Przedprzewodnik

Dostępność, czyli muzeum dla wszystkich
Staramy się, by Centralne Muzeum Włókiennictwa było dostępne dla wszystkich zwiedzających.
Nasze budynki w większości są dostosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową, choć wejście do niektórych przestrzeni jest nieco utrudnione:
- Na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej znajdują się domki z wysokimi progami, ale każdy z budynków wyposażony jest w rampę, która umożliwia dostanie się do środka na wózku inwalidzkim.
- Dziedzińce są wybrukowane tzw. kocimi łbami, co utrudnia poruszanie się na wózku, o kulach i z wózkiem dziecięcym.
Jedynym budynkiem niedostępnym dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim jest kościół na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej. Do kościoła wchodzi się po schodach i nie ma w nim windy - z tego powodu we wnętrzu nie umieściliśmy żadnej wystawy.
W miarę możliwości dostosowujemy również nasze działania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz innymi szczególnymi potrzebami. Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje, najpierw te dotyczące budynków muzealnych, a dalej informacje o naszej ofercie adresowanej do poszczególnych grup odbiorców.
Dojazd
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 282, kod pocztowy 93-034 Łódź.
Można do nas dojechać tramwajami o numerach 2, 3A, 3B, 7, 11A i 11B. Większość tramwajów kursujących na tej trasie jest wyposażona w głosowe odczytywanie nazw przystanków. Przystanek tramwajowy dla linii jadących z centrum znajduje się około 200 metrów od muzeum (po przeciwnej stronie ulicy). Sygnalizacja świetlna przy przejściu dla pieszych jest wyposażona w sygnalizację dźwiękową. Przystanek dla tramwajów jadących z Górnej do centrum znajduje się 65 metrów od wejścia do muzeum, po tej samej stronie ulicy.
Możesz poprosić, by ktoś z naszego muzeum wyszedł do Ciebie na przystanek - w tym celu prosimy o kontakt telefoniczny, mejlowy lub przez SMS z Działem Edukacji. Adres e-mail: edukacja@cmwl.pl. Telefon komórkowy: +48 500 527 855.
Parking
W przypadku podróży taksówką lub własnym samochodem można się zatrzymać i zaparkować tuż przed budynkiem muzeum - na płatnych miejscach parkingowych. Bezpłatnie możesz zaparkować na parkingu muzealnym - wjazd od ulicy Milionowej. Zaparkowanie na parkingu od ulicy Milionowej wiąże się z koniecznością przejścia kilkuset metrów po kamienistym podłożu (tzw. kocie łby).
Stojaki na rowery
Stojaki na rowery umieszczone są przy obu wejściach do muzeum. Wchodząc od ulicy Piotrkowskiej, znajdziesz je około 80 metrów od wyjścia z wartowni/kasy biletowej, po prawej stronie. Wjeżdżając od ulicy Milionowej, stojaki znajdziesz na parkingu.
Miejsce na bagaże
Jeśli odwiedzasz nasze Muzeum z bagażem, możesz go bezpiecznie i bezpłatnie przechować w każdej z naszych szatni. Szatnie znajdują się w budynku D i w Kotłowni.
Sklepik
Sklepik muzealny ma wejście od ulicy Piotrkowskiej. Jest ulokowany na poziomie chodnika. Drzwi wejściowe otwierają się do wewnątrz, klamka znajduje się po lewej stronie. Po otworzeniu znajdujemy się w tzw. wiatrołapie, przed drugimi drzwiami. Te drzwi również otwierają się do wewnątrz, ale klamka znajduje się z prawej strony. W ciepłych miesiącach te drugie drzwi są zwykle otwarte.
Osoba wchodząca do budynku sklepik ma po swojej prawej stronie. Można w nim kupić muzealne publikacje i pamiątki. W sklepie można płacić gotówką lub kartą.
Ze sklepiku przechodzimy na teren Muzeum. Drzwi wyjściowe otwierają się do wewnątrz (pociągnij). Są dwuskrzydłowe - otwiera się skrzydło lewe, klamka jest z prawej strony tych drzwi (czyli mniej więcej w środku całych, podwójnych drzwi).
Kasa biletowa
- Po wyjściu ze sklepiku od ul. Piotrkowskiej należy przejść około 100 metrów wzdłuż budynku po lewej stronie. Kiedy dojdziemy do rogu budynku, skręcamy w lewo.
- Idziemy około 20 metrów wzdłuż ściany budynku i dochodzimy do wejść do budynku D - będą po Twojej lewej stronie. Drzwi otwierają się na zewnątrz.
- Kasa znajduje się na parterze, po prawej stronie. Obok kasy znajduje się szatnia.
Kasjer lub kasjerka siedzą za ladą. W kasie można płacić gotówką lub kartą. Kasa wyposażona jest również w czytnik do obsługi biletów internetowych.
Z kasą można się skontaktować pod numerem komórkowym +48 572 087 469 w godzinach otwarcia muzeum dla zwiedzających. Godziny otwarcia to:
Środa w godzinach 12.00-17.00
Czwartek, piątek i sobota w godzinach 12.00-19.00
Niedziela w godzinach 12.00-17.00
W poniedziałek i wtorek muzeum jest nieczynne dla indywidualnych zwiedzających - przyjmujemy jedynie zapisane wcześniej grupy.
Bilety na wystawy i wydarzenia można kupić również on-line na stronie internetowej: www.bilety.cmwl.pl.
W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny. Od 1 stycznia 2022 osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby asystujące mogą kupić bilet uprawniający do wejścia na wszystkie wystawy w muzeum w preferencyjnej cenie: 5 zł.
Budynki Muzeum
Nasza siedziba mieści się w byłej fabryce, dlatego składa się z kilku osobnych budynków. Najważniejsze dla zwiedzającego są budynki: A, D, Kotłownia oraz Łódzki Park Kultury Miejskiej prezentujący przykłady łódzkiej architektury drewnianej.
Budynek A i Kotłownia
W budynku A mieści się wystawa stała Miasto - Moda - Maszyna, ulokowana na trzech poziomach: na parterze, 1. piętrze i 2. piętrze. Na piętrze trzecim prezentowane są wystawy czasowe. W budynku jest winda dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową i wyposażona w opcje głosowe - utrzymanie jej w ruchu wymaga ciągłego trzymania przycisku ruchu. Znajdziesz tu również toaletę dostosowaną do osób z niepełnosprawnościami (na 2. piętrze).
Do budynku A wchodzi się przez budynek Kotłowni. Wejście wymaga pokonania dwóch wysokich stopni schodów (około 20 centymetrów każdy). Można skorzystać również z podjazdów dla wózków - z prawej lub lewej strony schodów. Niestety podjazdy wykonane są z kociego bruku, dlatego korzystanie z nich także wymaga ostrożności.
Drzwi do Kotłowni otwierają się (rozsuwają)automatycznie. Na wprost od wejścia jest szatnia. Przejście na wystawy w budynku A znajduje się po prawej stronie od wejścia. Należy przygotować się na hałas dobiegający z umieszczonych w Kotłowni prezentacji pokazujących pracę maszyn w fabrycznych tkalniach. W Kotłowni znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Po wyjściu z Kotłowni znajdujemy się w holu. Kilka metrów dalej są drzwi prowadzące do budynku A:
- na wprost mamy drzwi prowadzące na pierwszy poziom wystawy stałej Miasto - Moda - Maszyna
- z prawej strony drzwi na klatkę schodową prowadzącą na kolejne piętra tej wystawy lub na wystawę czasową umieszczoną na 3 piętrze. Na klatce schodowej jest winda dla osób z niepełnosprawnością.
Do budynku Kotłowni można dostać się również wyjściem ewakuacyjnym, przy którym znajduje się podjazd łatwiejszy do pokonania - jednak dostanie się do niego wymaga pokonania dłuższego odcinka brukowanego dziedzińca. Nasza obsługa pomoże Ci wybrać najlepsze wejście. Jednocześnie pracujemy nad poprawieniem komfortu podjazdu do budynku Kotłowni.
Ze względu na skomplikowany układ budynku Kotłowni i klatki schodowej w budynku A rekomendujemy skorzystanie z naszej asysty przy poruszaniu się w tej części Muzeum.
Budynek D
Wejście do budynku jest z poziomu ziemi. Szklane drzwi otwierają się na zewnątrz (ciągnij). Po wejściu znajdujesz się na parterze dużego pomieszczenia. Po prawej stronie jest kasa i szatnia. W szatni w szafce możesz zostawić swój plecak i okrycie, czyli kurtkę czy płaszcz.
Przed sobą masz dużą przestrzeń, częściowo pustą, a częściowo zajętą przez schody i słupy konstrukcyjne. Po przeciwnej stronie od wejścia jest długa ściana - ściana ta z lewej strony kończy się schodkami prowadzącymi do toalety oraz wejściem do windy. Toaleta znajduje się za windą. W razie potrzeby obsługa galerii wskaże Ci najdogodniejsze i najbezpieczniejsze przejście od drzwi wejściowych lub szatni do windy.
Winda jest wyposażona w opcje głosowe - lektor informuje o kierunku poruszania się windy oraz podaje numery poziomów, na których winda się zatrzymuje. Wystawy ulokowane są na poziomie drugim, czwartym i szóstym. Na poziomie czwartym znajduje się również biblioteka, a na piątym sala edukacyjna.
Łódzki Park Kultury Miejskiej
Pod tą nazwą kryje się teren, na którym umieściliśmy przykłady łódzkiej architektury drewnianej - domy z różnych okresów, willę oraz kościół. W 5 domach ulokowaliśmy wystawę stałą Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie. Domy te znajdują się po lewej i prawej stronie brukowanej uliczki. Wejścia do niektórych domów mają wysokie progi, dlatego są wyposażone w rampy pozwalające na wjechanie wózkiem. Przy każdym domu znajduje się ktoś z obsługi, kto może szczegółowo poinformować o przeszkodach i w razie potrzeby pomóc w bezpiecznym dostaniu się do wnętrza. Niektóre pomieszczenia w domkach są na tyle małe, że poruszanie się po nich wózkiem jest utrudnione.
W willi znajduje się wystawa stała „Ostatnie lato”. Do willi wchodzi się po schodach, ale jest też drugie wejście dostosowane do osób z niepełnosprawnością ruchową - wejście to prowadzi bezpośrednio do windy. W windzie po wciśnięciu przycisku numer 2 znajdziesz się na parterze wystawy – tam znajdziesz teksty wprowadzające. Wystawa „Ostatnie lato” znajduje się na 1 piętrze, w windzie musisz wcisnąć przycisk numer 3.
Kościół nie jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach, dlatego nie umieściliśmy w nim żadnej wystawy i nie prowadzimy tam stałej działalności.
Poruszanie się po parku jest utrudnione ze względu na brukowaną drogę wewnętrzną.
Kawiarnia
Na terenie muzeum - w budynku Ł (Łaźnia) – działa kawiarnia i bistro z kuchnią włoską prowadzone przez zewnętrznego najemcę. Można do niego wejść z terenu Muzeum lub z Parku Reymonta. Budynek jest parterowy, pozbawiony schodów i innych barier architektonicznych.
Przejście z kasy w budynku D na wystawy
Wystawa stała Miasto - Moda - Maszyna w budynku A
- Z kasy należy wyjść na wewnętrzny dziedziniec – drzwiami obok szatni.
- Po wyjściu na dziedziniec należy przejść około 25 metrów do budynku Kotłowni z wysokim kominem. Na dziedzińcu należy zachować ostrożność ze względu na kamienistą nawierzchnię (tak zwane kocie łby).
- Wejście do budynku Kotłowni wymaga pokonania dwóch wysokich stopni schodów (około 20 centymetrów każdy). Można skorzystać również z podjazdów dla wózków - z prawej lub lewej strony schodów. Niestety podjazdy wykonane są z kociego bruku, dlatego korzystanie z nich także wymaga ostrożności.
- Drzwi do budynku rozsuwają się automatycznie.
Wystawa czasowa w budynku A
- Z kasy należy wyjść na wewnętrzny dziedziniec – drzwiami obok szatni.
- Po wyjściu na dziedziniec należy przejść około 25 metrów do budynku Kotłowni z wysokim kominem. Na dziedzińcu należy zachować ostrożność ze względu na kamienistą nawierzchnię (tak zwane kocie łby).
- Wejście do budynku Kotłowni wymaga pokonania dwóch wysokich stopni schodów (około 20 centymetrów każdy). Można skorzystać również z podjazdów dla wózków - z prawej lub lewej strony schodów. Niestety podjazdy wykonane są z kociego bruku, dlatego korzystanie z nich także wymaga ostrożności.
- Drzwi do budynku rozsuwają się automatycznie.
Wystawa stała Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej
- Z kasy należy wyjść na dziedziniec wyłożony metalowymi kwadratowymi płytami.
- Po pokonaniu około 15 metrów jesteśmy już w Parku - poznasz to po zmianie nawierzchni, która w części parkowej jest kamienista (tak zwane kocie łby).
- Wystawa jest ulokowana w 5 drewnianych domach pochodzących z różnych okresów. Znajdują się po lewej i prawej stronie brukowanej uliczki. Wejścia do domów mają wysokie progi - jeśli poruszasz się na wózku, obsługa przygotuje rampę. Pracownik Muzeum znajduje się w każdym z udostępnionych domów.
Wystawy czasowe w budynku D
- Wystawy czasowe w budynku D znajdują 1, 2 i 3 piętrze.
- Można się tam dostać schodami, które zobaczysz w centrum pomieszczenia z kasami i szatniami albo za pomocą windy.
- Po przeciwnej stronie od wejścia do budynku D jest długa ściana - ściana ta z lewej strony kończy się schodkami prowadzącymi do toalety oraz wejściem do windy.
- Jeżeli korzystasz z windy wciśnij przycisk z numerem 2, 4 albo 6. Kiedy wysiądziesz z windy wystawa będzie po lewej stronie za przeszkolonymi drzwiami.
- Winda jest dostosowana do osób niepełnosprawnych ruchowo i wyposażona w opcję głosową.
Przejście z kasy do sal edukacyjnych
Działania edukacyjne organizujemy w różnych przestrzeniach Muzeum - w sali edukacyjnej, w salach wystawienniczych, w willi. Dlatego przy zapisie na zajęcia poinformujemy Cię szczegółowo o miejscu spotkania, w razie potrzeby zapewnimy Ci asystę w dostaniu się tam.
Przejście z kasy do biblioteki
- Biblioteka znajduje się w budynku D na 2 piętrze.
- Można się tam dostać schodami, które zobaczysz w centrum pomieszczenia z kasami i szatniami albo za pomocą windy.
- Po przeciwnej stronie od wejścia do budynku D jest długa ściana - ściana ta z lewej strony kończy się schodkami prowadzącymi do toalety oraz wejściem do windy.
- Jeżeli korzystasz z windy wciśnij przycisk z numerem 4. Kiedy wysiądziesz z windy biblioteka będzie po prawej stronie za przeszkolonymi drzwiami.
- Winda jest dostosowana do osób niepełnosprawnych ruchowo i wyposażona w opcję głosową.
Kontakt
W sprawach ogólnych można się z nami skontaktować pisząc na adres: sekretariat@cmwl.pl lub dzwoniąc pod numer: +48 509 361 914.
W sprawie oferty edukacyjnej dostępnej dla grup ze szczególnymi potrzebami możesz skontaktować się z Działem Edukacji. Adres e-mail: edukacja@cmwl.pl. Telefon komórkowy: +48 500 527 855.
Koordynatorką zespołu ds. dostępności w CMWŁ jest Marzena Wiśniak. Można napisać do niej na adres: m.wisniak@cmwl.pl. Można też zadzwonić lub napisać SMS pod numer: +48 884 330 036.
W skład zespołu ds. dostępności wchodzą: Magdalena Gonera (edukacja), Wojciech Kolis (promocja), Przemysław Purtak (realizacja wystaw) oraz Marzena Wiśniak (koordynacja).
---
Oferta Muzeum dla osób z niepełnosprawnością wzroku
Nasz Dział Edukacji organizuje oprowadzanie po wystawach dla osób z niepełnosprawnością wzroku, oparte na audiodeskrypcjach oraz zmyśle dotyku. Na zamówienie organizuje również warsztaty, w których kluczową rolę pełni działanie i poznawanie przez dotyk.
Rekomendujemy skorzystanie z asysty Działu Edukacji, ponieważ nasze wystawy nie są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Dostępność wystawy stałej Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie
W każdym mieszkaniu znajdują się obiekty do dotykania. Część materiałów w pokojach kontekstów ma formę dźwiękową. W domku Pani Bennichowej dodatkowo dostępne jest nagranie o koronce klockowej i spis inwentarza Bennicha. Planujemy również opracowanie audiodeskrypcji do wszystkich domów objętych wystawą.
Dostępność wystawy stałej Miasto- Moda – Maszyna
Dla osób z niepełnosprawnościami wzroku przygotowaliśmy ścieżkę audiozwiedzania. Audioprzewodniki można wypożyczyć w kasie biletowej – kasjer wybierze i uruchomi odpowiednią ścieżkę zwiedzania. W przestrzeni wystawy zamontowane są linie naprowadzające, repliki wybranych obiektów, modele dwóch maszyn włókienniczych oraz tyflomateriały. Szczegółowe informacje zawarte są w ścieżce audiozwiedzania.
W sprawie oferty edukacyjnej oraz oprowadzania możesz skontaktować się z Działem Edukacji. Adres e-mail: edukacja@cmwl.pl. Telefon komórkowy: +48 500 527 855.
Oferta Muzeum dla osób z niepełnosprawnością ruchową
Wszystkie wystawy, wydarzenia i działania edukacyjne organizowane są w przestrzeniach dostępnych dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Tym samym cała oferta Muzeum dostępna jest dla tej grupy odbiorców.
Dostępność wystawy stałej Miasto- Moda - Maszyna
Ciągi komunikacyjne na całej wystawie mają szerokość 120 cm. Jeżeli obiekty są prezentowane na kubikach, ich wysokość nie przekracza 80 cm. Monitory z multimediami umieszczone są w ekspozytorach o odpowiedniej wysokości (maksymalnie 120cm). W budynku jest winda dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.
Dostępność wystawy stałej Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie
Domy wyposażone są w rampy podjazdowe oraz profile podłogowe niwelujące bariery architektoniczne. W pokojach kontekstów znajdują się siedziska.
Oferta Muzeum dla osób z niepełnosprawnością słuchu
Nasze wystawy są niemal w całości dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Składają się bowiem głównie z fizycznych obiektów, którym w znikomym stopniu towarzyszą materiały multimedialne wykorzystujące dźwięk. Jeśli pojawiają się filmy (np. wywiady w domku rzemieślników na wystawie “Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”), mają napisy. Zdarzają się jednak nagrania dźwiękowe, które nie niosą informacji merytorycznych, ale służą do budowania atmosfery - te materiały nie są udostępnione dla osób niesłyszących.
Organizujemy również oprowadzania z tłumaczem PJM.
Nasze działania edukacyjne są dostosowane albo z łatwością mogą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu. Działamy bowiem metodami warsztatowymi, w których ważniejsze jest działanie uczestników niż przekazywanie wiedzy przez edukatora.
Organizujemy również zwiedzanie wystaw z tłumaczem PJM.
W sprawie oferty edukacyjnej możesz skontaktować się z Działem Edukacji. Adres e-mail: edukacja@cmwl.pl. Telefon komórkowy, na który możesz wysyłać sms: +48 500 527 855.
Oferta Muzeum dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Udział w naszych wystawach nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Na wystawach stałych znajduje się wiele obiektów znanych z życia codziennego, co ułatwia zrozumienie tematu wystawy. Ponadto nasz Dział Edukacji organizuje oprowadzanie po wystawach dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną.
W sprawie oferty edukacyjnej oraz oprowadzania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną możesz skontaktować się z Działem Edukacji. Adres e-mail: edukacja@cmwl.pl. Telefon komórkowy: +48 500 527 855.
Ciche godziny
Ciche godziny ułatwiają odwiedzenie muzeum osobom ze szczególnymi potrzebami. Skierowane są do osób w spektrum autyzmu, do osób wysoko wrażliwych oraz tych, którzy chcą zwiedzić muzeum bez nadmiaru bodźców.
Ciche godziny obowiązują w każdy ostatni czwartek miesiąca od 16.00 do 19.00. Możesz wtedy zwiedzać muzeum w ciszy - wyłączone zostaną wszystkie multimedia emitujące dźwięk (poza tymi do których dołączone są słuchawki) oraz duże, rozpraszające ekrany. Podczas cichych godzin muzeum możesz zwiedzać tylko indywidualnie – nie trafisz na grupy z przewodnikiem, ani na zajęcia edukacyjne. Prosimy też o rozmowy ściszonym głosem oraz wyciszenie telefonów komórkowych.
Pamiętaj, że „Sala maszyn w ruchu” będzie działała normalnie – to jedyne miejsce, w którym musisz uważać na hałas. W związku z tym możesz skorzystać ze znajdujących się tam słuchawek wygłuszających.
Słuchawki wygłuszające wypożyczysz także w kasie – nie tylko podczas cichych godzin.
Harmonogram cichych godzin w 2025 roku:
24.04
29.05
26.06
31.07
28.08
25.09
30.10
27.11.
Dowiedz się więcej
Dostępność, czyli muzeum dla wszystkich