Modernizacja muzeum idzie pełną parą


 Magazyn studyjny, eksperymentatorium, nowe projekty edukacyjne i całoroczne wystawy stałe w Skansenie – a to wszystko w nowoczesnych i komfortowych przestrzeniach wystawienniczych. Muzeum przygotowuje dla zwiedzających sporo niespodzianek. Podczas gdy kustosze dopracowują szczegóły merytoryczne wystaw, specjalistyczne firmy realizują na terenie CMWŁ zaawansowane prace modernizacyjne w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

Największy zakres robót dotyczy charakterystycznego zabytkowego skrzydła Białej Fabryki, widocznego od ulicy Piotrkowskiej, czyli budynku A. Jak do tej pory działania konserwatorskie realizowane są w jego wnętrzu, ale latem planowane jest rozpoczęcie odnawiania zachodniej, południowej i północnej elewacji budynku. Drewniane konstrukcje na wszystkich czterech kondygnacjach zostały starannie oczyszczone, a ubytki uzupełnione. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie materiałami przeciwpożarowymi i malowanie na delikatny szary kolor. W ramach projektu w obiekcie poprowadzone zostaną nowe instalacje i wykonana będzie renowacja drewnianych podłóg. Po zakończeniu inwestycji powstanie tutaj nowa wystawa stała poświęcona rozwojowi technologii włókienniczej. Punktem wyjścia staną się dla niej surowce wykorzystywane w przemyśle włókienniczym w Łodzi – bawełna i wełna, a tajniki ich obróbki odsłoni interaktywne eksperymentatorium. Na jednym z pięter prezentowane będą także historyczne wystawy czasowe.

W kolejnym etapie przebudowa czeka też pomieszczenia na parterze w budynku B. To tutaj już niebawem znajdzie się magazyn studyjny, który pozwoli gościom CMWŁ zaobserwować, jak działa muzeum jako instytucja i w jaki sposób rekwizyty są gromadzone, katalogowane i przechowywane. Niedawno prace remontowe przeniosły się na zewnątrz – rusztowania stanęły pod budynkiem sąsiadującym z parkiem, co oznacza, że rozpoczęło się odnawianie południowej elewacji skrzydła C.

Gruntowną modernizację przechodzą także wszystkie domki znajdujące się w Skansenie oraz zamknięta dotąd dla zwiedzających willa letniskowa. Zgodnie z harmonogramem cała inwestycja ma zakończyć się tej jesieni, natomiast otwarcie zupełnie nowych wystaw stałych w budynku muzeum, jak i w Skansenie zaplanowano we wrześniu 2020 roku.

Projekt pod nazwą „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia” otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.

 

 

Dowiedz się więcej


BIAŁA FABRYKA PIĘKNIEJE. MODERNIZACJA FASADY ROZPOCZĘTA

Czerwone cegły tak typowe dla wielu łódzkich fabrycznych budowli zostały ukryte pod jasnym tynkiem. To sprawiło, że unikatowy niemal dwustuletni gmach należący dziś do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zyskał sławę jako Biała Fabryka.

Inwestycja ze środków unijnych

Renowacja elewacji Białej Fabryki, stworzenie magazynu studyjnego, przebudowa Domków w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej – to tylko część prac, które zostaną zrealizowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 15 mln złotych.

NOWE SZATY ZABYTKOWEJ WILLI

Z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu sadów jabłkowych i szklarni tajemnicza drewniana willa do 1939 roku pełniła rolę letniej rezydencji. W 2008 roku niszczejący obiekt przeniesiono do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej, jednak jego czas jeszcze nie nadszedł. Dziś unikatowa historyczna budowla przechodzi gruntowną modernizację, by nie tylko zachwycać urodą eklektycznej architektury, ale także stać się nowoczesną, całoroczną przestrzenią Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.