Wydarzenia towarzyszące


 W związku z wystawą jubileuszową „Działy otwarte / Działy zamknięte” zapraszamy na cykl wydarzeń towarzyszących – oprowadzań z kuratorami wystawy. 

 

Oprowadzanie kuratorskie z Martą Kowalewską 

Marta Kowalewska — historyczka sztuki, główna kuratorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Kuratorka wielu ekspozycji, m.in.: 16 Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi, czy wystawy „Metamorfizm” poświęconej twórczości Magdaleny Abakanowicz. Redaktorka publikacji „Splendor tkaniny”, „Sploty idei”, „Metamofizm”. Autorka licznych artykułów, wywiadów i tekstów krytycznych na łamach prasy fachowej i w katalogach wystawowych. Popularyzuje wiedzę o Polskiej Szkole Tkaniny, współpracując z zagranicznymi organizacjami: European Textile Network (członkini zarządu), Toms Pauli Foundation w Lozannie, Centre for Heritage, Arts and Textile (CHAT) w Kong Kongu oraz organizatorami Hangzhou Triennial of Fiber ART w Chinach. Przewodnicząca Rady Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 26 lutego (piątek) o godzinie 17:00
Bilety: normalny 15 zł | ulgowy 10 zł 
Limit osób: 25 

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).

 

 

Oprowadzanie kuratorskie z Marcinem Różycem

Marcin Różyc – krytyk mody, kurator, wykładowca związany z „Vogue Polska” i Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Autor książki „Nowa moda polska”. Współautor „Dźwięków i szwów”, „Chrysalis” i „Helena Bohle-Szacka. Lilka”. Kurator wystaw, m.in.: Krzyk Mody (MSN Warszawa), Warsaw Calling (IFS London), Wielcy sarmaci tego kraju (BWA Tarnów) i Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken (Galeria im. Sleńdzińskich). Jego wykłady odbyły się m.in.: na Uniwersytecie Warszawskim, Katedrze Mody, London Collage of Fashion, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta we Wrocławiu i w Topographie des Terrors w Berlinie. 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 12 marca (piątek) o godzinie 17:00
Bilety: normalny 15 zł | ulgowy 10 zł 
Limit osób: 25 

Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).

 

 

Oprowadzanie kuratorskie z dr Dominiką Krogulską-Czekalską

Dr Dominika Krogulska-Czekalska - dyrektorka Instytutu Tkaniny i Stylizacji Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej, którą prowadzi, zgłębia tajniki tkaniny żakardowej, poszukując możliwości wykorzystania tej techniki w sposób niekonwencjonalny, lecz pożyteczny i nieszkodliwy dla środowiska. W swojej pracy koncentruje się na komentowaniu rzeczywistości. Tylko w 2018 roku brała udział w wystawach: „Text/struct/ures” w Niemczech, „Textile Art of Today” prezentowanej w Słowacji, Czechach, Polsce i na Węgrzech, “Za Wolność”, pokazywanej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w ostatniej edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny, w 2019 roku, w Biennale Tkaniny w Poznaniu i Biennale WTA w Madrycie, a w 2020 w wystawie "Polska Szkoła Tkaniny Artystycznej" Desa Unicum. Prezentowała swoja twórczość także w Portugalii podczas wystąpienia w Contextile 2020 Talks. Kuratorowała wystawę Future Man 2052 w ramach Brussels Design September 2020, a rok wcześniej napisała artykuł „W stronę dizajnu odpowiedzialnego i inkluzywnego” do monografii „Odnawialna przestrzeń projektowania”. Wraz z firmą Most i dyplomantką Aleksandrą Milewską zdobyła godło must have 2020 przyznawane przez radę ekspertów w ramach festiwalu Łódź Design.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 26 marca (piątek) o godzinie 17:00
Bilety: normalny 15 zł | ulgowy 10 zł 
Limit osób: 25 

Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).

Dowiedz się więcej


Działy otwarte / Działy zamknięte

Wystawa czasowa „Działy otwarte / Działy zamknięte”