Aktualności


Katalog wystawy Miasto-Moda-MaszynaCo niemowlęta robiły w hali fabrycznej? Czym jest bananówa? Jakie desery można było zjeść
w Horteksie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w wydanym właśnie przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi katalogu po wystawie MIASTO-MODA-MASZYNA.

MIASTO-MODA-MASZYNA to jedna z dwóch wystaw stałych, które można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ulokowana na trzech piętrach ekspozycja  opowiada o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy, o jej energii, dynamice, wzlotach i upadkach oraz życiu codziennym mieszkańców. Dostępna dla zwiedzających od 2022 roku, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, pełną przenikających się wątków i niekończących się historii. Można tu spędzić wiele godzin, snując się wybranymi przez siebie ścieżkami, w poszukiwaniu śladów dawnej, pełnej kontrastów Łodzi.

Teraz wystawę, która zajmuje powierzchnię 2500 mkw i składa się z ponad 400 obiektów, będzie można zwiedzać z osobistym przewodnikiem w postaci katalogu, który wyjaśnia i rozwija poruszane na ekspozycji tematy. 

- Wystawę dotychczas obejrzały tysiące osób. Obserwowaliśmy, w jaki sposób zwiedzający w niej uczestniczą – co ich ciekawi, co omijają, o co pytają. Tak powstała książka, która jest zbiorem materiałów pomocnych w dalszym odkrywaniu fascynującej historii Łodzi – mówi Magda Gonera, kierowniczka Działu Edukacji i pomysłodawczyni przewodnika.

Nie jest to typowy katalog wystawy. Zawarte w nim materiały prowadzą po kolejnych częściach ekspozycji, wyjaśniając, jak wyglądała praca w fabryce włókienniczej, do czego służyły poszczególne maszyny, skąd wziął się przemysł tekstylny w Łodzi, jak zmienił miasto i jak to się stało, że Łódź po II wojnie światowej “ubierała kraj”. Oprócz części przewodnikowej katalog zawiera opisy najważniejszych obiektów, słowniczek pojęć, dodatki w postaci archiwalnych zdjęć oraz ilustracji obrazujących bardziej złożone procesy, mnóstwo ciekawostek oraz specjalistyczne, a zarazem wciągające eseje rozwijające główne tematy wystawy.

Dla rodzin z dziećmi jest też karta z grą edukacyjną. Dzięki temu mali zwiedzający mogą wcielić się w rolę poszukiwaczy skarbu Franka - chłopca, który kiedyś pracował w fabryce.

Katalog jest uniwersalny. Można go używać w trakcie zwiedzania ekspozycji albo przeczytać na spokojnie po wyjściu z muzeum.

- Przewodnik będzie szczególnie przydatny dla osób, które nie mają osobistych lub rodzinnych wspomnień z czasów Łodzi włókienniczej - urodzili się później, są spoza Łodzi albo nikt z ich rodziny nie pracował w przemyśle tekstylnym. Za to u starszych łodzian może wywołać wspomnienia, przypominając nieistniejące już miejsca, na przykład domy handlowe lub butiki popularnych w PRL marek odzieżowych czy dawne zakłady przemysłowe - mówi Marzena Wiśniak, zastępca dyrektorki CMWŁ i współradaktorka katalogu.

Katalog dodawany będzie bezpłatnie do biletu na wystawę MIASTO-MODA-MASZYNA. Można go również ściągnąć w wersji PDF ze strony www muzeum oraz po sczytaniu kodu QR znajdującego się w przestrzeni wystawy

 

POBIERZ KATALOG W FORMACIE PDF

 

---

MIASTO-MODA-MASZYNA – katalog wystawy stałej

Koncepcja i redakcja książki: Magdalena Gonera i Marzena Wiśniak

Redakcja językowa: Joanna Więckowska

Projekt graficzny: Grafixpol

Autorzy esejów: Marcin Gawryszczak, Marcin Różyc, Kamil Śmiechowski

 

--

Projekt: Publikacja katalogu do wystawy stałej "Miasto - Moda - Maszyna"

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 77 850,00 PLN netto. Całkowita wartość zadania: 98 348,36 zł.