SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 5-8


 

Oferta warsztatów i lekcji stacjonarnychTwórcza wolność i swobodna ekspresja. Eksperymentowanie i nieszablonowe myślenie. Działania dostosowane do wieku, możliwości percepcyjnych oraz manualnych każdego uczestnika. To wszystko proponuje Dział Edukacji CMWŁ! Mamy do dyspozycji największą salę warsztatową spośród łódzkich muzeów, prowadzimy zajęcia inspirowane wystawami czasowymi, oraz historią Białej Fabryki.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Kiedy:
wtorek od 9:00 do 15:00
środa – piątek od 9:00 do 16:00
niedziela od 12:00 do 16:00

Termin zajęć ustalamy indywidualnie.

Czas trwania:
Warsztat: 90 min.
Lekcja: 60 min.
Oprowadzanie: 90 min.

Koszt:
Warsztat: 18 zł bilet normalny, 12 zł bilet ulgowy
Lekcja: 6 zł od uczestnika
Oprowadzanie: 28 zł normalny/18 zł ulgowy od uczestnika
opiekunowie biorą udział bezpłatnie.

Rezerwacja: mail: edukacja@cmwl.pl / telefon: 500 527 855

Informacje potrzebne do rezerwacji:

 • preferowany termin zajęć
 • temat zajęć
 • wiek i liczba uczestników
 • kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, numer telefonu)
 • dodatkowe informacje (np. o osobach z niepełnosprawnościami)
 • opcjonalnie: dane do faktury

Płatność: W kasie bezpośrednio przed zajęciami lub przelewem. W poniedziałki i wtorki płatność możliwa wyłącznie przelewem, na podstawie faktury wystawianej po zajęciach.

 

Pobierz ofertę warsztatów w formacie .pdf

 

WARSZTATY:

 

 

WARSZTATY ODBYWAJACE SIĘ NA WYSTAWIE "TAK PRACUJE TKANINA":

 

 • CZYSTA ABSTRAKCJA

Czy zawsze możemy łatwo rozpoznać to, na co patrzymy? Czy rzeczywistość zmienia się w zależności od przyjętej perspektywy? Czy dzieła sztuki muszą nam opowiadać jakąś historię i zawierać konkretne treści? Podczas warsztatu przyjrzymy się różnorodnym tkaninom prezentowanym na wystawie i zastanowimy się co na nich widzimy. Czy węzły i sploty układają się w jakieś kształty odzwierciedlające rzeczywistość czy może zupełnie nie? Śmiało wkroczymy w świat czystej abstrakcji i jej różnorodnych form, a na koniec stworzymy własną abstrakcyjną kompozycję!

Maksymalna liczba uczestników: 30

 

WARSZTATY ODBYWAJACE SIĘ NA WYSTAWIE Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ:

 

 • MAM NA TO PATENT!

Pomysły wielkich odkrywców były często traktowane niedorzecznie. Jednak czy wyobrażacie sobie codzienność bez żarówki lub telefonu? Również produkcja tkanin wiele zawdzięcza wynalazkom, takim jak czółenko czy maszyna parowa. A wy, jaki przyrząd chcielibyście mieć, którego jeszcze nie wymyślono? Czy można zaprojektować urządzenia, które usprawnią np. podróże lub komunikowanie się? Oczywiście, że tak! Na naszych warsztatach wszystko jest możliwe, a na dodatek opatentujemy te niezwykłe prototypy, które powstaną na zajęciach.

Maksymalna liczba uczestników: 30

 

 • ŁÓDŹ FABRYCZNA

Łódź to miasto, które dawniej było pełne fabryk. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się, co to jest fabryka, jak wygląda i jakie można w niej usłyszeć dźwięki? Sprawdzimy, co wspólnego z fabryką ma czajnik, poszukamy cech charakterystycznych architektury przemysłowej i wsłuchamy się w dźwięki fabrycznych maszyn.

Maksymalna liczba uczestników: 30

Warsztat rekomendowany dla klas 5,6

 

 • ZIEMIA OBIECANA

Jak doszło do tego, że w ciągu kilkudziesięciu lat Łódź z małej osady stała się jednym z największych polskich miast przemysłowych? Podczas zajęć prześledzimy jakie były przyczyny i skutki rozwoju Łodzi jako miasta przemysłowego. Przyjrzymy się jak zmieniał się plan miasta, dowiemy się, jak rozpoznać fabrykę i jak wyglądała praca zatrudnionych w niej robotników.

Maksymalna liczba uczestników: 30

Warsztat rekomendowany dla klas 7, 8

 

 • BLASK NEONU

Czy billboard, plakat i neon to jedynie reklama czy również forma artystyczna i jak wpływa na nasze poczucie estetyki? Co to jest sztuka w przestrzeni publicznej? Od kiedy istnieje i kto się nią zajmuje?
Na warsztatach poszukamy odpowiedzi na postawione pytania. Przyjrzymy się artystom, którzy tworzą w przestrzeni publicznej, a przede wszystkim zgłębimy tajniki odradzającej się mody na neon i sami spróbujemy go stworzyć!

Maksymalna liczba uczestników: 30

 

 • MAM OKO NA DETAL

Budynki to nie tylko ściany i dachy. Gdy skupimy uwagę i wytężymy wzrok, to możemy oglądać budynki szukając charakterystycznych szczegółów, czyli detali architektonicznych. Niektóre z nich są po prostu dekoracją, ale czasem mogą opowiedzieć historię właściciela budynku, a nawet reklamować oferowane przez niego usługi. Przyjrzymy się prezentowanym na wystawie detalom łódzkiej architektury i naprawdę dokładnie je zbadamy, wytężając wzrok i rozwiązując zagadki. Spróbujemy też swoich sił w projektowaniu własnego detalu!

Maksymalna liczba uczestników: 20

 

 • OD WŁÓKNA DO TKANINY

Jak i z czego powstają materiały, z których uszyte są nasze ubrania? Odwiedzimy halę fabryczną i zobaczymy jak powstają nici, a następnie tkaniny i jakich dawniej używano do tego maszyn. Przekonamy się, czym różnią się od siebie len, wełna i bawełna, oraz jakie są jeszcze inne włókna. Sprawdzimy, czym różni się dzianina od tkaniny i czy łatwo jest rozpoznać różne ich rodzaje posługując się jedynie dotykiem. Przyjrzymy się włóknom i tkaninom z bardzo bliska a także zaprojektujemy i wykonamy próbki własnych wzorów na materiale.

Maksymalna liczba uczestników: 30

 

 • NASTRÓJ NA ZMIANY

Fartuch, krawat, pelisa, halka, dres, bolerko, oficerki – przeróżne elementy ubioru zakładamy na rozmaite okazje i w odmiennych porach roku. Niektóre z nich chronią przed zimnem, inne pełnią funkcje ozdobne, jeszcze inne świadczą o statusie zawodowym czy społecznym ubranej osoby. Tak jak z biegiem lat zmienia się moda, oraz indywidualne preferencje dotyczące ubioru, tak również zmieniamy się my sami. Przyjrzymy się różnym elementom ubioru, ale też sobie samym. Zastanowimy się też nad tym, jak rozmaite miejsca wpływają na nasze samopoczucie i… decyzje odzieżowe.

Maksymalna liczba uczestników: 30

 

 • LOGO – TYPY

Po czym poznajemy, jaka firma wyprodukowała dany przedmiot? Bardzo często jest to logo! Niektóre z nich są znane na całym świecie. Są to oznaczenia, dzięki którym odróżnia się wyroby jednej firmy od drugiej. Dawne łódzkie zakłady przemysłowe również posiadały swoje logo. Ozdabiano nimi wyroby zakładów, odznaczenia, medale i liczne gadżety. Podczas warsztatu obejrzymy je wspólnie, ale też każdy z uczestników, przyglądając się zgromadzonym obiektom i przede wszystkim sobie – wykona własne logo.

Maksymalna liczba uczestników: 30

 

WARSZTATY ODBYWAJĄCE SIĘ NA WYSTAWIE "ŁÓDZKIE MIKROHISTORIE. LUDZKIE MIKROHISTORIE":

 

 • MIĘDZY INNYMI

Czy łatwo jest żyć w miejscu, w którym spotykają się i mieszają różne poglądy, postawy, inne sposoby życia? Czy pomimo różnic jest coś, co nas łączy i pozwala współistnieć? Na warsztacie będziemy rozmawiać, dużo rozmawiać, bo DIALOG jest ważny, aby zrozumieć i poznać siebie nawzajem, by szanować i akceptować swoją inność.

Maksymalna liczba uczestników: 30*

 

 • PROJEKT: MEBEL

Jaki powinien być mebel idealny? To pytanie zadają sobie osoby, które zajmują się ich projektowaniem. Muszą wziąć pod uwagę potrzeby użytkownika, ergonomię, funkcjonalność i estetykę. W Polsce nowoczesne wzornictwo rozwijało się od lat 60. XX w. Przyjrzymy się jakie projektowano wtedy meble, a nie było to łatwe zadanie! Mieszkania często były małe i jedno pomieszczenie musiało pełnić kilka różnych funkcji. Podczas warsztatu wcielimy się zarówno w krytycznych użytkowników, jak i sami spróbujemy sił w projektowaniu!

Maksymalna liczba uczestników: 10*
*w przypadku większej liczby uczestników, zostaną podzieleni na mniejsze grupy

 

 

WARSZTATY ODBYWAJĄCE SIĘ NA WYSTAWIE „FENOMEN POLSKIEGO KILIMU”

 

 • „Zielono mi”

Rośliny towarzyszą nam na co dzień. Ich owoce zjadamy, kwiaty stawiamy na stole, drzewa otaczają nas podczas zabawy w parku. Rośliny możemy znaleźć również jako motyw dekoracyjny na tkaninach. Podczas warsztatu poszukamy roślin na terenach zielonych otaczających muzeum ale również wewnątrz budynku – na wystawie kilimów. Będziemy rozpoznawać zapachy, badać części roślin i poznamy roślinne barwniki, a także przygotujemy własne karty zielnika.

Maksymalna liczba uczestników: 30

 

 • „(A)SYMETRIA”

Czy zdarzyło Wam się podzielić jabłko na dwie równe części i dostrzec, że są one identyczne, jakby były swoim lustrzanym odbiciem? Tak, to była symetria! W starożytności była ona podstawowym pojęciem estetyki – chodziło w niej przede wszystkim o piękno. Czym jest symetria i asymetria? Jakie znaczenie mają dla nas dziś te pojęcia? Czy możemy je dostrzec w naszym otoczeniu albo we własnym ciele? Odpowiedzi będziemy szukać na różne sposoby: poprzez ciało, ruch, a także przyglądając się tkaninom artystycznym znajdującym się na wystawie.

Maksymalna liczba uczestników: 30

 

 • „Geometryczne a organiczne”

Trójkąty, kwadraty, okręgi - z każdej strony otaczają nas różne formy i kształty. Niektóre są proste i czytelne jak figury geometryczne, a inne zawiłe i trudne do opisania jak kształty roślin czy zwierząt. Podczas warsztatu przyjrzymy się kształtom przedstawionym na tkaninach tworzących wystawę „Fenomen kilimu”. Sprawdzimy, czy w naturze występują formy geometryczne, a także sami stworzymy nasze własne geometryczne lub organiczne dzieło!

Maksymalna liczba uczestników: 30

 

 

TEMATY LEKCJI:

Podczas lekcji odwiedzimy wystawę stałą Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ:

 

 • FABRYKA PEŁNA WYNALAZKÓW

Czy rzeczywiście Jan Gutenberg wynalazł druk? Czy James Watt był pierwszym, który wykorzystał parę jako siłę napędową? Zapraszamy w podróż w świat historii, nauki i techniki podczas lekcji muzealnej „Fabryka pełna wynalazków”. Maszyny włókiennicze i inne obiekty zgromadzone w muzeum będą pretekstem do opowieści na temat wynalezienia maszyny parowej, komputera, krosna tkackiego, żelazka i nie tylko.

 

 • Para – buch! Muzeum – w ruch!

Dlaczego gwizdek czajnika gwiżdże, gdy gotuje się woda? W jaki sposób para wodna może wprawić w ruch całą fabrykę? Na te i wiele innych pytań dotyczących pary i możliwości jej wykorzystania spróbujemy odpowiedzieć podczas lekcji muzealnej „Para – buch! Muzeum – w ruch!”. Heron, Newcomen, Watt i Stephenson to tylko niektóre osoby, których wynalazki i odkrycia pojawią się w trakcie zajęć. Sprawdźcie sami.

 

 • OD WŁÓKNA DO TKANINY

Czy tkanina może powstać z foliówki albo z nici jedwabnika? Skąd się biorą wełna i bawełna? Ile zastosowań ma len?  Co wspólnego mają ze sobą: tkanina poliestrowa, plastikowa butelka oraz płyta CD? Odpowiedzi na te pytania poznacie podczas lekcji „Od włókna do tkaniny”. Dowiecie się także z jakich rodzajów włókien powstają materiały w różnych krajach oraz do czego są one wykorzystywane. A pod koniec lekcji okaże się, czy możemy rozpoznać materiał posługując się jedynie zmysłem dotyku…

 

 • TAKA JEST ŁÓDŹ

W miastach przeważnie jest dużo ludzi, budynków i ulic, za to niewiele terenów zielonych czy rolniczych. Poza cechami wspólnymi miasta mają jednak swoje indywidualne charaktery, ich historia i tożsamość bywają bardzo różne. Łódź ukształtował rozwijający się od XIX wieku przemysł włókienniczy, którego dziś już właściwie tu nie ma. Jaka jest więc obecna Łódź? Podczas lekcji rozmawiać będziemy o Łodzi czyli – jak głosiło popularne powiedzenie – o „mieście tysiąca kominów, stu pałaców i jednej ulicy”.

 

OPROWADZANIA:

Zwiedzaj muzeum z edukatorem!

Zapraszamy do Muzeum na bezpośrednie spotkanie z edukatorami i edukatorkami z Działu Edukacji, w trakcie którego oprowadzimy Cię po wybranej wystawie. Skontaktuj się z nami telefonicznie i wybierz interesującą Cię wystawę oraz dogodny termin.

 

 • WYSTAWY STAŁE

 

Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ

Wybierz tę wystawę, jeśli chcesz poznać historię Łodzi jako miasta włókienniczego, przenieść się do dawnej hali fabrycznej, dowiedzieć się jak rozwijało się miasto, jak wyglądała praca w fabryce i życie robotników czy też poznać wyroby łódzkich fabryk włókienniczych i domów mody.

 
„Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.
Wybierz tę wystawę, jeśli chcesz posłuchać o historii wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców, poznać losy bohaterów ukazane na przestrzeni XIX i XX w. oraz szerszy kontekst minionych czasów.

Ze względu na niewielkie pomieszczenia wystawy, grupy powyżej 15 osób będą dzielone na mniejsze części.

Po tej wystawie możemy też oprowadzić jedną ze ścieżek tematycznych:

Ogólna – podczas której zapoznamy się z historiami mieszkańców domów i ich życiem codziennym.
Postępu Technicznego – zobaczymy jak wynalazki zmieniały codzienne życie ludzi.
Wzornictwa – przyjrzymy się jak zmieniały się mody w wystroju i wyposażeniu wnętrz.
Wielokulturowa – poznamy obyczaje mieszkańców dawnej Łodzi, będących przedstawicielami różnych kultur i religii.
Higieny – sprawdzimy jak dbano o higienę w dawnych czasach.
Dzieciństwa – prześledzimy jak zmieniały się codzienność i warunki życia dzieci w mieście.
Pracy - dowiemy się gdzie i w jakich warunkach pracowali dawniej Łodzianie.
Kobiecych herstorii - przyjrzymy losom kobiet i temu jak zmieniały się ich role i możliwości.

Oprowadzanie z przewodnikiem  trwa 90 min i obejmuje jedną, wybraną wystawę stałą lub aktualne wystawy czasowe.