BIAŁA FABRYKA PIĘKNIEJE. MODERNIZACJA FASADY ROZPOCZĘTA


 

BIAŁA FABRYKA PIĘKNIEJE. MODERNIZACJA FASADY ROZPOCZĘTAChociaż ma niemal dwieście lat, pośród innych łódzkich fabrycznych budowli wyróżnia się niezwykłą elegancją i lekkością. Duma miasta została zakryta rusztowaniami, by już wkrótce zachwycić wszystkich odświeżoną elewacją. Dzięki inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 charakterystyczny budynek Białej Fabryki krok po kroku odzyskuje dawną świetność. 

Fabryka Geyera jak na klasycystyczną budowlę przystało została otynkowana, w przeciwieństwie do wielu innych późniejszych obiektów tego typu. To sprawiło, że jedyny w swoim rodzaju gmach, należący dziś do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zyskał sławę jako Biała Fabryka.– Fabryka Ludwika Geyera to nie tylko jeden z symboli Łodzi i jej włókienniczej historii, ale także jeden z najpiękniejszych zabytków architektury przemysłowej w Polsce, uznany przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Robimy więc wszystko, by jak najlepiej wywiązać się z obowiązku zapewnienia właściwej ochrony i konserwacji tej unikatowej infrastruktury, a także pielęgnowania wyjątkowego wielokulturowego przemysłowego dziedzictwa Łodzi – mówi Aneta Dalbiak, dyrektor CMWŁ.Renowacja zabytkowego skrzydła muzeum rozpoczęła się jesienią 2018 roku. Po zakończeniu tych najbardziej wymagających prac wewnątrz obiektu przyszła pora na odnowienie zachodniej, południowej i północnej elewacji zabytkowego kompleksu. Widoczne z ulicy Piotrkowskiej rusztowania oznaczają, że właśnie rozpoczęły się tu prace remontowe, które potrwają prawdopodobnie ponad 3 miesiące. Konstrukcja została ustawiona zgodnie z przepisami i starannie zabezpieczona w taki sposób, aby umożliwić pieszym swobodne i bezpieczne poruszanie się chodnikiem.

Modernizacja ponad 1200 metrów kwadratowych elewacji to pracochłonny, wieloetapowy proces. Historyczna struktura fasady zabytkowej fabryki zostanie zachowana. – Pierwszym krokiem będzie mycie wysokociśnieniowe całej elewacji, które ma na celu usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, zwłaszcza z tlenku miedzi, czyli patyny. Następnie należy pogłębić pęknięcia, rysy i odkuć elementy słabe, głuche. Po ponownym myciu, które oczyści elewację z pyłu i gruntowaniu nastąpi naprawa uszkodzonych elementów, wypełnienie rys oraz zszycie pęknięć konstrukcyjnych. Kolejną czynnością będzie uzupełnienie wierzchniej wyprawy oraz jej scalenie z oryginalną strukturą. W kolejnym kroku elewacja zostanie zagruntowana preparatem, który wyrówna chłonność podłoża. Na koniec przyjdzie farba krzemianowa w kolorze starej bieli – tłumaczy Aneta Makohon, kierownik budowy, właścicielka firmy specjalizującej się w renowacji obiektów zabytkowych. Wszystkie prace prowadzone są w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Kiedy najstarsze skrzydło CMWŁ przejdzie kompleksową modernizację, w jego nowoczesnych wnętrzach zaprezentowana zostanie nowa wystawa stała poświęcona rozwojowi technologii włókienniczej. Punktem wyjścia będą dla niej surowce wykorzystywane w przemyśle włókienniczym w Łodzi – bawełna i wełna, a tajniki ich obróbki odsłoni interaktywne eksperymentatorium. Na jednym z pięter prezentowane będą także historyczne wystawy czasowe.

Modernizacja fasady Białej Fabryki to tylko część prac, które odbywają się w ramach projektu pod nazwą „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”. Otrzymał on dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.

 

Dowiedz się więcej


NOWE SZATY ZABYTKOWEJ WILLI

Z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu sadów jabłkowych i szklarni tajemnicza drewniana willa do 1939 roku pełniła rolę letniej rezydencji. W 2008 roku niszczejący obiekt przeniesiono do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej, jednak jego czas jeszcze nie nadszedł. Dziś unikatowa historyczna budowla przechodzi gruntowną modernizację, by nie tylko zachwycać urodą eklektycznej architektury, ale także stać się nowoczesną, całoroczną przestrzenią Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Inwestycja ze środków unijnych

Renowacja elewacji Białej Fabryki, stworzenie magazynu studyjnego, przebudowa Domków w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej – to tylko część prac, które zostaną zrealizowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 15 mln złotych.

Modernizacja muzeum idzie pełną parą

Magazyn studyjny, eksperymentatorium, nowe projekty edukacyjne i całoroczne wystawy stałe w Skansenie – a to wszystko w nowoczesnych i komfortowych przestrzeniach wystawienniczych. Muzeum przygotowuje dla zwiedzających sporo niespodzianek. Podczas gdy kustosze dopracowują szczegóły merytoryczne wystaw, specjalistyczne firmy realizują na terenie CMWŁ zaawansowane prace modernizacyjne w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.