Skansen


 Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej zabiera zwiedzających w niezwykłą podróż w czasie. Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Okazała willa letniskowa, drewniany kościół, cztery domy rzemieślników, piętrowy dom czynszowy oraz budynek przystanku tramwajowego są rozmieszczone wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Budynki zostały przeniesione z różnych miejsc w Łodzi oraz jej okolic. Dobrano je tak, żeby jak najlepiej i najpełniej reprezentowały dawną, drewnianą architekturę miasta. Starannie odnowione i częściowo zrekonstruowane tworzą niezwykłą przestrzeń, sprzyjającą rodzinnym spacerom.

Jesienią 2020 r., w pięciu domach Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej CMWŁ zostanie otwarta wystawa stała pt. "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie". Wystawa przybliży historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi od 1820 do 1989 roku z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Narracja prezentować będzie mikrohistorie łodzian oparte na badaniach archiwalnych. Szczególnie dokładnie zbadane zostały dzieje rodzin, których historie stały się inspiracją dla poszczególnych fragmentów ekspozycji. Kuratorki wystawy przeprowadziły także wywiady, które są zapisem historii mówionych najstarszych mieszkańców Łodzi. Wywiady indywidualne dotyczą zarówno sfery zawodowej, jak i prywatnej – głównie warunków życia, mieszkalnictwa, przedmiotów codziennego użytku, ale też wspomnień związanych z samym miastem jako przestrzenią życia jego mieszkańców. W każdym domu – obok rekonstrukcji wnętrz mieszkalnych i rzemieślniczych z danego okresu – znajdą się pomieszczenia kontekstu, wypełnione materiałami archiwalnymi i eksponatami, odnoszące ukazane mikrohistorie do szerszych realiów historycznych, społecznych i kulturowych.

 

Uprzejmie informujemy, że w związku z realizowaną przez Muzeum inwestycją od 7 stycznia 2018 r. Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej jest zamknięty. 

 

   

Dowiedz się więcej


Domy: Mikrohistore

Dla zwiedzających mikrohistorie są jak wehikuł czasu – pozwalają współuczestniczyć w dawnej rzeczywistości, doświadczyć małych światów „innych ludzi”.

Inwestycja ze środków unijnych

Renowacja elewacji Białej Fabryki, stworzenie magazynu studyjnego, przebudowa domów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej – to tylko część prac, które zostaną zrealizowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

U Bennichów. Nowa wystawa w Skansenie

Przybyli do Łodzi z Saksonii. Tu szukali szczęścia i swojej Ziemi Obiecanej. Para skromnych tkaczy: Florentyna Wagner i August Bennich, pobierając się nie mogła przewidzieć, że ich syn, Karol, zostanie kiedyś wielkim łódzkim fabrykantem. Jak wyglądało życie rodziny Bennichów? Dzięki nowej wystawie już wkrótce odwiedzimy seniorkę rodu – Florentynę Bennichową.