Wystawa stała


Sala maszyn w ruchuBudynek D, parter

Ogłuszający hałas i stukot maszyn, zapach rozgrzanego smaru, ogromne hale z setkami krosien. Tak wyglądały łódzkie tkalnie na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa przybliża nie tylko realia, ale i klimat codziennej, niezwykle trudnej i wymagającej pracy tkacza. Prezentacja maszyn w ruchu zwykle robi na zwiedzających duże wrażanie, tym bardziej, że dopełniają ją także elementy scenograficzne ekspozycji – jest makrofotografia wielkiej XIX-wiecznej tkalni.

W porównaniu do współczesnych maszyn, krosna były jeszcze niezbyt skomplikowane technicznie, a im prostsze urządzenie, tym więcej czynności musiał wykonać człowiek i tym większymi umiejętnościami się wykazać. Praca ta wymagała więc doświadczenia i koncentracji – tkacz wszystkie czynności musiał wykonywać szybko i pewnie.

W Sali maszyn w ruchu znajduje się sześć krosien z przełomu XIX i XX wieku oraz dwa z lat 70-tych XX wieku.

Wystawa dostępna jest od środy do niedzieli w godzinach pracy CMWŁ.

Prezentacja maszyn w ruchu rozpoczyna się co pół godziny, począwszy od godziny otwarcia ekspozycji w danym dniu.

 

--

Partnerem motoryzacyjnym Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest Lexus Łódź.

Zobacz również


MIASTO – MODA – MASZYNA

Na trzech piętrach snujemy wizualną opowieść o mieście, które trwa, i o ludziach, którzy mają odwagę wymyślać je wciąż na nowo.

ŁÓDZKIE MIKROHISTORIE. LUDZKIE MIKROHISTORIE

Wystawa stała opowiada historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców.

Google Arts & Culture

Tkaniny odzieżowe projektu Anny Brokowskiej, efektowne ubiory z łódzkiego Domu Mody „Telimena” czy ubrania szyte na miarę przez rzemieślników i „domowe krawcowe” - to wszystko na największej wirtualnej wystawie poświęconej stylowi.