Prace modernizacyjne w CMWŁ na finiszu


 Jesienią 2019 r. zabytkowe wnętrza Białej Fabryki będą gotowe do pełnienia funkcji nowoczesnych przestrzeni wystawienniczych. W budynku prowadzone są roboty wykończeniowe, świeży wygląd zyskuje też fasada budynku. Zgodnie z harmonogramem całość prac prowadzonych w ramach inwestycji dofinansowanej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zakończy się do 31 października.

Modernizacja Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wchodzi w końcową fazę. Prace prowadzone są równolegle na wszystkich czterech kondygnacjach budynku A, a także klatce schodowej przy portierni. Charakterystyczne drewniane konstrukcje stropów zostały już zaimpregnowane oraz częściowo pomalowane farbą w kolorze rozbielonej szarości. Odcień bieli zyskały też ściany. To wszystko sprawiło, że po zakończeniu inwestycji przestrzenie fabryki będą bardzo zbliżone do ich pierwotnego, historycznego wyglądu. Zainstalowane zostały nowe instalacje elektryczne oraz teletechniczne: w tym system sygnalizacji pożaru SSP, system sygnalizacji włamania i napadu SSWIN oraz instalacja kontroli dostępu KD. Sale ekspozycyjne wyposażone zostały także w nową, przeciwpożarową stolarkę aluminiową. Aktualnie trwają tam prace związane z renowacją parkietów: szlifowanie, cyklinowanie i olejowanie wraz z wieszaniem zupełnie nowego oświetlenia technicznego i ekspozycyjnego – w sumie ponad tysiąca lamp. Nowoczesne i energooszczędne oświetlenie oparte na technologii LED, z systemem sterowania DALI pozwoli na dowolne sterowanie niemal każdą oprawą, a co za tym idzie na dostosowywanie kierunku czy natężenia światła indywidualnie do potrzeb każdej ze stref wystawy.

Po zakończeniu robót modernizacyjnych do pracy przystąpi zespół merytoryczny Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, który przeznaczy blisko rok na stworzenie w budynku nowej wystawy stałej poświęconej rozwojowi technologii włókienniczej, wzbogaconej o materiały multimedialne. Jej główną atrakcją stanie się z pewnością interaktywne eksperymentarium, w którym będzie można między innymi samodzielnie utkać fragment tkaniny. Na najwyższym z pięter będą także prezentowane historyczne wystawy czasowe. Prezentacja nowych ekspozycji w zmodernizowanych wnętrzach CMWŁ ma nastąpić jesienią 2020 roku.

Projekt pod nazwą „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia” otrzymał dofinansowanie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.

Dowiedz się więcej


Inwestycja ze środków unijnych

Renowacja elewacji Białej Fabryki, stworzenie magazynu studyjnego, przebudowa Domków w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej – to tylko część prac, które zostaną zrealizowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 15 mln złotych.

BIAŁA FABRYKA PIĘKNIEJE. MODERNIZACJA FASADY ROZPOCZĘTA

Chociaż ma niemal dwieście lat, pośród innych łódzkich fabrycznych budowli wyróżnia się niezwykłą elegancją i lekkością. Duma miasta została zakryta rusztowaniami, by już wkrótce zachwycić wszystkich odświeżoną elewacją. Dzięki inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 charakterystyczny budynek Białej Fabryki krok po kroku odzyskuje dawną świetność.

NOWE SZATY ZABYTKOWEJ WILLI

Z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu sadów jabłkowych i szklarni tajemnicza drewniana willa do 1939 roku pełniła rolę letniej rezydencji. W 2008 roku niszczejący obiekt przeniesiono do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej, jednak jego czas jeszcze nie nadszedł. Dziś unikatowa historyczna budowla przechodzi gruntowną modernizację, by nie tylko zachwycać urodą eklektycznej architektury, ale także stać się nowoczesną, całoroczną przestrzenią Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.