MODERNIZACJA WILLI


 Modernizacji willi oraz domków w Skansenie podjęła się firma wyspecjalizowana w konserwacji obiektów zabytkowych, z ponad 25-letnim doświadczeniem. Roboty budowlane w rezydencji rozpoczęły się w marcu. Od tego czasu na terenie obiektu pracuje kilkuosobowy zespół. Po zakończeniu inwestycji willa stanie się komfortowym w użytkowaniu obiektem całorocznym, więc oprócz instalacji wewnętrznego centralnego ogrzewania, konieczne było wykonanie izolacji termicznej. izolację fundamentów, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, przeprowadzono metodą iniekcji krystalicznej, wykonano także izolacje ścian fundamentowych od zewnątrz. Z kolei aby zachować zabytkową elewację obiektu, przy jego dociepleniu od wewnątrz wykorzystano pianę rezolową. W budynku zainstalowano również wentylację z odzyskiem ciepła.

Przebudowa rezydencji wymagała też sporych zmian konstrukcyjnych. Obecnie trwają tu prace remontowe werand, następnie odnowione zostaną również tarasy. Lada dzień zaczną się również roboty instalacyjne. Pozostały jeszcze prace związane ze zwiększeniem dostępności obiektu dla osób niepełnosprawnych, dostawa windy osobowej, wyposażenie sanitariatów, a także roboty wykończeniowe, dzięki czemu budynek nie tylko zyska nową funkcję, ale zostanie również w całości odnowiony.

Jednym z ostatnich etapów prac będzie budowa zewnętrznej sieci c.o. rozprowadzającej ciepło do poszczególnych budynków Skansenu. W ramach zagospodarowania terenu nawierzchnia z tłucznia otaczająca willę zostanie wymieniona na nawierzchnię z kostki granitowej.

Zgodnie z harmonogramem prace w obiekcie powinny zakończyć się jesienią. Oficjalne otwarcie największej architektonicznej perły Skansenu – nieczynnej dotąd willi zaplanowano na wrzesień 2020 roku. Zabytkowa rezydencja stanie się przestrzenią nowej, unikalnej ekspozycji poświęconej historii wakacyjnego wypoczynku i dawnym sposobom spędzania wolnego czasu. 

Modernizacja willi oraz domków w Skansenie jest częścią realizowanej w CMWŁ inwestycji pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”. Całkowita wartość projektu wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.

Dowiedz się więcej


Inwestycja ze środków unijnych

Renowacja elewacji Białej Fabryki, stworzenie magazynu studyjnego, przebudowa Domków w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej – to tylko część prac, które zostaną zrealizowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 15 mln złotych.