Aktualności


ZMARŁA BARBARA FALKOWSKA



Ze smutkiem piszemy o śmierci wybitnej artystki, Barbary Falkowskiej (1931-2022).

Barbara Falkowska urodziła się w Grodnie (obecnie na Białorusi). W latach 1950-1956 studiowała malarstwo i tkaninę artystyczną w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczennica Eleonory Plutyńskiej, w 2 połowie XX wieku współtworzyła fenomen polskiej szkoły tkaniny, wnosząc doń silne indywidualne piętno. Artystka była uczestniczką drugiego Biennale internationale de la tapisserie w Lozannie (1965); brała udział w 1, 2, 4, 5, 8, 10 Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (1972-2001). Miała wystawy indywidualne w czołowych instytucjach wystawienniczych w Polsce, m.in. w Galerii Zachęta (1969, 1979) i w Galerii Domu Artysty Plastyka (ZPAP) w Warszawie (2008), dwukrotnie w Łodzi – w Ośrodku Propagandy Sztuki (1973) i w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (1981) oraz poza granicami Polski – w Szwecji (Sztokholm), Danii (Hvidovre), Wielkiej Brytanii (Londyn), w wielu miastach USA i Kanady. Jej prace nagradzano na krajowych i międzynarodowych wystawach. W latach 70. i 80. XX w. , wizytując uczelnie artystyczne Ameryki Północnej, Europy i Australii, realizowała autorski program dydaktyczny. 

W swoich dziełach łączyła malarskie traktowanie koloru i formy z twórczą interpretacją tradycji, swoistym amalgamatem polskiego ludowego rzemiosła i elitarnej sztuki dekoracyjnej. Sztuka Barbary Falkowskiej pozostaje aktualna, zarówno ze względu na rudymentarny sposób podejścia do tkackiej materii i rzemiosła w dziełach będących autorskimi realizacjami artystki, jak i z powodu kierunków poszukiwania i interpretacji tematów, wielekroć pozornie prostych i błahych, a dotykających istoty ludzkiej egzystencji. Potwierdzeniem tego jest powracająca obecność tkanin na ważnych wystawach. Jej gobelin Korzenie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi eksponowało na będącym triennalowską retrospektywą Buncie materii (2017), a następnie na wystawie towarzyszącej 16. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w 2019. W 2019 retrospektywna wystawa Le Mur et l’Espace we francuskim Aubusson, poświęcona najważniejszym zjawiskom pierwszych lozańskich Biennale, przypomniała Treny, gobelin z 1965. 

Barbara Falkowska od lat 60. nieprzerwanie była obecna w życiu muzeum - brała udział w wystawach, kontaktowała się z nami - jeszcze w 2013 zgłosiła do konkursu i prezentowała prace na wystawach ogólnopolskich towarzyszących Triennale. Teraz pozostaje z nami jej twórczość.

Pogrzeb Artystki odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym Północnym (Wólka Węglowa) w Warszawie 9 lutego o godzinie 11 w sali A.