Aktualności


Dialogi poza granicami. Panele dyskusyjne wokół 16. MTTSzanowni Państwo,

z powodu aktualnej sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem, jesteśmy zmuszeni przesunąć w czasie termin panelu. Na bieżąco będziemy informować o podejmowanych decyzjach. 

 

27 marca zapraszamy na spotkanie kończące tegoroczną edycję Triennale, złożone z trzech paneli dyskusyjnych dotyczących tkaniny artystycznej. Zaproszeni goście poruszą tematy ciekawe zarówno w historycznym, jak i współczesnym kontekście, skupią się nie tylko na kluczowych dla tej dziedziny postaciach, ale też przybliżą aspekty dotyczące postrzegania tkaniny i jej rozumienia przez osoby, instytucje i odbiorców sztuki współczesnej. Oprócz cenionych kuratorów i badaczy tej dziedziny, postanowiliśmy zaprosić do rozmowy trzy artystki, które zdobyły medale tegorocznej edycji Triennale. To trzy różne spojrzenia na tkaninę artystyczną, trzy różne metody pracy i trzy różne drogi twórcze, które na pewno zbudują ciekawą narrację na temat współczesnej tkaniny artystycznej. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim i będzie tłumaczone symultanicznie na język polski.


PROGRAM

27 marca 2020 (piątek)

10:00 Otwarcie wydarzenia

10:30 – 12:50 PANEL I
Alex Younger (USA), Aurélia Jaubert (Francja), Ieva Augaityte (Litwa)

O roli i miejscu tkaniny unikatowej w najnowszych praktykach artystycznych będziemy rozmawiać z laureatkami 16. MTT. Jury przyznało główne nagrody Triennale artystkom, które w bardzo różnorodny sposób wykorzystują medium tkaniny. Odbyło się już spotkanie z nestorką polskiej szkoły tkaniny, Dobrosławą Kowalewską, jedną z laureatek złotego medalu. Teraz chcemy oddać głos drugiej zdobywczyni Grand Prix, Alex Younger. Jej praca o silnej wymowie polityczno-społecznej wywarła na odbiorcach ogromne wrażenie ze względu na bardzo interesującą formę zintegrowaną z przekazem. Chcemy przyjrzeć się również drodze twórczej kolejnych medalistek: Auréli Jaubert z Francji (srebro) oraz Ievy Augaityte z Litwy (brązowy medal). Na przykładzie ich twórczości będziemy mogli przeanalizować w jaki sposób medium tkaniny wykorzystywane jest jako narzędzie komunikacji i element narracji prac, w jaki sposób artystki budują poetykę kompozycji w oparciu o tekstylny materiał. 

12:50 Przerwa kawowa

13:10 – 15:00 PANEL II
Bruno Ythier (Francja), Alina Serban (Rumunia), Grant Watson (UK) 

Panel poświęcony będzie zagadnieniom historii tkaniny i jej aktualnych prezentacji w świetle działań instytucjonalnych.

Bruno Ythier, główny kurator The Cité Internationale de la Tapisserie w Aubusson (Francja), opowie o Marie Cuttoli (1879–1973), która zlecając wykonanie projektów tkanin dla historycznych warsztatów w Aubusson, współpracowała z najbardziej znanymi artystami swoich czasów, do których należeli m.in.  Rouault, Léger, Picasso, Man Ray, Miró Braque i Le Corbusier. Jej wizja ożywiła sztukę klasycznych francuskich gobelinów w epoce modernizmu.  

Alina Serban, ceniona rumuńska badaczka, współzałożycielka platformy badawczej w dziedzinie kultury wizualnej i performatywnej, The Institute of the Present, opowie o recepcji tkaniny artystycznej po II wojnie światowej w krajach za Żelazną Kurtyną. Spojrzenie na sztukę tkaniny i jej rolę jako wyrazu twórczych aspiracji różniło się diametralnie w zachodniej i wschodniej części Europy, na co ogromny wpływ miały nie tylko tradycje, ale też uwarunkowania polityczno-społeczne. 

Początki rozkwitu sztuki tkaniny w drugiej poł. XX w. doskonale wyjaśni Grant Watson, kurator, wykładowca the Royal College of Art w Londynie, który od wielu lat bada zagadnienia związane ze znaczeniem tkaniny w różnych kulturach świata (szczególnie azjatyckich). Opowie jak różne tradycje tkaniny rozwinęły się w bogaty język znaczeń wykorzystywanych przez artystów sztuki najnowszej i jaki stopień autonomii zachowała dziś ta dziedzina sztuki. 

15:00 Przerwa kawowa

15:20 – 16:40 PANEL III
John Paul Morabito (USA), Nasim Weiler (Francja) 

Podczas trzeciego panelu poruszymy tematy związane z tym, co szeroko można określić jako zaplecze działalności artystycznej związanej z medium tkaniny: systemem edukacji oraz działaniami rynku sztuki. 

John Paul Morabito, który wykłada w prestiżowym School of Art Institute of Chicago, przybliży metody dydaktyczne i obecność medium tkaniny na uczelniach artystycznych w USA. Jego udział w sesji ma dodatkowy interesujący kontekst, gdyż Alex Younger, laureatka jednego z dwóch złotych medali Triennale, była studentką Morabito.

Nasim Weiler to doświadczona kuratorka i dyrektorka paryskiej galerii, która jest przedstawicielką jednego z najważniejszych artystów wykorzystujących medium tkaniny – Franza Erharda Walthera. Weiler jest zatem aktywnym uczestnikiem działań i wydarzeń związanych z rynkiem sztuki. Przedstawi pozycję tkaniny artystycznej i wykorzystujących ją artystów w komercyjnym obiegu sztuki w ujęciu współczesnym, ale z zarysowanym tłem historycznym.

Bilety: 4/6 zł

CZYTAJ RÓWNIEŻ


Geyer Music Factory dopiero w 2021

Nie odbędzie się tegoroczna edycja GMF, zapraszamy w 2021 roku!

Nowe dni otwarcia – czwartek-niedziela

W związku z intensywnymi pracami wewnątrz muzeum od 7 lipca CMWŁ będzie dostępne dla zwiedzających w dniach czwartek-niedziela.