewodniego, którym jest „Stan splątany”, pozostawiały twórcom szerokie pole do interpretacji i własnych poszukiwań w dziedzinie medium tkaniny. Zakwalifikowane do wystawy prace odznaczają się dużą różnorodnością, zarówno jeśli chodzi o warstwę formalną, jak i znaczeniową. Są wśród nich dzieła nawiązujące do klasycznych, tradycyjnych technik gobelinu czy haftu, jak również instalacje stanowiące przykład odważnego eksperymentowania z tkaniną. Wystawa stanowi przegląd różnych warsztatów i technik, ukazując tym samym bogactwo użytych przez artystów materiałów oraz odmienne punkty widzenia wynikające z różnic geograficznych i kulturowych. 

Pomimo różnic wszystkie prace łączy element wspólny – poruszane przez artystów wątki skupiają się wokół problemów współczesności, które dotykają nas wszystkich niezależnie od pochodzenia, płci czy pozycji społecznej. Pod tym względem Triennale od zawsze stanowi forum wymiany myśli i doświadczeń, nie tylko w obszarze artystycznych praktyk, ale także w kwestii postrzegania rzeczywistości. 

Wśród obiektów, które pokazujemy na wystawie szczególnie mocno wybrzmiały zagadnienia związane z poczuciem zagrożenia wywołanym pandemią, wojną czy zmianami klimatycznymi i wiążącą się z tym potrzebą bezpieczeństwa, budowania więzi oraz poszukiwania własnej tożsamości.  

Duża część prac nawiązuje do zagadnienia pamięci, ukazując upływ czasu oraz odwołując się do przeszłości związanej z osobistymi czy rodzinnymi wspomnieniami. 

Artyści tegorocznej edycji równie często podejmują temat kondycji współczesnego człowieka i jego zależności zarówno od innych ludzi, jak i zjawisk, które pozornie go nie dotyczą. Najdobitniej pokazały to wydarzenia ostatnich miesięcy, pandemia czy wojna w Ukrainie. 

W odniesieniu do bieżącej sytuacji na świecie hasło przewodnie 17 MTT „Stan splątany” nabiera wyjątkowo aktualnego znaczenia.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, 17 MTT towarzyszą inne prezentacje tkaniny artystycznej. Wydarzeniem od lat związanym z Triennale jest Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, będąca przeglądem zjawisk na polu rodzimej twórczości. Tegoroczna wystawa pod tytułem „Zmęczenie materiału”, której kuratorem jest Jakub Gawkowski, prezentuje około 30 prac 19 artystów.

W ramach 17 MTT odbywa się także 4 Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT – przygotowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi prezentacja osiągnięć studentów polskich i zagranicznych szkół artystycznych. Oprócz wystawy, którą można oglądać w przestrzeniach Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, odbędzie się także międzynarodowa konferencja poświęcona medium tkaniny zarówno w ujęciu artystycznym, jak i projektowym. 

Głównej prezentacji Triennale towarzyszyć będą wykłady, warsztaty i oprowadzania kuratorskie.

WYNIKI OBRAD JURY 17. MTT – LISTA ARTYSTÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO UDZIAŁU W WYSTAWIE 17. MIĘDZYNARODOWEGO TRIENNALE TKANINY. [pobierz plik .pdf]

Kontakt: triennial17@cmwl.pl 

--

17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2022
8.10.22-7.05.23

Kuratorka: Marta Kowalewska
Produkcja: Aleksandra Kmiecik
Współpraca: Przemysław Purtak
Projekt ekspozycji: Centrala
Projekt identyfikacji, oprawa graficzna wystawy: Łukasz Paluch, AnoMalia art studio
Projekt medalu: Malwina Konopacka
Lokalizacja: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

--

Dowiedz się więcej


OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA TKANINY UNIKATOWEJ

Wystawa skupia się na związkach tkaniny artystycznej i innych dziedzin sztuki będących elementem współczesnego polskiego krajobrazu artystycznego.

4. TRIENNALE TKANINY MŁODYCH YTAT

Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT to projekt, który zaprezentuje w Łodzi najlepsze realizacje młodych artystów z całego świata tworzących w zakresie sztuki tkaniny.

RADA PROGRAMOWA 17. MTT

Skład Rady Programowej 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny

Hasło przewodnie 17. MTT

Hasło przewodnie 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny

JURY 17. MTT

Skład jury 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny

Polecamy wystawy

Wszystkim zainteresowanym tkaniną artystyczną polecamy wystawy zaprzyjaźnionych artystów.

Regulamin 17. MTT

Regulamin 17. MTT

Archiwum Triennale

Archiwum poprzednich edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny.