Modernizacja muzeum idzie pełną parą


 



Magazyn studyjny, eksperymentatorium, nowe projekty edukacyjne i całoroczne wystawy stałe w Skansenie – a to wszystko w nowoczesnych i komfortowych przestrzeniach wystawienniczych. Muzeum przygotowuje dla zwiedzających sporo niespodzianek. Podczas gdy kustosze dopracowują szczegóły merytoryczne wystaw, specjalistyczne firmy realizują na terenie CMWŁ zaawansowane prace modernizacyjne w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

Największy zakres robót dotyczy charakterystycznego zabytkowego skrzydła Białej Fabryki, widocznego od ulicy Piotrkowskiej, czyli budynku A. Jak do tej pory działania konserwatorskie realizowane są w jego wnętrzu, ale latem planowane jest rozpoczęcie odnawiania zachodniej, południowej i północnej elewacji budynku. Drewniane konstrukcje na wszystkich czterech kondygnacjach zostały starannie oczyszczone, a ubytki uzupełnione. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie materiałami przeciwpożarowymi i malowanie na delikatny szary kolor. W ramach projektu w obiekcie poprowadzone zostaną nowe instalacje i wykonana będzie renowacja drewnianych podłóg. Po zakończeniu inwestycji powstanie tutaj nowa wystawa stała poświęcona rozwojowi technologii włókienniczej. Punktem wyjścia staną się dla niej surowce wykorzystywane w przemyśle włókienniczym w Łodzi – bawełna i wełna, a tajniki ich obróbki odsłoni interaktywne eksperymentatorium. Na jednym z pięter prezentowane będą także historyczne wystawy czasowe.

W kolejnym etapie przebudowa czeka też pomieszczenia na parterze w budynku B. To tutaj już niebawem znajdzie się magazyn studyjny, który pozwoli gościom CMWŁ zaobserwować, jak działa muzeum jako instytucja i w jaki sposób rekwizyty są gromadzone, katalogowane i przechowywane. Niedawno prace remontowe przeniosły się na zewnątrz – rusztowania stanęły pod budynkiem sąsiadującym z parkiem, co oznacza, że rozpoczęło się odnawianie południowej elewacji skrzydła C.

Gruntowną modernizację przechodzą także wszystkie domki znajdujące się w Skansenie oraz zamknięta dotąd dla zwiedzających willa letniskowa. Zgodnie z harmonogramem cała inwestycja ma zakończyć się tej jesieni, natomiast otwarcie zupełnie nowych wystaw stałych w budynku muzeum, jak i w Skansenie zaplanowano we wrześniu 2020 roku.

Projekt pod nazwą „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia” otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.