Warsztaty


 Działania inspirowane wystawami czasowymi. Podczas warsztatów edukatorzy motywują uczestników do samodzielnego poszukiwania rozwiązań. Poprzez doświadczanie, przeżywanie, dyskusje, a na końcu tworzenie uczestnicy poznają zagadnienia z obszaru sztuki współczesnej, w tym tkaniny artystycznej, oraz mody. Zajęcia kształtują postawy uczestnictwa w kulturze i rozwijają zdolność świadomego odbioru sztuki. Do każdej wystawy układamy nowy program zajęć.

 

Czas trwania: 90 min.
Wtorek, środa i niedziela, godz. 9.00-17.00, po wcześniejszym ustaleniu terminu i godziny z Działem Edukacji
Czwartek, piątek, sobota, godz. 12.00-19.00, po wcześniejszym ustaleniu terminu i godziny z Działem Edukacji
Bilet normalny: 12 zł, bilet ulgowy: 8 zł
Informacje o zapisach.

 

WARSZTATY:
 

 • W KRĘGU ŻYWIOŁÓW  (PRZEDSZKOLE, SZKOŁA PODSTAWOWA I – IV)

Warsztat inspirowany wystawą 16. MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY

Jakie są właściwości żywiołów? Czy moglibyśmy przetrwać bez nich na Ziemi? Kiedy nam pomagają, a kiedy są groźne i niebezpieczne? Podczas warsztatu poznamy cechy każdego z żywiołów –  wyzwolimy w sobie ciepło ognia i przez chwilę staniemy się kroplą w morzu. Przekonamy się, czy ziemia jest wszędzie taka sama, czy posiada jakiś zapach oraz sprawdzimy czy za pomocą naszego oddechu łatwo jest utrzymać kawałek folii w powietrzu. W trakcie warsztatu zastanowimy się też, czy możemy porównać się do któregoś z żywiołów, a na koniec stworzymy żywiołową mapę samych siebie.

 

 • GRANICA SZTUKI (SZKOŁA PODSTAWOWA V – VIII, LICEUM)

Warsztat inspirowany wystawą 16. MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY

Gdzie jest granica sztuki? Czy są to fizyczne granice dzieła czy może ograniczenia związane z materiałem? Czy dzieło sztuki może przedstawiać granicę? Tematem tegorocznej wystawy 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny jest przekraczanie granic. Sprawdzimy jakie granice przekroczyli artyści i w jaki sposób to zrobili a także sami spróbujemy stworzyć dzieła, które przekraczają granice.
 

 • POCZUJ RYTM! (SZKOŁA PODSTAWOWA I – VIII, LICEUM) 

Warsztat inspirowany wystawą OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA TKANINY UNIKATOWEJ
Co wprowadza porządek do utworu muzycznego? Dlaczego, kiedy słuchamy muzyki, nasze ciało się porusza? Czy słuchaliście kiedyś bicia czyjegoś serca? Co to jest rytm? Można go poczuć i usłyszeć, ale czy da się go zobaczyć? 
Zbadamy zagadnienie rytmu w sztuce i w otaczającym nas świecie, a nawet sami na chwilę staniemy się rytmem. 

Zajęcia odbywają się w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, ul. Henryka Sienkiewicza 44

 

 • PORTRET ANATOMICZNY (SZKOŁA PODSTAWOWA I – VIII, LICEUM)

Warsztat inspirowany wystawą 16. MIĘDZYNARODOWEGO TRIENNALE TKANINY 
Jakie jest nasze ciało? Gdzie przebiega granica między nami a resztą świata? Czy nasze ręce, nogi oraz inne części ciała wyglądają zawsze tak samo? W trakcie warsztatu sprawdzimy, czy potrafimy ze sobą współpracować oraz przyjrzymy się lepiej naszemu ciału, które posłuży nam również do stworzenia niepowtarzalnego portretu anatomicznego.

 

 • CAMERA OBSCURA CZYLI TKANIE ŚWIATŁEM (SZKOŁA PODSTAWOWA V – VIII, LICEUM)

Warsztat inspirowany wystawą 16. MIĘDZYNARODOWEGO TRIENNALE TKANINY 
Czarna owca, czy biały kruk? Negatyw, czy pozytyw? Zło, czy dobro? Prawą, czy lewą rękę uniesie Twoje odbicie w lustrze, kiedy do siebie pomachasz? Na warsztacie zajmiemy się odbijaniem, powielaniem i odwracaniem. W efekcie zbudujemy urządzenie, które przestawi świat do góry nogami!
Zajęcia odbywają się w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, ul. Henryka Sienkiewicza 44.

 

 • CO SŁYCHAĆ POD WODĄ? (PRZEDSZKOLE, SZKOŁA PODSTAWOWA I – IV)

Warsztat inspirowany wystawą 16. MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY
Podczas tego warsztatu będziemy eksperymentować z dźwiękami i kolorami, a inspiracją do działań będą dzieła przedstawiające świat podwodny! Zastanowimy się, jakie dźwięki wydaje woda i co słychać pod jej powierzchnią. Sprawdzimy też, czy ma jakiś kolor i czy można go zmienić.

 

 • ZWIERZO-ZWIERZ (SZKOŁA PODSTAWOWA I – IV)

Warsztat inspirowany wystawą 16. MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY
Jakie odgłosy wydają zwierzęta? Jakiej potrzebują przestrzeni do życia? 
Co by było gdyby pszczoła miała tygrysi ogon, a mysz głowę słonia?
Podczas warsztatów poszukamy odpowiedzi na te pytania. Każdy z Nas będzie mógł również poczuć się jak odważny lew, uparty osioł czy mądra sowa. Na koniec wspólnymi siłami stworzymy fantastyczne, dotąd nieznane Nam istoty. Razem wkroczymy w niezwykły świat zwierząt!

 

 • JAK W DOMU (SZKOŁA PODSTAWOWA V – VIII, LICEUM)

Warsztat inspirowany wystawą 16. MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY
We współczesnym świecie ludzie coraz częściej zmieniają swoje miejsce zamieszkania. Podczas warsztatu zastanowimy się, czym jest nasz dom i jak byśmy się czuli, gdybyśmy musieli go opuścić? Jakie uczucia mogą towarzyszyć nam w takiej sytuacji i co byśmy ze sobą zabrali? Na tych warsztatach postaramy się odpowiedzieć na te pytania, a także odkryć co sprawia, że w danym miejscu czujemy się jak w domu.

 

 • ZA GRANICĄ WYOBRAŹNI (PRZEDSZKOLE, SZKOŁA PODSTAWOWA I – IV)

Warsztat inspirowany wystawą 16. MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY
Piaszczysta plaża, kamienisty górski szlak czy pachnąca łąka? Rower, samochód a może samolot? Gdzie i czym jeździmy na wakacje? Czy 90 minut wystarczy, aby odbyć podróż do wymarzonego miejsca i „wysłać” z niego niepowtarzalną pocztówkę?! 
MY udowodnimy, że jest to możliwe!
Na warsztatach dotkniemy różnych fakturowo materiałów i spróbujemy odgadnąć z jakimi miejscami nam się kojarzą. Bez wątpienia zajęcia te wprowadzą Nas w wakacyjny nastrój!

 

 • MAM GŁOS (SZKOŁA PODSTAWOWA V – VIII, LICEUM)

Warsztat inspirowany wystawą 16. MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY
Czy są nam potrzebne prawa, zakazy i nakazy? Czy ograniczają naszą wolność, a może ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie? Czy trudno jest wypracować rozwiązanie zadowalające wszystkich? Przekonamy się o tym podczas warsztatu! Twój głos się liczy!

 

 • STATYCZNY RUCH, DYNAMICZNY BEZRUCH (SZKOŁA PODSTAWOWA I – VIII)

Warsztat inspirowany wystawą 16. MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY oraz obiektami z kolekcji Muzeum.
Spokój, harmonia i porządek czy żywiołowość, ruch i chaos? 
Podczas warsztatu poznamy a potem przećwiczymy te dwa skrajne układy używając własnych ciał! 
Weźmiemy też pod lupę świat nagród i medali, szczególną uwagę zwrócimy na te przyznawane podczas Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Na koniec sami zaprojektujemy i stworzymy oryginalną statuetkę!

 

 • ZAMASKOWANI (SZKOŁA PODSTAWOWA I – IV)

Warsztat inspirowany wystawą OBIEKTAMI Z KOLEKCJI MUZEUM
Zamaskowani bohaterowie są wśród nas! 
Na co dzień nieśmiali i niepozorni, a za maska na twarzy silni, nieustraszeni, ratujący świat!
Na warsztacie udowodnimy, że każdy może być SUPERBOHATEREM i odkryjemy Wasze SUPERrmoce! Wyzwanie polega na tym, by je rozpoznać i umieć z nich korzystać!

 

 • MAM NA TO PATENT! (SZKOŁA PODSTAWOWA V – VIII, LICEUM)

Warsztat inspirowany wystawami REKONSTRUKCJA TKALNI Z PRZEŁOMU XIX I XX W. PREZENTACJA MASZYN W RUCHU oraz KOTŁOWNIA. MUZEUM INTERAKTYWNE 
Skonstruowaliście kiedykolwiek coś, czego nikt przed Wami nie wynalazł?
Pomysły wielkich odkrywców były często na początku traktowane jako niedorzeczne! A jednak czy wyobrażacie sobie życie bez żarówki lub telefonu?
W trakcie warsztatu wymyślimy i zaprojektujemy urządzenia, które usprawnią naszą codzienność! Ponieważ na naszych zajęciach wszystko jest możliwe, to nie tylko stworzymy ale też opatentujemy te niezwykłe prototypy! 

 

 • PLAKAT-ówka (SZKOŁA PODSTAWOWA V – VIII, LICEUM)

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum
Pion czy poziom? Woda czy ogień? Leżenie na plaży czy spacer po mieście? Do czego doprowadzą Cię odpowiedzi na te pytania? Przekonasz się, przychodząc na warsztat PLAKAT-ówka! 
W trakcie zajęć dowiemy się, czym jest plakat, czy powstaje w jakimś konkretnym celu oraz czy da się go jakoś zaszufladkować!”. 

 

 • PODAJ CEGŁĘ (PRZEDSZKOLE, SZKOŁA PODSTAWOWA I – IV)

Warsztat inspirowany wystawą REKONSTRUKCJA TKALNI Z PRZEŁOMU XIX I XX W. PREZENTACJA MASZYN W RUCHU
Co to jest fabryka? Jak wygląda? Czym się różni od domów mieszkalnych? Czy wydaje jakieś dźwięki? Podczas warsztatów będziemy szukać cech charakterystycznych architektury przemysłowej, wsłuchamy się w dźwięki fabrycznych maszyn i będziemy próbowali je sami odtworzyć! Spróbujemy też zbudować jak najwyższy komin i stworzymy własną kolorową fabrykę.

 

 • JAKIE JEST MIASTO - KAŻDY WIDZI (PRZEDSZKOLE, SZKOŁA PODSTAWOWA I – IV)

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum
Łódź ze swoją zróżnicowaną architekturą to istotne miejsce na mapie naszego kraju. Istnieje wiele sposobów na przedstawienie tego, jak ukształtowany jest jej teren i związane z nim rozmieszczenie budynków, parków, ulic. Co w mieście jest ważne dla każdego z nas? Na jakie elementy miasta ludzie zwracają uwagę? Na warsztatach stworzymy własną, oryginalną mapę-przewodnik, która pomoże innym osobom zapoznać się z ciekawymi miejscami w mieście. Do wykonania własnych map posłużą nam materiały na co dzień nie wykorzystywane do tworzenia tego typu projektów tj. tkanina, bawełniane sznurki, wełna oraz guziki.

 

 • ZNACZKI, WŁÓCZKI, MYDŁO I POWIDŁO, CZYLI WARSZTAT O KOLEKCJI (SZKOŁA PODSTAWOWA I – VIII)

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum
„Masz w domu istne muzeum!” – słyszałeś to kiedyś? A czy faktycznie można mieć w domu muzeum? Po co właściwie istnieją muzea? Po co w domach ludzie gromadzą przedmioty, które nie są niezbędne do życia? Po co tworzą zbiory i kolekcje, oraz czym różni się jedno od drugiego? Będziecie wybierać obiekty kolekcjonerskie, tworzyć przykładowe kolekcje a nawet… projektować druki promocyjne.
Warsztat przeznaczony dla dzieci od lat 7.

 

 • PRZEMYTNICY SZTUKI (SZKOŁA PODSTAWOWA I – IV)

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum
Ile rzeczy zmieści się do wakacyjnej walizki? Walizka pęka w szwach! Trzeba dopchnąć kolanem, żeby nie wystawał ręcznik a zamek błyskawiczny i tak się nie domyka? Wyobraźcie sobie, że Krystyna Kondratiuk przewoziła w walizkach nawet dzieła sztuki... Dlaczego?
Przyjdź na warsztat, a dowiesz się, jak efektywnie spakować kosmetyczkę, ubrania, buty, a nawet dzieła sztuki. Do tematu pakowania podejdziemy od iście matematycznej strony, mierząc, ważąc i obliczając skrupulatnie wszelkie parametry.

 

 • CO ARTYSTA MIAŁ NA MYŚLI? (SZKOŁA PODSTAWOWA V – VIII, LICEUM)

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum
Jak odbierać dzieło sztuki? Czy istnieje gotowa instrukcja, jak odczytać intencje artysty? Czy patrząc, każdy widzi to samo? I wreszcie, czy za pomocą jedynie zmysłu słuchu możemy „zobaczyć” obiekty znajdujące się w muzeum? Uczestnicy warsztatu podczas łatwych i przyjemnych działań przekonają się, co i w jaki sposób można powiedzieć o współczesnej tkaninie artystycznej. Na koniec zmierzymy się z tym, co mogło „chodzić po głowach” artystów w momencie tworzenia dzieła.

 

 • TRZYMAJ FASON (SZKOŁA PODSTAWOWA V – VIII, LICEUM)

Warsztat inspirowany obiektami z kolekcji Muzeum
Nie mam w co się ubrać! – brzmi znajomo?
A czy próbowaliście założyć na siebie cokolwiek? Jeśli nie, to stworzymy Wam niepowtarzalną okazję. Sprawdzimy czy kurtka z foli bąbelkowej faktycznie ochroni nas przed deszczem, spódnica z gazet to idealne rozwiązanie na nudę, a t-shirt z tektury jest wygodny. Będziemy ciąć, upinać, gnieść, a nade wszystko projektować.