Tematyczne ścieżki zwiedzania skansenu


 Nowa wystawa stała w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej jest projektowana tak, by zwiedzający mógł poznawać historie łodzian z innej perspektywy. Kluczem do sukcesu są zróżnicowane ścieżki, które poprowadzą widza po różnych opowieściach.

Z jakich opowieści będzie można wybierać? Na najmłodszych zwiedzających wystawę w skansenie czeka podróż w czasie, podczas której dowiedzą się, jak w przedwojennych wielorodzinnych domach spędzano wolny czas i jak wyglądały dawne zajęcia w szkole. Znajdą się tu także historie o codziennych zabawach, które przywołają takie obiekty, jak konik na patyku czy gra w serso.

Będzie też można podążyć ścieżką mówiącą o tym, jak wyglądała domowa codzienność w różnych epokach. Dzięki niej dowiemy się na przykład, jakie przysmaki królowały w modnych przepisach XIX-wiecznej kuchni. Z kolei ścieżka poświęcona higienie pokaże warunki, w jakich żyli łodzianie, na jakie choroby zapadali i przypomni domowe sposoby walki z nimi (np. stawianie baniek).

Ścieżka techniczna przeniesie widza w świat nieustannie ulepszanych warsztatów tkackich, XIX-wiecznych maszyn domowych i nowoczesnych sprzętów późnego PRL, takich jak kuchenka Jola czy lodówka Mińsk. Ostatnia ścieżka to nie lada gratka dla wielbicieli designu, przybliży ona bowiem wzornictwo i motywy zdobnicze w dawnym rękodziele i wystroju wnętrz.

Projekt pod nazwą „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia” otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi 15 470 925, 23 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559, 18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.